آخرین پرسش های ارسالی

سلام سوال بنده این هست که کسی اگر مبحث اعتقادی را برای یادگیری عموم کار می کند چرا جلوگیری می کند از نشر آن؟اگر به کارش ایمان دارد و با خلوص نیت این کار را انجام می دهد چرا ناراضی است از اینکه به محتوای آن کسی دسترسی پیدا نکند؟به عنوان نمونه بنده مراجعه کردم برای دریافت فایل های اعتقادات به صورت ورد یا تکست که همکاران محترم میقات فرمودند صاحب اثر راضی نیستندبه اینگونه در اختیار کسی قرار گیرد،حال اگر نگران این هستند که دستکاری نشود که پی دی اف را نیز میتوان ویرایش کرد یا از روی پی دی اف تایپ شود ،اگر دلواپسیهای دیگری است ،اثر شخصی را در اختیار دانشجویان میقات قرار دهند که به هر عنوان قابلیت دسترسی داشته باشد تا دانشجو بتواند استفاده داشته باشد و یا چرا خود میقات مستقلا دست به کار نمی شود و خود دست به نگارش بزند که نیاز به رضایت شخص خاص نباشد ماچه از طریق سایت و ایمیل و ... درخواست بروزرسانی را داشته ایم از 3 ترم گذشته که مانند وعده های دولت به آینده نزدیک محول می شود اگر سختی دارد ما می توانیم کمک کرده وباری از دوش شما برداشته و رضایت هم داریم حاصل زحماتمان به راحتی در اختیار دوستان طالب علم قرار گیرد با تشکر (کد: 413910)

باسمه تعالی

شما در این زمینه باید مستقیماً با مدیریت محترم موسسه تماس حاصل نمایید. 

در مورد بروزرسانی موارد مدنظرتان از سایت نیز آن را از همین طریق (پرسش و پاسخ) با ذکر دقیق آن برای ما ارسال نمایید تا بررسی شود.

سلام استاد گرامی خواهشمند است به سوالات زیر پاسخ بفرمایید 1- زمانی که امام حسین علیه السلام در شب عاشورا، بیعتشان را از اصحابشان برداشتند، آیا اصحابشان می توانستند بروند بدون اینکه خداوند آنها را مواخذخ کند؟ آن افرادی که نمیخواستند امام را یاری کنند و امام به ایشان فرمود که از کربلادور شوند تا صدای "هل من ناصر ینصرنی" مرا نشنوید. آیا آن افراد مواخذه خواهند شد؟ 2- چند درصد افراد فی سبیل الله به کربلا رفتند؟ 3- در مورد حدیث کنز، آیا این حدیث سندیت دارد؟ با این حال آیا خداوند نیاز داشته که بندگان را خلق کند تا او را بشناسند؟! چگونه این حدیث توجیه می شود؟ 4- لطفا بفرمایید به چه دلیل عقلی و یا شرعی ملائکه با این که عقل محضند، اما اختیار هم دارند؟ 5- آیا بین حق و باطل، مسیر دیگری نیز وجود دارد؟ 6- بر اساس آیه 31 سوره مبارکه توبه، معنای عبادت به معنی اطاعت بی قید و شرط هست. با این وجود، وظیفه ما که اطاعت بی قید و شرط از معصومین هست آیا این عبادت نیست؟ 7- چگونه اراده و جرات خود را برای امر به معروف و نهی از منکر افزایش دهیم؟ 8- بنده احادیث مربوط به کتاب عقل و جهل را در اصول کافی خواندم، اما چند تا سوال برایم مطرح شد، ماهیت عقل واقعا چیست؟ آیا مخلوق خداوند است؟ آیا جهل هم مخلوق خداوند است در صورتی که شر عدمی است؟ لطفا در مورد عقل توضیح بفرمایید. 9- آیا انسان ها در شرایط گوناگون محیطی و ...، به اندازه همدیگر امتحان می شوند؟ 10- تفاوت قبیله بنی هاشم وقریش چیست؟ 11- با توجه به داستانی که در منازل الاخره آمده است (کشته شدن متوکل توسط پسرش منتصر)، چرا به حق کشتن پدر، توسط پسر باعث کوتاه شدن عمر پسر می شود؟ 12- دلیل برتری انسان نسبت به جن چیست؟ با وجود این که جن نیز اختیار داشت و می تواند عبادت خداوند را از روی اختیار انجام دهد، چرا انسان خلق شد؟ 13- آیا کارهایی باعث کم شدن عذاب کافر در آخرت می شود؟ یعنی بعضی از اعمال کافر در عذاب آخرتش هم تاثیرگذار هست؟ ممنون از پاسخگوییتان (کد: 413909)

باسمه تعالی

1- اگر زمانی که امام بیعت خود را از آنها برداشته بود آنها به نحوی از آنجا دور می شدند که صدای کمک خواهی حضرت(ع) را نشنوند، ماخذه نمی‌شدند. لکن همواره این را می‌دانستند که دیگر هیچگاه به آن فیض هم نخواهند رسید.

2- فقط خداوند از نیت مردم آگاه است و کس دیگری از نیت آنها آگاهی ندارد. مگر به اذن الله.

3- ما چنین حدیثی را ندیده ایم.

4- نمونه داشتن اختیار در آنها مانند فطرس ملک می باشد و همچنین بعضی از ملائکه دیگر بوده اند که آنها نیز در زمان های خاص اختیاراً مسیری را انتخاب کرده اند. در این زمینه به کتاب حیات القلوب علامه مجلسی(ه) میتوانید رجوع نمایید.

5- خیر.

6- عبادت به معانی مختلف آمده است که یکی از آنها به معنی اطاعت است و در هر جا از قرآن باید دید هر کدام به چه معنا آمده است.

7- اگر امر به معروف با شرایط و مراتب خود انجام شود خوب است و برای این کار باید انسان از خود شروع نماید تا کم کم عادت به این کار نماید.

8- یکی از نیروهای خدایی عقل است که در وجود انسانها نهاده شده است و زیرمجموعه های فراوانی دارد که در همان کتاب اصول کافی مطرح شده است. جهل به آن معنا که شما تصور می‌کنید که مخلوق پروردگار باشد نیست بلکه به این معنا است که اگر انسان دنبال علم نرود و کسب دانش نکند به عدم آن که عبارت است از جهل دچار می‌شود. از این نظر که این واژه ها مخلوق هستند شکی نیست ولی خداوند نادانی را برای بشر نخواسته است.

9- خیر. هر کس بر اساس استعدادها و قابلیت ها و ظرفیت هایی که پروردگار متعال به او داده است مورد امتحان قرار می گیرد.

10- بنی هاشم طایفه ای از قریش هستند که اقوام درجه یک معصومین(ع) هستند لکن قریش همگی این چنین نیستند.

11- در عالم هستی چیزهایی است که اثرات وضعی خود را در هر حال دارند. مثلاً اگر شما ندانسته مایع مسکری را به جای آب بخورید قطعاً مست می شوید در حالی که عامداً این کار را نکرده باشید. به این میگویند اثر وضعی آن ماده. همچنین اثر وضعی قطع رحم کوتاه شدن عمر است و اثر وضعی کشتن پدر توسط پسر نیز کوتاه شدن عمر آدمی است.

12- کسی نگفته است که انسان بر جن برتری دارد. جن و انس هر دو مخلوق پروردگارند و مکلف هستند به تکلیف الهیه و هر کدام دارای قابلیت ها، ظرفیت ها و توانایی های خود هستند و شاید بهتر باشد که بگوییم از نظر قابلیت های مادی، جنیان توانایی شان بر انسانها بیشتر است.

13- بله

با سلام وخسته نباشید خدمت تمام کسانی که برای پاسخ گویی و کمک زحمت می کشن انشاءالله که خداوند انها و خانواده های انها را حفظ کند. من پسری 18 ساله هستم *** لطفا راه کاری به من پیشنهاد کنید .وبرای افزایش اراده چه کار بابد کرد؟ (کد: 413908)

باسمه تعالی

پاسخ شما به ایمیلتان ارسال شد.

چه اهنگ یا موسیقی هایی حرام است ؟ وبعضی از موسیقی ها رو که صدا و سیما پخش میکنه ما می تونیم گوش کنیم و ایا صدا و سیما ملاک برای این گونه مسائل می باشد؟ (کد: 413907)

باسمه تعالی

از نظر فقهی استماع موسیقی مبتذل حرام است و موسیقی های معمولی به فتوای بعضی اشکال ندارد لکن احتیاط آن است که از هر نوع موسیقی پرهیز نمایید و اگر به گوش شما خورد اشکالی ندارد.

چرا حجاب در ایران اجباری است با اینکه در قسمتی از ایه الکرسی می خوانیم لا اکراه فی الدین؟ (کد: 413905)

باسمه تعالی

اگر منظور از آیه "لا اکراه فی الدین" آزاد بودن همه گناهان اعم از شراب‌خواری، قماربازی، بی حجابی، دزدی و امثال اینها بود، پس نهی آن توسط خداوند چه معنایی داشت؟ لکن منظور از آیه شریفه این نیست. بلکه این است که هرکس میخواهد دین اسلام را اختیار نمایند، باید از روی تحقیق و پژوهش این کار را بکند و به اجبار دیگران اگر این کار را انجام نماید از او پذیرفتنی نیست. از طرفی دیگر فردی که در هر مکانی اعم از کشوری یا غیره زندگی می کند، حتما باید آیین‌نامه‌های آن کشور را رعایت کند و این مطلب و آیه فوق اصلا ارتباطی ندارد.

سلام، دو سوال داشتم: 1-آیا این جمله که انسان از تزهد به زهد میرسد صحیح است؟ 2-معنای این جمله چیست؟ (کد: 413904)

باسمه تعالی

این جملات سلیقه ای است و پایه و اساس  تحقیقی ندارد.

سلام علیکم سالها پیش وقتی نوجوان بودم برادرم را از دست دادم و حالا مدتیست که هر چند وقت یکبار در خواب می بینم که من به همراه جمعیتی جایی منتظریم که حنازه برادرم را بیاورند ویا می بینم که جنازه را اورده اند وما ان را تشییع می کنیم ویا خوابهایی بسیار شبیه این . می خواستم خواهش کنم بفرمایید این خوابهای من چه تعبیری دارد وهمینطور بفرمایید چه کنم که این خوابها را نبینم چون هر باراعصابم خرد می شود بسیار سپاسگذارم (کد: 413903)

باسمه تعالی

روزی چهارصد مرتبه استغفار کنید و نیز ۳۰۰ بار صلوات بفرستید و ثواب آن را برای شادی روح برادرتان نیت کنید و تا پایان سال ادامه دهید و در کنار آن گاه گاهی خیرات برای او داشته باشید. اگر نماز یا روزه ای بدهکار است سعی کنید اجیری برای او گرفته تا آنها را انجام دهد و نیز در باب مظلمه، چنانچه مظلمه ای که مادی و معنوی بر گردن او باشد اقدام نمایید. حتما خواندن دعای کمیل شب های جمعه به نیت ایشان را فراموش نکنید.

سلام علیکم :پیر مردی است که چند سالی است خانمش فوت کرده و موتور هم به او زده و پای او شکسته و طرف فرار کرده و الان نمی تونه راه بده و یک مدت قبل یکی از دامادهیش را وکیل خروجش کرده برای بعد از مرگش پسر نداره ولی ظاهرا دادمش چون پدر زنش سواد نداره موقع گرفتن وکالت نامه با رشوه وکالتنامه تام گرفته و خانه پدر زنش را به اسم زن خودش کرده و فعلا نتونسته خانه را پس بگیره با این احوال بچه هاش هم متاسفانه محل بش نمیکنند و صبح تا شب اکثرا تنها است و بنده هر روز برایش قضا می بروم و چند دقیقه ای پیشش می نشینم و پیرمرد درآمدی هم نداره مرتب به من میگه اگر یه پیر زن مومن باشه پیدا کنی برام خسته شدم از تنهایی_آیا ذکری ودعای هست که به برکت آن یک خانمی پیدا بشه به خاطر رضای خدا با اشون ازدواج کنه .اون پیرمرد چند شبی است که خواب می بینه و همه ی خوابهاش تقریبا شبیه به هم است حال بیان آخرین خواب :در خواب می بینه خونش شلوغه و می خواد بده مکه و همچنین می خواد به میهمانها غذا بده که میان دنبالش که زود باش هواپیما میخواد حرکت کنه بهشون میگه صبر کنید من ظرفاشا جمع کنم ظاهرا کسی نبوده کمک کنه یه مدتی بعد باز میان دنبالش زود باش هواپیما مسافرتش تکمیل میخواد حرکت کنه منتظر شماست میگه بلند شدم که برم از خواب بیدار شدم .خیلی ممنون میشم از تعبیر شما.خیلی متشکرم آز لطف شما (کد: 413901)

باسمه تعالی

1- باید حضوراً در روزهایی که می توانید به واحد مشاوره کانون مراجعه نمایید و یا به صورت تلفنی تماس حاصل نموده و مشخصات کامل فرد یاد شده را در اختیار قرار دهید تا اگر امکان بود کاری انجام شود.

2- برای خواب ایشان صدقه بدهید و بگویید حتما روزی چهارصد مرتبه استغفار کند تا مشکلی پیش نیاید.

سلام خوابی دیدم که پشت بام خانه سوراخ شده و به سرعت از آن آب سرازیر میشود ولی وقتی به پشت بام رفتم اثری از باران و خیس بودن پشت بام نبود و همچنین دو رطیل بزرگ در خواب دیدم (کد: 413897)

باسمه تعالی

برای خواب خود صدقه بدهید و مواظب باشید ایمان شما دچار تزلزل نشود.

سلام آیا قبل از سجده سهو باید نیت کرده و الله اکبر بگوییم بعد سجده را انجام دهیم و آیا بعد از سجده سهو باید تشهد و سلام را باید خواند یا نه؟2 خوابی دیدم که در آن اسیر یک غول یا دیو سفید رنگی بودم و من هم سعی میکردم از دست او فرار کنم ولی هر چه تلاش میکردم نمیتونستم و چند نفری هم بودند که میخواستند به من کمک کنند ولی آنها هم نمیتوانستند و غول اجازه نمیداد و میگفت او باید پیش من بماند البته او هر از چند گاهی با من به ملاطفت رفتار میکرد ممنون اگه مفهوم خوابم رو بهم بگین (کد: 413895)

باسمه تعالی

1- شما موارد فوق را در رساله عملیه مرجع خود مطالعه نمایید.

2-در بعضی از معاصی یا اعتیاد پیدا کرده اید یا در حال اعتیاد پیدا کردن هستید. مواظب باشید این عمل انجام نشود و نیز مواظب دوستان ناباب نیز باشید و اگر بتوانید، با مکان معتبری که شما را در مسیر هدایت قرار می دهد اتصال برقرار نمایید.

در صورتیکه پرسش خود را نیافته اید می توانید آنرا در این قسمت مطرح کنید. ( )
پست الکترونیک *
پرسش *
سن
جنسیت
کد امنیتی زیر را وارد کنید.
CaptchaImage

کد پیگیری *
کد امنیتی زیر را وارد کنید.
CaptchaImage