آخرین پرسش های ارسالی

با سلام 1- با توجه به آیه 276 سوره مبارکه بقره، مبنی بر اینکه خداوند ربا را به طور تدریجی نابود می کند، آیا یهودیان و به خصوص صهیونیسم ثروت خود را از راه ربا جمع نکردند؟ در این صورت پس چرا ثروتشان نابود نشد و دنیا را با پول خود تسخیر کردند؟ 2- با توجه به داستان پیامبران گذشته مثل حضرت نوح، هود، صالح و... که مهمترین عامل نزول عذاب بر آنها شرک آنها بود،پس چگونه است که بر کشورهای کافر و مشرک عذاب نازل نمی شود؟ 3- آیا بت پرستان زمان پیامبران پیشین و پیامبر خاتم، بت را به عنوان اینکه دارای قدرت استقلالی الهی هستند می پرستیدند و یا آنها را شفیع بین خداوند و خودشان قرار می دادند؟ 4- روایتی می باشد که در چندین کتاب آمده است که زمانی که ملائکه بر آدم علیه السلام سجده کردند، آدم علیه السلام دارای عجب شد و عجب در او داخل شد. آیا این روایات صحیح است در صورتی که ایشان معصوم هستند؟ (کد: 393211)

باسمه تعالی

1- اولاً مسئله ای که فرموده اید به صورت تدریجی، صحیح نیست. ثانیاً ربا مسئله ای است که به شخص مسلمان ارتباط دارد و غیر مسلمانان اصلاً اعتقادی به ربا ندارند. بنابراین آنان کارهای خلاف دیگری هم انجام میدهند که چون اعتقاد ندارند بدون هرگونه مسئله‌ای مستقیماً به جهنم وارد میشوند. لکن فرد مسلمان برای فرار از خلود در آتش باید مواردی را رعایت کند. از جمله مسئله ی ربا در معاملات. مسئله ی قابل توضیح در پایان این است که بسیاری از کشورهای مسیحی و یهودیت در حال حاضر مانند ایران در بانکداری خود ربا و رباخواری ندارند و برای همین منظور اقتصادشان پیشرفته میباشد.

2- مطلب نزول عذاب فقط برای پیامبران پیشین بوده است. در زمان پیامبر خاتم(ص) و بعد از آن، خداوند به واسطه وجود آن حضرت عذاب را از امت پیغمبر آخرالزمان برداشته است. لکن بلاهای طبیعی و نیز موارد دیگر همچنان پابرجا خواهد بود.

3- اصولاً مشرکین بت را در کنار خداوند می پرستیدند و اصلاً معنای مشرک نیز همین است که خداوند را قبول داشته باشد لکن در کنار قدرت او قدرت دیگری را نیز شریک در برنامه‌های او بداند.

4- متاسفانه اینها روایاتی است که از بعضی کتب اهل سنت به کتابهای شیعه نیز سرایت کرده و صحیح نمی باشد.

سلام آپارتمان نوسازی خریده ام که کنتور گاز و برق هنوز وصل نشده است و فروشنده هم نمیداند که تا کی انجام این امر طول می کشد و بنده نیز برای تصمیم گیری در خصوص ادامه امورات مجبور شدم استخاره نمایم با این نیت که آیا کنتور گاز وبرق تا فلان مدت آماده می شود یا نه؟! آیا این استخاره اساسا صحیح است؟ (کد: 393210)

باسمه تعالی

چنین استخاره ای باطل می باشد. چون موضوعیت ندارد.

سلام منزلی خریده ام که نوساز است و به نحوی است که برخی از امور آن مانند کنتور برق و گاز و ... کامل نشده است و از قضا هر موردی که کامل نشده است را که معمولا راحت انجام می شود پیگیری می کنیم مشکلی سر راه ایجاد می شود طوری که ما را دچار سردرگمی نموده است و مشکلاتی برای ادامه زندگی بوجود آمده است. آیا ممکن است این موضوع دلیل خاصی داشته باشد؟ آیا ممکن است چشم زخمی وجود داشته باشد؟ لطفا راهنمایی کنید؟ (کد: 393209)

باسمه تعالی

شما برای تسهیل در امور، روزی چهارصد مرتبه استغفار کنید و سیصد بار صلوات بفرستید و هر روز سوره فتح را بخوانید. همچنین اعمال ماه مبارک رجب را حتماً بجای آورید. به زودی مشکلات شما ان شاء الله برطرف خواهد شد.

باسلام.1-درنمازهای مستحبی ایا باید حمدوسوره را به همس خواند یا به جهرمیتوان خواند؟ 2-دراذکاری مثل صلوات یااستغفارو...اگربدون حرکت لب،فقط درذهن یابه اصطلاح در دلمان ذکربگیم ایا صحیح است وبه فضیلت وثواب ان میرسیم ؟ ازین که وقت گذاشته وپاسخگو هستید بسیارممنون وسپاسگذارم. (کد: 393208)

باسمه تعالی

1- در نمازهای مستحبی شما اختیار دارید به جهر یا به اخفات نماز را بخوانید.

2- گفتن ذکر به نیت نیست بلکه باید واژه گفتن در خارج تحقق پیدا کند و در این مطلب شدنی نیست مگر اینکه زبان که یکی از آلات گفتاری است در این زمینه فعال شود.

 

سلام.میخواستم بدانم ایا درقیامت میتوان ظلمهایی راکه توسط افراد بما شده با مظالمی که برعهده داریم تهاتر کنیم یعنی به میزانی که مظلمه بعهده داریم رضایت گرفتنش را بعهده کسانیکه بما ظلم کردند بگذاریم ؟ (کد: 393207)

باسمه تعالی

فرمولی که ارائه کرده اید صحیح نیست. چرا که ممکن است شما در حق کسی ظلم کرده اید و آن کس در حق کس دیگری ظلم کرده است. بنابراین هر کس باید حق خودش را از فرد ظالم بگیرد. اگر دو نفر در حق هم ظلم کرده باشند می توانند همدیگر را حلال کرده و ببخشند. در غیر اینصورت فرمول فوق معنایی ندارد.

سلام خداقوت حقیر سخنان دکتر حسین فریدونی رو گوش دادم بسیار منطقی قرآنی و روایی و بسیار عالی است به کسی گفتم ایشون عالی گفته اون شخص بعد مدتی گغت که استاد فریونی چرا تو شبکه های امام حسین اجرای برنامه کرده من فهمیدم درست است و چند برنامه تولیدی اونجا داشته حالا خواستم بدونم این استاد محترم چرا با این شبکه ها همکاری دارد؟ (کد: 393206)

باسمه تعالی

 شما می توانید با خود دکتر فریدونی تماس حاصل کرده و این مطالب را با ایشان مستقیماً در میان گذاشته و پاسخ لازم را دریافت کنید. این سایت متعلق به میقات القرآن است و ارتباطی با ایشان ندارد. پخش سخنان علما و اندیشمندان در این سایت، دالّ بر تایید اقدامات و اعمال آنها نمی باشد.

سلام. سوالی داشتم در مورد نماز. معمولا بعد از سلام نماز نمازگزارن 3 مرتبه الله اکبر میگویند وبه سمت چپ و راست نگاه میکنند. آیا این کار ریشه‌ ی شرعی دارد یابدعت است؟ (کد: 393205)

باسمه تعالی

گفتن سه مرتبه تکبیر بعد از نماز، مستحب است. ولی نگاه کردن به سمت راست و چپ کار اهل سنت است. تحقیق در اینکه در شیعه نیز چنین چیزی داشته باشیم نکرده ایم.

سلام.برای ثبتنام کلاسهای فنی حرفه ای که رایگان نیز میباشد دریک روزمشخص باید صبح زوددرلیستی نام خود رانوشته وراس ساعت 9ازروی لیست به ترتیب برای ثبتنام کلاسها صدازده ودررشته موردنطرمتقاضی نامنویسی میشودلازم بذکراست که ظرفیت کلاسها محدودمیباشد وافرادی هم موفق به ثبتنام نمیشوندواسمشان درلیست رزرو ثبت میشود.مشکل اینجاست که اکثرادرلیست اولیه نام افرادی که حضورندارندازدوستان واقوام و...رامینویسند بطوریکه یک جمعیت 50نفره حدود200نفراسم نوشتند وزمانی هم که اشخاص راازلیست صدامیزنند هرفردعلاوه برخودش چندنفرازاشنایانش راکه حضورندارند ثبتنام میکند. من هم چون اسمم اواخرلیست بودوبا دیدن وضع موجودامیدی به ثبتنام نداشتم ازیکی دو نفرکه اسمشان اوایل لیست بود خواستم که من ودخترم راهم ثبتنام کنند وانهاقبول کردند وازین طریق ثبتنام شدیم میخاستم بدانم بااین کارآیا مرتکب حق الناس شدم؟ لازم بذکراست که اگرانصراف بدم افرادی که درلیست رزرو ثبتنام شده اند جایگزین میشوند. (کد: 393204)

باسمه تعالی

با توجه به مطالبی که فرموده اید شما باید انصراف داده تا حق دیگران ضایع نشود.

با سلام خدمت استاد محترم.من تازه وارد دانشگاه شدم و بعضی افراد هستن که سنی میباشند.میخواستم بدونم به چه صورت باید برخورد داشته باشم و چه محدودیت هایی دارم.اگه امکان داره لطف کنید منابع مطالعاتی در این مورد رو هم بفرمایین .متشکرم. (کد: 393203)

باسمه تعالی

در این مورد وقت حضوری گرفته و مراجعه فرمایید.

اگر غیبت کسی را کرده و به او تهمت زده باشیم و امکان حلالیت نباشد ایا میتوان به نیت آن شخص قران خواند و یا صلوات فرستاد? (کد: 393202)

باسمه تعالی

باید حتماً حتی از طریق سایت، تلفن و امثالهم آن شخص را پیدا کرده و حلالیت بطلبید. لکن اگر میسر نشد تا مدت مدیدی برای آن شخص استغفار کرده و کارهای خیر انجام داده و ثوابش را برای آن شخص منظور نمایید.

در صورتیکه پرسش خود را نیافته اید می توانید آنرا در این قسمت مطرح کنید. ( )
پست الکترونیک *
پرسش *
سن
جنسیت
کد امنیتی زیر را وارد کنید.
CaptchaImage

کد پیگیری *
کد امنیتی زیر را وارد کنید.
CaptchaImage

Powerd by MVC Portal