شبهه 126: شیعه ادّعا می کند که عُمَر پسر زنی زناکار و حفصه دخترش مانند پدرش منافق بلکه کافر بوده است! آیا پیامبر(ص) داماد کسی می‌شود که حرام زاده است؟ آیا برای خودش، همسری فاسد و منافق را می‌پسندد؟

شبهه 126

به یکی از شیعیان گفته شد، آیا پیامبر(ص) ما را به آن دستور نداده که همسر شایسته‌ای انتخاب کنیم و با افراد خوب فامیل شویم و از آن‌ها زن بگیریم و به آن‌ها زن بدهیم؟ گفت: بله، شکی نیست! به او گفتند: آیا تو برای خودت می‌پسندی که داماد کسی بشوی که حرامزاده است؟! گفت: پناه به خدا! به او گفته شد، شما به دروغ ادعا می‌کنید که عمر بن الخطاب پسر زنی زناکار به نام صحاک بوده است! و العیاذ بالله شما ادّعا می‌کنید که حفصه دختر عمر مانند پدرش منافق و پلید، بلکه کافر بوده است! آیا به نظر شما پیامبر داماد کسی می‌شود که حرام زاده است؟! آیا برای خودش همسری فاسد و منافق را می‌پسندد؟! سوگند به خدا که شما به پیامبر و اصحاب تهمت می‌زنید و چیزهایی برای آنها می‌پسندید که برای خودتان نمی‌پسندید!

هدف مستشکل از بیان شبهه می­تواند موارد ذیل باشد:

     اینکه بگوید حفصه و پدرش عمر بن الخطاب کافر و یا منافق نیستند، چرا که وصلت پیامبر(ص) با کسانی که اینگونه باشند اصلاً امکان ندارد.

 

امّا پاسخ ما:

1. صِرف اینکه پیامبر(ص) با دختر کسی ازدواج نماید، دلیلی بر این نیست که مهر تأیید بر رفتار آن زنان و یا پدران آنها زده باشد. به عنوان مثال زنان حضرت نوح(ع) و لوط(ع) با اینکه همسران این دو پیغمبر خدا بوده­اند ولی در حقّ این دو نبی خیانت کردند و عمل ایشان سبب می­شود که خداوند آنان را وارد دوزخ نماید و این خود می­رساند که اعمال نادرست آن دو زن مانع از عذابشان نشد، اگرچه همسران آن دو پیغمبر بودند. قرآن کریم در آیه­ی 10 سوره‌ی تحریم به این موضوع پرداخته است.

«ضَرَبَ اللهُ مَثَلاً لِلَّذینَ كَفَرُوا امْرَأَتَ نُوحٍ وَ امْرَأَتَ لُوطٍ كانَتا تَحْتَ عَبْدَیْنِ مِنْ عِبادِنا صالِحَیْنِ فَخانَتاهُما فَلَمْ یُغْنِیا عَنْهُما مِنَ اللهِ شَیْئاً وَ قِیلَ ادْخُلَا النَّارَ مَعَ الدَّاخِلینَ»

خداوند از میان كافران مَثَلی می‌زند یعنی همسر نوح(ع) و همسر لوط(ع)، که آن دو تحت سرپرستى دو بنده از بندگان صالح ما بودند، ولى به آن دو خیانت كردند و ارتباط با این دو (پیامبر) سودى به حالشان (در برابر عذاب الهى) نداشت، و به آنها گفته شد: «وارد آتش شوید همراه كسانى كه وارد شده‌گان بوده‌اند»

     خداوند در این آیه هشدار مى‏دهد كه گمان نكنند همسرى پیامبر(ص) به تنهایى مى‏تواند مانع كیفر آنها باشد، همانگونه كه رابطه­ی همسران نوح و لوطD به خاطر خیانت، از خاندان نبوت و وحى قطع شد و گرفتار عذاب الهى شدند.[1]

2. اگرچه زنان پیغمبر(ص) امّ المؤمنین هستند، امّا بر طبق آیات ابتدایی سوره­ی تحریم درمی­یابیم که برخی از آنان نه تنها شایسته نبوده­اند بلکه پیامبر(ص) را هم می‌آزردند. از جمله اینکه سخنی را که پیامبر(ص) رازگونه به آنها گفته بود، رازداری نکرده و فاش کردند و در حقیقت به پیغمبر(ص) خیانت کردند و خداوند خطاب به آنها می­فرماید که توبه نمایند و اگر بخواهند علیه پیغمبر(ص) کاری انجام داده و دست به دست هم دهند، باید بدانند که خداوند و جبرئیل و صالح المؤمنین، پشتیبان و حامی پیغمبر(ص) خواهند بود؛ و حتّی در آیه­ی 5 خداوند این زنان را تهدید به طلاق کرده و بیان می­دارد که زنانی را جایگزین آنها خواهد کرد که مسلمان، مؤمن، متواضع و ... باشند.

آیات 3 الی 5 سوره­ی تحریم:

وَ إِذْ أَسَرَّ النَّبِیُّ إِلى‏ بَعْضِ أَزْواجِهِ حَدِیثاً فَلَمَّا نَبَّأَتْ بِهِ وَ أَظْهَرَهُ اللهُ عَلَیْهِ عَرَّفَ بَعْضَهُ وَ أَعْرَضَ عَنْ بَعْضٍ فَلَمَّا نَبَّأَها بِهِ قالَتْ مَنْ أَنْبَأَكَ هٰذا قالَ نَبَّأَنِیَ الْعَلِیمُ الْخَبِیرُ (3)

(به خاطر بیاورید) هنگامى را كه پیامبر یكى از رازهاى خود را به بعضى از همسرانش گفت، ولى هنگامى كه وى آن را افشا كرد و خداوند پیامبرش را از آن آگاه ساخت، قسمتى از آن را براى او بازگو كرد و از قسمت دیگر خوددارى نمود؛ هنگامى كه پیامبر همسرش را از آن خبر داد، گفت: «چه كسى تو را از این راز آگاه ساخت؟» فرمود: «خداوند عالم و آگاه مرا با خبر ساخت!»

إِنْ تَتُوبا إِلَى اللهِ فَقَدْ صَغَتْ قُلُوبُكُما وَ إِنْ تَظاهَرا عَلَیْهِ فَإِنَّ اللهَ هُوَ مَوْلاهُ وَ جِبْرِیلُ وَ صالِحُ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْمَلائِكَةُ بَعْدَ ذلِكَ ظَهِیرٌ (4)

اگر شما (همسران پیامبر) از كار خود توبه كنید (به نفع شماست، زیرا) دلهایتان از حق منحرف گشته؛ و اگر بر ضدّ او دست به دست هم دهید، (كارى از پیش نخواهید برد) زیرا خداوند یاور اوست و همچنین جبرئیل و مؤمنان صالح، و فرشتگان بعد از آنان پشتیبان اویند.

عَسىٰ رَبُّهُ إِنْ طَلَّقَكُنَّ أَنْ یُبْدِلَهُ أَزْواجاً خَیراً مِنْكُنَّ مُسْلِماتٍ مُؤْمِناتٍ قانِتاتٍ تائِباتٍ عابِداتٍ سائِحاتٍ ثَیِّباتٍ وَ أَبْكارا (5)

امید است كه اگر او شما را طلاق دهد، پروردگارش به جاى شما همسرانى بهتر براى او قرار دهد، همسرانى مسلمان، مؤمن، متواضع، توبه كار، عابد، هجرت‏كننده، زنانى غیر باكره و باكره!

3. در اینکه آن زنان چه کسانی هستند که سخن پیامبر(ص) را فاش کرده و خیانت نمودند و طبق شأن نزولی که هم در تفاسیر اهل سنّت و هم تفاسیر شیعه بیان شده است، حفصه و عایشه می­باشند. [2] جالب اینکه هیچ اختلافی هم در این مورد بین شیعه و سنّی نیست.

 

[1]. تفسیر نمونه، ناصر مکارم شیرازی، ج 24، ص 301، ذیل آیه­ی 10 سوره­ی تحریم. (طبع دار الكتب الإسلامیة تهران، چاپ اول سال 1374 ه.ش)

[2]. مفاتیح الغیب، فخر رازی، ج 30، ص 570، ذیل آیه­ی 4 سوره­ی تحریم. (طبع دار احياء التراث العربي بیروت، چاپ دوم سال 1420 ه.ق؛ 32 جلدی) همچنین: الكشّاف عن حقائق غوامض التّنزيل‏، محمود زمخشرى، ج 4، ص 566، ذیل آیه­ی 4 سوره­ی تحریم. (طبع دار الكتاب العربي بيروت‏، چاپ سوم سال 1407 ه.ق؛ 4 جلدی)