آخرین پرسش های ارسالی

با سلام ببخشید من چند وقتی هست خیلی عصبانی میشم. کم تحمل شدم. داد میزنم. میشه ذکری برای ارامش به بنده معرفی بفرمایید؟ سپاس فراوان (کد: 393360)

باسمه تعالی

سعی کنید در مسجد در وقت نماز حاضر شده و با صدای بلند اذان بگویید و یا اگر در منزل و جای دیگری هستید همین کار را انجام دهید. خواندن آیه "رَبِّ اشْرَحْ لِي صَدْرِي وَ يَسِّرْ لِي أَمْرِي وَ احْلُلْ عُقْدَةً مِنْ لِسَانِي يَفْقَهُوا قَوْلِي" در قنوت نماز به صورت دائمی موثر است و نیز سوره های ضحی و انشراح را هر روز بخوانید و به بحث دعای ما (لینک) رجوع کرده و در قسمت فضائل و خواص آیات چند مورد را نیز در آنجا ذکر کرده ایم. 

با سلام و درود بر استاد عزیز سوالی که ذهن مرا مشغول کرده در این یک سال این است که چرا در جامعه بر خلاف اصل 27 قانون اساسی اجازه هیچ گونه اعتراضی به هیچ صنفی در ایران با وجود درخواست از وزارت کشور داده نمی شود و نمونه آن تجمع معلمان و ... در کشور بوده است که سرکوب شده. ولی شما اگر شعار مرگ بر آمریکا و اسراییل بخواهید بدهید هیچ مانعی وجود ندارد حتی بدون مجوز؟؟ من در برابر کسانی که مخالف اسلام هستند حرفی ندارم که در کشورهای غربی اجازه اعتراض به صنف های مختلف داده می شود ولی در ایران نه. (کد: 393359)

باسمه تعالی

اینگونه نیست که هیچ کس حق اعتراض نداشته باشد. لکن اعتراضاتی که همراه با آشوب و فتنه باشد در هیچ کشور قابل پذیرش نیست. ولی انصافاً شما می توانید در مجالس مختلف از دولت و از حکومت انتقاد کنید و کسی هم به شما کاری ندارد.

سلام علیکم 1- در مورد این که انسان چه کاری انجام دهد که به هیچ عنوان گمراه نشود، در بحث اخلاق فرمودید که باید بر اساس عقل و شرع (که شامل انبیاء و اولیاء و قرآن کریم می باشد) رفتار کند و گوش به حرف آن ها دهد. (پیامبر درونی و پیامبر ظاهری) . سوال بنده اینجاست که پیامبر طبق حدیث ثقلین عدم گمراهی را قرآن و عترت (اهل بیت علیهم السلام) فرمودند، که قرآن و اهل بیت هر دو شرع هستند. یعنی در عدم گمراهی بر اساس تعریف اول که فرمودید عقل و شرع هردو باهم اثر دارد ولی در این حدیث شریف عقل مطرح نیست و فقط شرع مورد نظر می باشد. 2- با توجه به تفسیر آیه تطهیر، که اهل بیت فقط خامس آل عبا هستند، آیا در حدیث ثقلین (کتاب الله و عترتی اهل بیتی) منظور پیامبر از اهل بیت، فقط این 5 بزرگوار هستند؟ 3- در داستان حضرت موسی علیه السلام، آیا به خاطر رفتار خلاف مردم آن زمان، این پیامبر الهی چند صد سال بین ایشان نبودند که بعد مطرح می شود که مردم دعا و استغفار کردند تا خداوند چند ده سال را برآنها بخشید و حضرت موسی را زودتر برای مردم رساند. آیا این داستان درست هست؟ اگر صحت دارد در این صورت مردم در این مدت حجت و پیامبری برای هدایت نداشتند؟ که این با عدالت خداوند در تضاد می باشد. لطفا توضیح بفرمایید. 4- وظیفه شرعی ما در این زمان چیست؟ بر اساس سخنان اساتید اخلاق آیا واجب است بر هر کدام ما که هم خود و هم دیگران را در مسیر هدایت قرار دهیم ( و در واقع آن ها را تربیت کنیم؟)، آیا کارهای تربیتی و فرهنگی جزء وظایف ما می باشد و خداوند از ما این اعمال را می خواهد؟ 5- در یک سوالی که قبلا پرسیده بودم که آیا اهل سنت به جهنم می روند یا نه، در این مضمون فرمودید که "اگر اطلاعات دین به طور کامل به آن ها رسیده باشد، و باز ولایت ائمه را قبول نکرده باشند، به بهشت نخواهند رفت" حال سوال اینجاست که به بهشت نمی روند یعنی در وادی دیگری قرار می گیرند و یا در جهنم خالد خواهند شد. قاریان معروف قرآنی که اهل سنت هستند نیز این گونه هستند؟ 6- در مورد خلود در جهنم کفار، در سوالات قبلی یک قضیه برای بنده روشن نشد، اینکه فقط کفاری که عناد با اسلام دارند خالد در جهنم هستند، و یا هر کسی که کافر از دنیا برود خالد در جهنم خواهد بود. (حتی اگر آخر عمر خود کافر شود و از دنیا برود، که فرمودید که کافر شدن آخر عمرش به دلیل این هست که یا منافق بوده و یا اصلا به اعتقادات صحیح معتقد نبوده است) 7- در مورد داستان حضرت یوسف علیه السلام که در مورد آیه " و لقد همت به و هم بها لو لا ان رءا برهان ربه"، شما فرمودید که مایل شدن حضرت یوسف در مورد بی عفتی نبود، بلکه در مورد قتل زلیخا بود که اگر برهان پروردگار نبود به آن دچار می شد. سوال اینجاست که با توجه به این مطلب که پیامبران عصمت دارند و حتی فکر گناه هم نمی کنند، آیا قتل نفس اینجا، گناه کبیره نبود؟ که خداوند او را آگاه کرد که این کار را نکند؟ 8- با توجه به این مطلب که پیامبران اولو العزم دارای شریعت متفاوتی از یکدیگر می باشند، آیا همه ایشان دارای کتاب آسمانی هستند؟ در اینصورت علت اعطای کتاب به بعضی از پیامبران غیر اولو العزم مثل زبور حضرت داود علیه السلام چه بوده است؟ آیا شریعتی دیگر در این کتاب ها بیان شده بود؟ با تشکر از استاد و پاسخگوییتان (کد: 393358)

باسمه تعالی

1- رجوع به قرآن کریم منطبق با مسائل عقلانی است. یعنی خود قرآن کریم تمام مسائل خداشناسی و پیغمبر شناسی و امام شناسی را به‌صورت عقلانی مطرح کرده است و بارها و بارها این مطلب را تذکر داده است. به‌عنوان اولی الالباب و امثال این واژه ها که در قرآن کریم زیاد به کار رفته است. اما بحث ثقلین نیز منطبق با مسئله عقل است. چراکه آن حضرات(ع) برای هدایت مخاطبین خود از حجت درونی که عقل است همواره استفاده کرده اند وهیچگاه بحثی بیان نکرده اند که منطبق با عقل نباشد. در این زمینه می توانید رجوع کنید به توحید مفضل و ده‌ها کتاب دیگر که اگر خواستید برای شما ذکر خواهیم کرد.

2- در آیه تطهیر فقط خامس آل عبا منظور می‌باشند. لکن در حدیث ثقلین تمام جانشینان برحق پیامبر اکرم(ص) منظور می‌باشند.

3- در مسئله ای که فرموده اید تحقیقی نکرده ایم. لکن مطلبی که در آخر فرموده اید صحیح نیست. چون خداوند متعال در قرآن کریم در سوره طه فرموده است که هارون(ع) جانشین حضرت موسی(ع) بوده و در نبود ایشان او مسئولیت هدایت انسان را برعهده داشته و خود او نیز پیامبر بوده است.

4- وظیفه ما در چنین زمانی انجام واجبات و ترک محرمات است و نیز در مسائل فرهنگی هم باید خود عمل نماییم و هم با شرایط لازم به دیگران تذکر دهیم.

5- باز هم می‌گویم اگر از اهل سنت یا هر مذهب دیگری واقعاً اطلاعات کامل در زمینه مسائل فوق به آنها نرسیده باشد و در واقع جاهل قاصر باشند، خداوند برای آنها تکلیفی اعمال نموده و با آن تکلیف نتیجه کار آنها مشخص خواهد شد. در این زمینه می‌توانید به بحث امامت ما (لینک) و همچنین مبحث معاد (لینک) جلسات مربوط به خلود در جهنم نیز مراجعه نمایید. 

6- همانطور که گفتیم هرکسی کافر از دنیا برود مخلد در آتش است مگر مشمول نرسیدن اطلاعات لازم به او باشد.

7- اگر حضرت(ع) آن فرد را در آن زمان میکشت، برای او گناهی نبود. چرا اینکه برای دور شدن از مفسده بزرگی مجبور است از خود دفاع نماید و این خلاف عصمت نیست.

8- نزول هر کتاب بر پیامبری دلیل بر شریعت جدید نیست. لکن برعکس آن یعنی هر پیامبر اولوالعزمی باید دارای کتاب باشد و نیز شریعت جدید. گاهی خداوند متعال اراده فرموده است که مسائل اخلاقی، اجتماعی، اعتقادی و غیره را بر پیامبری وحی نماید و آنها را در قالب کتابی برای او قرار دهد. مانند زبور حضرت داود -علیه السلام-. لکن این به معنای اولوالعزم بودن حضرت داود(ع) و صاحب شریعت بودن آن حضرت نیست.

شیعه بر حق است یا سنی؟ لطفا منابع از هر دو فرقه معرفی کنید و اینکه آیا امامان علم غیب داشتند؟ (کد: 393357)

باسمه تعالی

بحث شیعه و سنی مطرح نیست. بلکه این بحث مطرح است که مذهبی که مطابق قرآن و مکتب اهل بیت(ع) که سنت صحیح پیغمبر(ص) را عمل میکنند و آگاهی دارند، آن مذهب مورد تایید بوده و باعث نجات انسان از عذاب جهنم و ورود به بهشت برین پروردگار می باشد. در این زمینه می توانید به کتاب شیعه شناسی مرحوم علامه طباطبایی و نیز جزوه امامت (لینک) مرحوم علامه فقید آقای نیکو صفت -رحمت الله علیه- مراجعه نمایید.
امامان معصوم(ع) به اذن الهي از غيب آگاه مي شدند ولي موظف بودند طبق شيوه معمول و مانند ديگران زندگي كنند مگر در جايي كه خداوند دستور استفاده از علم غيب را به آن ها بدهد.

سلام خسته نباشید من خیلی دکتر رفتم برا بچه دار شدن مثله اینکه نتیجه نمیگیرم چکار کنم خدا بهم بچه بده خیلی ناامیدم و میترسم خدا بهم بچه نده چه اذکاری کمکم میکنه؟متشکرم (کد: 393356)

باسمه تعالی

به مبحث دعا (لینک) جلسات 62 به بعد مراجعه کنید (خلاصه متن هر جلسه برای اطلاع از محتوای آن جلسه آورده شده است).

سلام استاد . برای کسی که همسرش بیکاره چه ادعیه ای وجود داره و چه کاری باید انجام بده تا مشکلشان حل بشه . ممنونم . (کد: 393352)

باسمه تعالی

به مبحث دعا (لینک) جلسات 62 به بعد مراجعه کنید (خلاصه متن هر جلسه برای اطلاع از محتوای آن جلسه آورده شده است) و امشب اگر موقع رؤیت هلال که تقریباً ساعت ۸ بعد از ظهر میباشد سه بار سوره فتح را بخوانید ان شاء الله مشکل حل خواهد شد.

سلام اگر محل مورد نظر مرمت شده باشد آیا میشود آن را داخل ضریح مطهر انداخت (کد 393331 ) (کد: 393348)

باسمه تعالی

می توانید آن را داخل کیسه ای قرار داده و بر روی ضریح یا داخل ضریح بیاندازید.

با سلام پایان نامه ی بنده درمورد قرض الحسنه هست ممکن هست چند تا منبع خوب معرفی کیند به جز آیات قرآن؟ ممنون میشم (کد: 393347)

باسمه تعالی

رجوع کنید به تفاسیر المیزان، مجمع‌البیان، تفسیر نمونه، ذیل آیاتی که در آنها تأکید به قرض دادن شده است و همچنین کتاب شریف میزان الحکمه ذیل واژه قرض، نوشته آقای محمدی ری شهری.

با عرض سلام . استاد من یک راه حل میخوام برای اینکه بتونم نماز صبح اول وقت بیدار بشم و نماز شب هم بخوانم .بیشتر موقع ها برای نماز صبح یا خواب میمونم یا آخر وقت میخوانم . حتی گوشیم را در اتاق دیگری میگذارم بیدار میشم ولی هر بار بیدار میشم و دوباه به هوای اینکه الان بیدار میشم میخوابم . اصلا دلم نمیخواد نماز صبحم قضا بشه ولی حالا نمیدونم چیکار کنم ؟؟ یا مشکل از اراده منه؟ یاگناهی انجام میدم و توفیق سلب میشه؟؟؟ (کد: 393343)

باسمه تعالی

اولاً باید شب زودتر بخوابید و آیه آخر سوره کهف را بعد از خواندن آیت الکرسی بخوانید و زمان را بعد از خواندن آیه برای بیدار شدن مشخص کنید. به محض بیدار شدن، رو انداز خود را پس زده و بلافاصله بنشینید. ساعت را قبلا در چند متری خود کوک کرده باشید. ان شاء الله موفق خواهید شد.

سلام علیکم بنده ساکن خارج هستم و مشکل تاهل دارم تا کسی را پیدا کنم که در این محیط بتوانیم یک بچه مسلمان را بزرگ کنیم که کار سختی هم هست البته کس را هم نمی شناسم اما موارد فعلی این صلاحیت را ندارند (کد: 393342)

باسمه تعالی

اطلاعات شما ناقص است. نام کشور، محل سکونت و اینکه ما چه کمکی می توانیم به شما بکنیم را بفرمایید تا بتوانیم به شما کمک نماییم.

در صورتیکه پرسش خود را نیافته اید می توانید آنرا در این قسمت مطرح کنید. ( )
پست الکترونیک *
پرسش *
سن
جنسیت
کد امنیتی زیر را وارد کنید.
CaptchaImage

کد پیگیری *
کد امنیتی زیر را وارد کنید.
CaptchaImage

Powerd by MVC Portal