سوال 101: کدام یک از روایات مختلف در خصوص مشخصات حضرت مهدی(عج) صحیح است ؟

سوال 101 ) روایات مختلفی درباره نام مادر، زمان تولد و سن حضرت مهدی(عج) در هنگام ظهور، محل آن حضرت و مدت غیبت و مدت حکومتش وجود دارد. کدام یک از آن‌ها صحیح است ؟ 

 

پاسخ: در پاسخ به سوال مذکور باید توجه داشت که در خصوص موارد فوق همچون نام مادر حضرت مهدی(عج)، زمان تولد و دیگر مشخصات ایشان هیچ اختلاف نظر اساسی وجود نداشته تا وجود آن حضرت را زیر سوال ببرد.

روایات مختلف ، از حیث بعضی خصوصیات جزئی بوده که به هیچ عنوان به اصل موضوع آسیبی وارد نمی‌کند. مانند اینکه برای نام مادر آن حضرت علاوه بر نرگس، نام‌های دیگر را ذکر کنند و یا اینکه سن حضرت مهدی(عج) در زمان ظهور را از سی تا چهل سال ذکر کنند. اما در خصوص مواردی که ذکر شده از نظر شیعه، زمان تولد آن حضرت سال 256 هجری قمری (سنه نور) و در نیمه شعبان آن سال بوده است. سن حضرت در زمان ظهور به جوانی سی تا چهل سال شباهت دارد و محل و مدت غیبت آن حضرت نامعلوم بوده و مدت حکومت ایشان بنا به روایات تا 9 سال ذکر شده است. لازم به ذکر است که تمامی مشخصات مذکور و حتی بیشتر از آن، خصوصاً مسئله تولد آن حضرت مورد اتفاق علمای شیعه و بعضی علمای اهل سنت بوده و به هیچ عنوان مورد اختلاف نیست.

از کتبی که می‌توان به آن مراجعه کرد، کتاب ارزشمند منتخب الأثر نوشته آیت الله صافی گلپایگانی است که به تازگی به زبان فارسی نیز ترجمه شده و تمامی روایات وارده در خصوص حضرت ولی عصر(عج) را از منابع معتبراهل سنت جمع آوری نموده است. خوانندگان و محققان محترم جهت مطالعه بیشتر می‌توانند به کتاب مذکور مراجعه نمایند.