شبهه 129: مالک اشتر، ابوبکر و عمر را می‌ستاید، امّا با وجود این، شیعیان در برابر این ستایش، چشم‌هایشان را می‌بندند و به آن دو طعنه می زنند؟

شبهه 129

مالک اشتر یکی از یاران بزرگ علی که شیعیان او را بزرگ و گرامی می‌دارند می‌گوید: «ای مردم خداوند تبارک و تعالی در میان شما محمّد(ص) را به عنوان مژده دهنده و بیم دهنده مبعوث کرد و کتاب (قرآن) را بر او نازل فرمود که در آن حلال و حرام، فرائض و سنّت‌ها بیان شده‌اند. سپس بعد از آنکه پیامبر وظیفه‌اش را انجام داد، خداوند او را به سوی خویش بُرد و ابوبکر خلیفه­ی پیامبر(ص) شد و او به شیوه­ی پیامبر(ص) رفتار کرد و بعد از ابوبکر، عُمَر به خلافت رسید و او نیز به شیوه­ی ابوبکر عُمْر کرد.»

مالک اشتر ابوبکر و عمر را می‌ستاید، امّا با وجود این، شیعیان در برابر این ستایش، چشم‌هایشان را می‌بندند و در مجالس و حسینیّه‌های خود که از طعنه زدن به ابوبکر و عمر خالی نیست، از آن یادی نمی‌کنند! چرا؟!

هدف مستشکل از بیان شبهه می­تواند موارد ذیل باشد:

مستشکل می­خواهد با نسبت دادن مطالبی به جناب مالک اشتر، که در ادامه صحّت و سقم آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد، نظرات خود را تأیید نموده و این شخصیّت بزرگ را هواخواه خلفا معرّفی نموده و به این ترتیب، علیه شیعیان بتازد.

 

امّا پاسخ ما:

1. ابتدا شایان ذکر است که این روایت، روایتی است جعلی و در ساختگی بودن آن همین بس که در متن این روایت آمده است:

«ثُمَّ اسْتَخْلَفَ عَلَی النّاسِ اَبابَکْر»

سپس (پیامبر(ص)) ابوبکر را خلیفه­ی مردم ساخت.

حال آنکه از نظر شیعه، خدای تعالی امیرالمؤمنین علی(ع) را خلیفه تعیین فرموده و توسّط پیامبر(ص) به مردم معرفی شده است و از نظر اهل سنّت، پیامبر(ص) پس از خود جانشینی معیّن نکرده، لذا عدّه­ای در سقیفه گرد آمده و تعیین خلیفه می­نمایند. پس آنچه در این روایت به نقل از مالک اشتر ذکر شده با هیچ­یک از عقاید شیعه و سنّی منطبق نیست. بنابراین چگونه می­توان به این روایت اعتماد کرده و آن را صحیح دانست؟

2. در متن شبهه به نقل از مالک بیان شده است که ابوبکر و عمر به شیوه­ی پیامبر(ص) رفتار نموده­اند؛ بر فرض صحیح بودن این روایت، سؤال ما این است: اگر ابوبکر و عمر به شیوه­ی پیامبر(ص) رفتار نموده بودند، چه لزومی داشت امیرالمؤمنین علی(ع) در شورای شش نفره که برای تعیین خلیفه­ی سوم شکل گرفته بود، به رفتار و شیوه­ی خلفا مبنی بر اینکه مخالف سیره و سنّت پیامبر(ص) بوده است، اعتراض نماید و حاضرین نیز دم فروبندند؟[1]

3. این روایت تنها در کتاب «الفتوح» نوشته­ی اِبْن اَعْثَم کوفی[2]  آمده است؛ وی اگرچه بر طبق اعتقاد بسیاری، بر مذهب شیعه بوده است، امّا این بدان معنا نیست که هر آنچه در این کتاب آمده از صحّت و اعتبار برخوردار باشد. [3]

 

[1]. مراجعه نمایید به کتاب: شرح نهج البلاغه، ابن ابی الحدید، ج 1، صص 188-185. (طبع مکتبة آیة الله المرعشی النجفی؛ 20 جلدی) و یا کتاب: الإمامة و السیاسة، ابن قتیبه دینوری، ج 1، صص 45-44. (طبع دارالأضواء بیروت، چاپ اول سال 1410 ه.ق)

[2]. درگذشته به سال 314 ق

[3]. به نقل از سایت: islamquest.net/fa/archive/question/fa3930#