شبهه 130: چرا شیعیان اعتقاد به عصمت فاطمه(س) دارند ولی دو خواهر ایشان، رقیّه و امّ‌کلثوم را معصوم نمی‌دانند، در حالی که این دو هم مثل فاطمه(س) از دختران رسول خدا(ص) هستند؟

شبهه 130

چرا شیعیان اعتقاد به عصمت فاطمه(س) دارند ولی دو خواهر ایشان، رقیّه و امّ کلثوم را معصوم نمی‌دانند، در حالی که این دو هم مثل فاطمه(س) از دختران رسول خدا(ص) هستند.

هدف مستشکل از بیان شبهه می­تواند موارد ذیل باشد:

اینکه مسئله­ ی عصمت را مسئله­ ای کوچک دانسته و شأن آن را پایین آورد و عصمت را به مسئله­ ی خویشاوندی نسبت دهد و آن را طوری معرّفی نماید که چون حضرت زهرا(س) دختر پیغمبر اسلام(ص) بوده و معصومه است، لذا می­توان عصمت را به دختران دیگر پیامبر(ص) نیز تعمیم داد.

 

امّا پاسخ ما:

نخست برای درک بهتر مطلب بیان می­داریم که منظور از عصمت، نیرویی است که خداوند در اختیار معصوم قرار می­دهد تا به اختیار خود، از آن استفاده کند؛ به عبارتی دیگر، عصمت یک موهبت الهیّه است که با اعطاء آن از جانب خداوند عزّوجلّ، شالوده و پایه ­اش در معصوم ایجاد می­گردد و با سایر علوم، کاملاً متفاوت است و معصوم، به اراده و اختیار خود از آن بهره می­گیرد. [1]

با توجّه به توضیحات فوق، درمی­یابیم که عصمت، مقامی نیست که بخواهیم آن را به واسطه­ ی خویشاوند بودن با پیامبر(ص) به کسی نسبت بدهیم و اینکه شیعه، حضرت زهرا(س) را معصومه می­داند به خاطر این نیست که ایشان دختر پیامبر(ص) است، بلکه شیعه برای اثبات این امر از ادلّه­ ی قرآنی و روایاتی که نقل شده است استفاده می­کند. از جمله­ ی این آیات، آیه­ ی تطهیر است که با آن عصمت حضرت زهرا(س) ثابت می­شود. خداوند می­فرماید:

«إِنَّما يُريدُ اللهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَ يُطَهِّرَكُمْ تَطْهِيراً»[2]

قطعاً خدای تعالی اراده نموده است که هرگونه پلیدی را از شما اهل بیت دور کرده و شما را پاکیزگی خاصّی عنایت فرماید.

بنا به گفته­ی دانشمندان شیعه و سنّی، حضرت زهرا(س) یکی از مصادیق بارز و قطعی اهل بیت (ع) در این آیه­ ی شریفه است.[3]

 

[1]. جزوه­ی عصمت، استاد مرتضی مخملباف، ص 3. (طبع مؤسسه­ ی میقات القرآن)

[2]. سوره­ی احزاب، آیه ­ی 33.

[3]. همان، ص 5. (طبع مؤسسه­ ی میقات القرآن)