آخرین پرسش های ارسالی

سلام ۱. بلوغ عقلی و بلوغ جسمی یعنی چه؟ و برای ازدواج، تحقق این ۲ مورد ضروری است؟ (کد: 485640)

باسمه تعالی

قطعاً ضروری می باشد. بلوغ عقلی عبارت است از اینکه شخص مورد نظر آمادگی کامل برای مسئولیت پذیری فردی دیگر که همسر نام دارد را بتواند بر عهده بگیرد و بلوغ جسمی نیز عبارت از این است که فرد به جایی رسیده باشد که احساس و نیاز مسائل زناشویی را کامل درک نموده و بتواند طرف‌مقابل خود را تامین نماید. 

سلام خدمت استاد بزرگوار باتوجه به اینکه شما به کرونا مبتلا شده بودید و الحمدلله که بهبود یافتید، ایا از داروهای طب ایرانی و اسلامی هم استفاده نمودید؟ ظاهرا داروهای شیمیایی تاثیری در بهبود این بیماری ندارند ،روایات مربوط به داروی امام کاظم ع صحیح هستند؟ ایا می توان با استناد به این روایات ، از این دارو برای پیشگیری یا درمان استفاده کرد؟ (کد: 485637)

باسمه تعالی

خیر. لکن اگر طبیب حاذقی پیدا شود که بداند چگونه معالجه نماید، در طب سنتی قطعاً دارویی برای این مورد باید وجود داشته باشد.
ما سلسله سند این روایت را بررسی نکرده ایم ولی در بحث طب سنتی (لینک) که روزهای شنبه ایراد می‌شود این مطلب را بررسی نموده و پاسخ خواهیم داد.

سلام استاد وقت بخیر. یکی از دوستان، به سن بلوغ رسیدن و کسانی را نمیشناسد که جهت انتخاب مرجعش بهشان مراجعه نماید. آیا میشود به نمایندگی از ایشان به افراد دارای صلاحیت مراجعه نمود و مرجع تقلید را تعیین نمود؟ اگر نمیشود، لطفا یک راهی را طلف نمایید عرض بفرمایید. تشکر .یاعلی مدد (کد: 485635)

باسمه تعالی

اشکالی ندارد. فقط باید افرادی که مورد تحقیق واقع می شوند، بی طرف بوده و اهل علم و فضل باشند و تقوای الهی را رعایت کنند.

سلام و عرض ارادت خدمت استادبزرگوار جناب مخملباف لطفاً مطالبی درباره شنیدن موسیقی بفرمایید. در ادامه سوال یک خواننده معروف و پرطرفدار هم به تازگی در موسیقی خود به خداوند صبحان اهانت و فحاشی میکند. اما در زمان قبل در وصف شهدا و امامان(ع) موسیقی میخوانده. شنیدن و پیروی و دنبال کردن آثار این خواننده حرام است؟ چون در موسیقی بسیار کفر گفته و کسی که متنی را تنظیم کرده و حفظ کرده و میخواند، یعنی آن متن راقبول دارد. پس کافر میباشد.(منظور خواننده میباشد) ممنون میشوم اگر این دو سوال را کامل توضیح دهید یاعلی (کد: 485634)

باسمه تعالی

اصولاً از اول خلقت حضرت آدم(ع) تاکنون و مِن بعد این اعمالی که شما نمونه ای از آن را برشمردید اتفاق افتاده و می‌افتد و خواهد افتاد. ما و شما باید وظیفه شرعی خود را انجام دهیم و مواظب باشیم که عاقبت ما و سرانجام کار ما نیز مانند این افراد نگردد. نمونه‌های مطلبی که شما فرموده اید اخیراً نیز در مورد فردی که چنین شخصیتی داشت و از آنها رفت اتفاق افتاد. کاش آن شخص نیز از خود اثری اسلامی و خوب که مناسب بود را بر جای گذاشته و اجازه می‌داد که در صدا و سیما از آن استفاده شود. لکن متأسفانه اعمالی که او نیز انجام داد مانند دیدار با سرکرده گروه منافقین در خارج از کشور و امثال اینها باعث شد که فرصت انجام این کار نیز از او گرفته شود و چیزی از این طریق عاید او نگردد. همانطور شما هم می‌بینید برخی از این افراد پس از مرگ، مشایعت کنندگان بالای قبر آنها و در هنگام دفن آنها کف می زنند یا ترانه می خوانند و گاهی موزیک پخش می‌کنند. این سرانجام خوبی برای یک فرد مسلمان و معتقد نیست. بنابراین به خودمان و شما تذکر می‌دهیم که باید حواسمان جمع باشد که هیچ گاه از مسیر صحیح که همان مسیر قرآن و اهل بیت است جدا نشویم و اگر لحظه ای معصیت مرتکب شدیم بلافاصله استغفار و دوباره به آن مسیر برگردیم.

اما کافر شدن افراد به این است که شخص منکر خداوند شده یا برای او شریک قائل شود و یا منکر پیامبران به ویژه پیامبر خاتم(ص) گشته و یا منکر آنچه که از جانب خداوند بر پیامبر خاتم(ص) نازل شده شود. در چنین صورتی آن شخص کافر می باشد.

با سلام و خسته نباشید بابت دوره عالی مکاسب از شما تشکر و قدردانی میکنم پیرو جلسات مکاسب سوالی داشتم در حا حاضر برای ساخت ملک عرف به اینصورت است که سازنده ساختمان مبلغی را به عنوان بلاعوض به مالک ملک کلنگی می دهد و به نسبت ۶۰ به ۴۰ ؛ملک را اصلاحا مشارکت میگیرد. یعنی اگر سازنده پنج واحد بسازد ۳ واحد متعلق به مالک و ۲ واحد متعلق به سازنده است ایا این عمل همان مضاربه است که بنگاهی ها وعموم بدان مشارکت در ساخت میگویند؟ و اگر مضاربه نیست لطفا کمی بیشتر در موردش توضیح دهید (کد: 485633)

باسمه تعالی

 این عمل چیزی شبیه به مضاربه است و از نظر شرعی مشکل ندارد.

سلام خسته نباشید جوانی هستم که حرفه مشاور املاک مشغول به کارم و خودم هم با چند شریک اپارتمان خرید و فروش می کنم برای پرداخت خمس به اینگونه عمل میکردم که: ابتدا یک سال خمسی برای خودم معین کردم به خرید و فروش ملک مشغول بودم و اگر در اخر سال خمسی پولی از بازسازی واحد یا هر پول دیگری که باقی می ماند و نمی توانستم با آن کاری کنم یعنی دیگر نمی توانستم با اون پول واحدی بخرم یک پنجم ان را خمس میدادم. ۱-میخواستم بدونم که درست عمل میکرم؟ با شریکانم در حال شروع ساختمان سازی هستیم و یه ساختمان گرفتیم برای ساخت، با اونهایی که در این حوزه فعال هستند و اصطلاحا اهل فن هستند مشورت کردیم و گفتند به دلیل شرایط بازار هیچ وقت نزارید موجودی حساب مشترک صفر شود همیشه مبلغی داخل ان باشد و اگر هم کم شد دوباره به آن پول تزریق کنید اگر بازار راکد شد پول داشته باشید و اگر هم بازار راکد نبود پولتون را ملک کنید که ضرر نکنید که پول بی ارزش نشه و در مواقع نیاز واحد رو بفروشید و خرج ساخت کنید و از طرفی شریکان هم می گویند برای اینکه سرمایه قوی شود هیچ پولی تا چند سال از سرمایه اصلی برنداریم ۲-چطور باید خمس مال را محاسبه کنم؟ ۳-اگر نزدیک سال خمسی تمام پول حساب مشترک را تبدیل به ملک کنم اشکالی دارد؟ ۳-باید با شریکان به خاطر اینکه از حساب مشترک تا چند سال چیزی برنداریم مخالفت کنم؟ ۴-چون اولین ساختمان هست میتونم سال خمسی را تغییر دهم که بفهمم چم و خم کار چطور است یعنی که ساختمان تمام میشه و اصلا چقد ساختش خرج بر میداره و ...؟ با تشکر از وقتی که میذارید (کد: 485632)

باسمه تعالی

1- شما تقریباً درست عمل کرده اید فقط وقتی خمس خود را می دهید، پولی که خمس آن را داده اید، به عنوان مبلغ مخمس برای سال دیگر در نظر گرفته می شود و در سال بعد اگر چنانچه بالاتر از این مبلغ را داشته باشید، فقط آن مقدار بالاتر مشمول خمس می گردد نه اینکه دوباره همه مبلغ را مشمول خمس کنید.
مطلبی که فرموده اید به مسائل مذهبی شما ارتباطی ندارد. این یک بحث سلیقه ای است که شرکای شما مطرح کرده‌اند. در مسئله خمس همان مورد بالا را اگر به دقت مراعات کنید شامل آنچه که گفته اید در مورد دوم نیز می شود.

2- رجوع نمایید به جلسه هشتم از مبحث خمس (لینک).

3- چون شما ملک مورد نظر را برای مقاصد اقتصادی در نظر دارید و در واقع دارید بر این نحو کار اقتصادی انجام میدهید، پس چه پول باشد و چه ملک باشد مشمول همان مورد اول می‌شود. لکن شما اگر در حال تهیه منزلی برای استفاده خود هستید و غیر از آن منزل دیگری ندارید و واقعاً می خواهید در آن منزل سکنا گزینید این مطلب از شمول خمس خارج می باشد.

4- اصلا نیازی به این کار نیست. اگر شما در پاسخی که دادیم دقت لازم را بنمایید کاملاً متوجه خواهید شد. اگر باز هم متوجه نشدید به صورت تلفنی یا حضوری با جناب استاد مخملباف تماس گرفته تا توضیحات لازم برای شما بیان شود.

باسلام لطفا بفرمائید والدین چطور باید تشخیص دهند که الان زمان مناسبی برای ازدواج فرزندشان (پسر) میباشد . معیار های ازدواج کدامند ؟ لطفا در مورد بلوغ عقلی و جنسی نیز توضیح بفرمائید؟ ممنونم (کد: 485631)

باسمه تعالی

 این مطلب پاسخی مفصل دارد لکن مجمل آن به قرار زیر است:
1- زمانی که خود پسر به والدین بگوید که من می خواهم همسری داشته باشم.
2- زمانی که پدر یا مادر از حالات فرزند خود احساس می‌کند که او نیاز به همسر دارد.
3- اصولاً سنین ۲۵ سال و کمی پایین تر و بعد آن برای پسران فرصت مناسبی برای ازدواج می باشد.
4- در هر صورت پدر و مادر می‌توانند از راه های مختلف از جمله حساسیت داشتن پسر خانواده به جنس مخالف و یا وقت گذاری او برای ارتباط داشتن با بعضی از دختران اگر چه به صورت صرفاً یک ملاقات حضوری نیز باشد و امثال این کارها معیارهایی برای آمادگی ازدواج او می باشد.

سلام خسته نباشید شرمنده سوالی داشتم استاد در فرمایشات تون برای یکی از نمازهای حاجت فرمودین چهار رکعت نماز بعد از حمد سوره انعام و در آخر دعایی هست در کتاب وسایل الشیعه... چون دسترسی به این کتاب رو نداشتم و پیدا نکردم خواستم خواهشا کنم این دعا رو بگید یا بفرستین ممنونم (کد: 485629)

باسمه تعالی

بفرمایید جناب استاد در کجا چنین مطلبی را فرموده تا بتوانیم به شما پاسخ لازم را بدهیم.

باعرض سلام و ادب و احترام . دوستی میگفت که بر خاک لانه مورچه آیه از را ۷بار خوانده و در چهار گوشه معازه بریزید که مشتری خیلی زیاد میشود و خودش انجام داده بود و نتیجه گرفته بود . آیا این مساله وجه شرعی دارد؟ و اگر نداشته باشد ولی باز انجام دهیم بدعت می شود؟ ممنون (کد: 475631)

باسمه تعالی

این کار هیچ گونه مستند شرعی ندارد و انجام این کار اگر صدمه زدن به حیوانات مانند مورچگان باشد خلاف شرع نیز می باشد و نتیجه گرفتن آن شخص بر اثر عمل دیگری بوده است نه این کار که انجام داده، لکن تصور باطل ایشان منتج به این نتیجه برایشان گشته است. 

اگر این کار با این نیت انجام شود که دستور شارع مقدس است، بدعت و حرام است.

سلام و خسته نباشید وقت مشاوره تلفنی می خواستم با خود استاد مخملباف . یا علی (کد: 475629)

باسمه تعالی

دوشنبه ساعت 4:30 بعد از ظهر با شماره زیر تماس بگیرید و اگر نشد شنبه ساعت ۱۰ صبح؛
55370517 - 55390144

 

در صورتیکه پرسش خود را نیافته اید می توانید آنرا در این قسمت مطرح کنید. ( )
توجه: سوالات مربوط به تعبیر خواب فقط به ایمیل ارسال می شود.
کاربر گرامی تا اطلاع ثانوی امکان پاسخ گویی به سوالات شما مقدور نمی باشد. از صبر و شکیبایی شما متشکریم.
پست الکترونیک *
پرسش *
سن
جنسیت
کد امنیتی زیر را وارد کنید.
CaptchaImage

کد پیگیری *
کد امنیتی زیر را وارد کنید.
CaptchaImage