تاریخچه میقات القرآن


در استمرار جلسات قرآني مرحوم حاج ميرزا حسن مصدقي (ره) و مرحوم سيـد حسن عطّار(ره) كــه از سال 1314 ه.ش عهده‌دار اداره جلسات آموزش قرآن، درس عروة‌الوثقي و تعليم احاديث براي ساكنان بازارچه‌هاي غلامعلي، عصار، محله‌ی نو و صابون پزخانه تهران بودند در سال 1345 ه.ش. اين وظيفـه بـه مرحوم استاد حاج محمــود مخملباف محول شد. به كارگيري روش‌هاي جديد در امر آموزش كلام ا... مجيد همراه با تأسيس شعب جديد با عنوان كانون آموزش قرآن و تجويد باعث شد تا اين جلسات روز به روز شكوفا شده و شاگردان زيادي در آن تحصيل نمايند.

 
مرحوم حاج ميرزا حسن مصدقی

با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران در سال 1357، اقدام به تأسیس شعبه جدیدی در محله امیریه، کوچه بوستان به مدیریت استاد مرتضی مخملباف شد. با تأسیس این شعبه که مزین به نام مقدس حضرت ولی عصر(عج) شده بود، دوره‌های آموزش روخوانی و روان‌خوانی قرآن کریم، تجوید(در کلیه سطوح)، احکام عملیه و تربیت معلم قرآن کریم ویژه برادران و خواهران برقرار گردید و به مرور زمان دوره‌های اعتقادات اسلامی و ادبیات عرب نیز به این دوره‌ها افزوده شد.

 
مرحوم استاد حاج محمـود مخملباف

در ادامه نظر به استقبال عمومی از دوره‌های مذکور در این مؤسسه آموزشی نسبت به تأسیس شعب حضرت ثامن‌الائمه (ع) در خزانه بخارایی و سلمان فارسی (ره) در میانجاده کرج (مسجد سلمان فارسی"ره") ویژه برادران و پس از آن ویژه خواهران اقدام شد و پس از آن با همیاری و کمک جمعی از خیّرین و نیکوکاران اقدام به خرید و ساخت ساختمان مرکزی مؤسسه شد که طی مراسمی با شکوه همزمان با سالگرد تأسیس کانون و خجسته سالروز عید سعید غدیر خم نسبت به بهره‌برداری از این مرکز قرآنی در سال 1381 اقدام به عمل آمد. در حال حاضر علاوه بر جلسات مذکور بالغ بر 12 جلسه دیگر (با نظارت این مرکز) در امر آموزش قرآن کریم و احکام عملیه مشغول به فعالیت می‌باشند.

 
استاد حاج مرتضي مخمل باف مديريت محترم مؤسسه