سلام علیک خدمت استاد. برای انجام برنامه ده گانه (70 بار استغفار بعد از نماز )برای خانمها در زمانی که نماز نمیخوانند چه کار باید کنند؟ تشکر (کد: 465503)

باسمه تعالی

روزی 400 مرتبه استغفار نمایید.

سلام وخسته نباشید دخترهستن باوجود اینکه سن بالای دارن ولی هیچ خاستگاری ندارن میشه لطفا راهنمای بفرمایید (کد: 465500)

باسمه تعالی

برنامه ده‌گانه (لینک) را انجام دهید. بعد یک ماه گزارش کار خود را برای ما ارسال نمایید.

سلام و عرض احترام میخواستم استاد راجع به حضور قلب در نماز راهنمایی بفرمایید. من مبحث نماز را چندین بار گوش دادم و بسیار تاثیر گذار بود اما احساس میکنم هنوز در نمازم حضور قلب ندارم. برای بهتر شدن حضور قلب چه کار باید انجام بدهم ممنونم (کد: 465496)

باسمه تعالی

همان مقدار که تا کنون توانسته اید برای خود حضور قلب ایجاد نمایید، همین کار را ادامه دهید و سعی کنید آن مقدار نیز که می توانید نافله های نماز های خود را بخوانید (حدالامکان) چرا که نوافل باعث کامل شدن نمازها می‌باشند و ان شاءالله در آینده حضور قلب شما را بیشتر نیز خواهد نمود. مواظب باشید تلقینات شیطانی باعث نشود تا شما تصور کنید که اصلاً حضور قلب ندارید.

سلام و عرض ارادت محضر جناب استاد. اینکه انسان بعد از فوت همسر و یا فرزند خود دچار غم میشود اگر چه به دستورات پروردگار عمل میکند ایا داشتن این غم و اندوه نشانه این است که انسان راضی به رضای خدا نیست? ممنون میشم در زمینه اینکه چگونه بعد از مصیبت از دست دادن عزیزان راضی به رضای پروردگار باشیم راهنمایی بفرمایید. (کد: 465494)

باسمه تعالی

همین قدر که انسان بی‌تابی و جزع و فزع نکرده و الفاظ ناسپاس گرانه به زبان جاری نکند و از طرفی دیگر طالب مغفرت الهی برای فرد از دست رفته باشد و از خداوند بخواهد که به او صبر داده شود، این کار خود راضی بودن به رضای خداوند می باشد و لازم نیست کار دیگری انجام دهد.

سلام آیه ای که در قرآن که به اوالامر میرسند به اختلاف میخورند یعنی خدا و رسول را قبول دارند اما به اوالامر میرسند به اختلاف میخورند کدام آیه میباشد که به چهارده معصوم اشاره شده (کد: 465490)

باسمه تعالی

در مورد آیه فوق (نساء: ۵۹) و واژه اولی الامر، یکی از دانشمندان اهل سنت به نام فخر رازی در تفسیر خود اتفاقا ذکر کرده است که اولی الامر حتماً باید معصوم باشند و اگر نباشند نمی‌توان از آنها اطاعت کرد. در احادیث شیعه نیز اولی الامر فقط معصومین(ع) ذکر شده اند و اهل سنت اگر اهل انصاف باشند همین آیه برای اینکه انسان بعد از پیامبر(ص) باید از اولی الامر که معصومین(ع) باشند تبعیت کند کافی است.

با سلام و احترام ؛1)استاد نظر شما درباره ختم صلوات ضراب برای حوائج چی هست؟ 2)آیا ختم چله زیارت عاشوار به روش استاد حق شناس برای حاجت مخصوصا ازدواج تایید میفرمایید؟ 3)در مورد خوندن ۴۰روز سوره حشر ومزمل بعداز نماز صبح در مورد خانما زمانیکه عذر شرعی دارن باید ادامه بدن یا ۴۰ روز بعداز مدت معین کامل کنن؟ 4)آیا در هنگام خواندن قرآن یا زیارت عاشوراوسایر ادعیه حتما باید وضو داشته باشیم؟ 5)من ۴ماه هست برنامه دهگانه رو بطور کامل انجام میدم فقط در هنگام خوندن زیارت عاشورا با صد لعن و سلام متاسفانه تمرکزم از دست میدم یا یه مطلبی رو همزمان که ذکر میگم با چشم میخونم ،میخواستم ببینم اشکال داره و چیکارکنم با تمرکز باشم در این موقع.؟ 6)در ماه محرم وصفر چه اعمالی رو استادگرامی پیشنهاد میکنن بجز زیارت عاشورا که جز برنامه دهگانه هستش؟ سپاسگزارم از زحمات شما (کد: 465489)

باسمه تعالی

1- این مسائل سلیقه‌ای است و وجه شرعی ندارد.
2- اگر مسئله‌ای که فرموده اید به اینگونه باشد که چهل روز زیارت عاشورا با صد لعن و صد سلام برای برآورده شدن حاجتی بخوانند، این مطلب درست است و مشکلی ندارد.
3- ما چنین ختمی را موثق نمی دانیم و اما در مورد خواندن قرآن برای خانمها در مواقع خاص، اگر آیات قرآن با بدن آنها تماس نداشته باشد و نیز برای خواندن وضو بگیرند مشکلی ندارد. 
4- اگر چنانچه دست شما یا بدن شما بخواهد با آیات تماس پیدا کند، داشتن وضو لازم است. در غیر اینصورت خیر. لکن برای خواندن قرآن و ادعیه مستحب است انسان وضو داشته باشد.
5- لازم نیست شما زیارت را با صد لعن و صد سلام بخوانید. بلکه گفتن یکبار نیز کافی است ولی حتماً باید خوانده شود و دیدن با چشم کفایت نمی کند. 
6- خواندن زندگی نامه حضرت امام حسین -علیه السلام-. هر روز توسل به آن بزرگوار و شهدای کربلا که این کار می تواند در مدت یک دقیقه انجام شود. خواندن مقتل آن حضرت و اصحاب بزرگوارش و تا آنجا که بتوانید حتی به اندازه یک قطره اشک از چشمان جاری شود. بهترین کتاب در این زمینه کتاب مقتل جامع می باشد که زیر نظر استاد پیشوایی تالیف شده است.

سلااااااااااام استاد✋ازتون خواهش میکنم که 5تا کتاب خیلی خوب در زمینه دینی_فلسفی معرفی کنید تشکرررررفراووون (کد: 465487)

باسمه تعالی

در زمینه مسائل فلسفی اگر وارد نشوید بهتر است. اما اگر علاقه شدید به آن دارید می توانید از کتاب های شهید مطهری با موضوع کتاب های جهان بینی توحیدی مراجعه نمایید و در مسائل اعتقادی نیز به کتاب های آقای جعفر سبحانی (حفظه الله) مراجعه کنید که بسیار عالی است و یکی از آنها به نام "منشور جاوید" است. هر گاه آن را مطالعه کردید به ما بگویید تا کتاب دیگری به شما معرفی کنیم.

سلام استاد خسته نباشید اخیرا متوجه شدم ک یکی از اقوام نزدیک همسرم ب *** ولی بازهم نگران زندگی خودم هستم راهنمایی ام بکنید...و اینکه صلاح میدونید *** را باخبر کنیم یا نه.. ممنونم (کد: 465485)

باسمه تعالی

برای مورد خودتان برنامه دهگانه (لینک) را انجام دهید و برای رفع مشکل فردی که ذکر کرده اید به نیت ایشان دعای سمات را بخواند و وقتی به عبارت "فلان بن فلان" رسیدید، بجای این واژه نام فردی که ایجاد رابطه کرده است را بگذارید.
در این رابطه با کسی فعلا صحبت نکنید.

سلام دختری تقریبا ۱۹ ساله هستم خیلی دوست دارم با فردی مومن و صالح ازدواج کنم قبلاً خواستگارانی داشتم اما مادرم همه را به دلیل سن کم رد میکرد *** (کد: 465484)

باسمه تعالی

برنامه دهگانه (لینک) را انجام دهید و بعد از ماه صفر گزارش کار خود را برای ما ارسال نمایید.

معلم دینی دوران دبیرستان ما که فردی شیعه و متدین و تحصیلکرده هستند ،این مطلب را در گروه قرار داده اند و دیگر اعضای گروه هم این مطلب را تحسین کرده اند، من نمی دانم درست است یا نه ، اگر درست نیست چرا معلم دینی این را گذاشته ؟ آﯾﺖ ﺍﻟﻠﻪ ﻋﻼﻣﻪ ﺑﺮﻗﻌﯽ ﻗﻤﯽ ﺩﺭ ﺧﺎﻃﺮﺍﺕ ﺧﻮﺩ ﻣﯽ ﻧﻮﯾﺴﺪ : *** ﻭ ﺷﻨﯿﺪﻡ ﮐﻪ ﻣﯽﮔﻔﺘﯽ ﺍﻣﺎﻡ ﺩﺭ ﺷﮑﻢ ﻣﺎﺩﺭﺵ ﻫﻤﻪ ﭼﯿﺰ ﺭﺍ ﻣﯽ ﺩﺍﻧﺪ! ﮔﻔﺖ : ﺑﻠﻪ ﺍﯾﻦ ﻣﻮﺿﻮﻉ ﺩﺭ ﺭﻭﺍﯾﺎﺕ ﻣﺎ ﺫﮐﺮ ﺷﺪﻩ! ﻣﻘﺼﻮﺩ ﻓﻠﺴﻔﯽ ﺭﻭﺍﯾﺎﺗﯽ ﺑﻮﺩ ﮐﻪ ﺩﻻﻟﺖ ﺩﺍﺭﺩ ﺑﺮ ﻋﻠﻢ ﺍﻣﺎﻡ ﻗﺒﻞ ﺍﺯ ﺗﻮﻟﺪ،ﺍﺯ ﺟﻤﻠﻪ ﺭﻭﺍﯾﺎﺗﯽ ﮐﻪ ﻣﯽ ﮔﻮﯾﻨﺪ ،( ﺍﻣﺎﻡ ﺩﺭ ﺷﮑﻢ ﻣﺎﺩﺭ ﺍﺯ ﻃﺮﯾﻖ ﺳﺘﻮﻧ ﻬﺎﯼ ﻧﻮﺭ ﮐﻪ ﺩﺭ ﻣﻘﺎﺑﻞ ﺍﻭﺳﺖ، ﻫﻤﻪ ﭼﯿﺰ ﺭﺍ ﻣﯽ ﺑﯿﻨﺪ ) *** ﺛﺎﻧﯿﺎ ، ﺷﻤﺎ ﺩﺭ ﺁﺧﺮ ﻫﻤﺎﻥ ﻣﻨﺒﺮ ﮔﺮﯾﺰ ﺑﻪ ﺻﺤﺮﺍﯼ ﮐﺮﺑﻼ ﺯﺩﯼ ﻭ ﮔﻔﺘﯽ : ﻫﻨﮕﺎﻣﯽ ﮐﻪ ﺍﻣﺎﻡ ﺣﺴﯿﻦ ( ﻉ ) ﺑﻪ ﻃﺮﻑ ﮐﻮﻓﻪ ﻣﯽ ﺁﻣﺪ، « ﺣﺮ » ﺟﻠﻮﯼ ﺍﻭ ﺭﺍ ﮔﺮﻓﺖ ﻭ ﻣﺎﻧﻊ ﺷﺪ ﮐﻪ ﺍﻣﺎﻡ ﺑﻪ ﮐﻮﻓﻪ ﺑﺮﺳﺪ. ﺍﻣﺎﻡ ﻧﺎﮔﺰﯾﺮ ﺭﺍﻩ ﺩﯾﮕﺮﯼ ﺭﺍ ﺩﺭ ﭘﯿﺶ ﮔﺮﻓﺖ ﻭ « ﺣﺮ » ﻧﯿﺰ ﺁن ها ﺭﺍﺩﻧﺒﺎﻝ ﻣﯽ ﮐﺮﺩ ﺗﺎ ﺍین که ﺑﻪ ﺟﺎﯾﯽ ﺭﺳﯿﺪﻧﺪ ﮐﻪ ﺍﺳﺐ ﺍﻣﺎﻡ( ﻉ ) ﻗﺪﻡ ﺍﺯ ﻗﺪﻡ ﺑﺮﻧﺪﺍﺷﺖ ﻭ ﻫﺮﭼﻪ ﺍﻣﺎﻡ ﺭﮐﺎﺏ ﺯﺩ ﻭ ﮐﻮﺷﯿﺪ ﻭ ﻧﻬﯿﺐ ﺯﺩ ﻭ ﻫﯽ ﮐﺮﺩ، ﻣﺮﮐﺒﺶ ﺣﺮﮐﺖ ﻧﮑﺮﺩ، ﺍﻣﺎﻡ ﻣﺎﻧﺪ ﻣﺘﺤﯿﺮ ﮐﻪ ﭼﺮﺍ ﺍﺳﺐ ﺣﺮﮐﺘﯽ ﻧﻤﯽﮐﻨﺪ *** ( ﭼﻄﻮﺭ ، ﺑﻪ ﺍﯾﻨﺠﺎ ﮐﻪ ﺭﺳﯿﺪ ﺍﻭﻝ ﺍﺳﺒﺶ ﻓﻬﻤﯿﺪ ﻭ ﺁﻥ ﺳﺮﺯﻣﯿﻦ ﺭﺍ ﺷﻨﺎﺧﺖ ﻭ ﺑﻌﺪ ﺍﻣﺎﻡ ( ﻉ) ،ﻭ ﺗﺎﺯﻩ ﭘﺲ ﺍﺯ ﭘﺮﺳﯿﺪﻥ ﺍﺯ ﯾﮏ ﻋﺮﺏ ﺑﯿﺎﺑﺎﻧﯽ ﻣﺤﻞ ﺭﺍ ﺷﻨﺎﺧﺖ؟ *** (کد: 465480)

باسمه تعالی

این اشکال که اسب امام زودتر از امام خبردار شده است به هیچ وجه صحت نداشته و هیچ منبع موثق تاریخی آن را اثبات نمی‌کند. این موضوع از اسرائیلیات بوده و فقط وهابیت آن را به عنوان اشکال بر علم امام مطرح کرده و می‌کند. فلذا این موضوع از اصل هیچ وجه شرعی نداشته و ندارد بلکه امام به اذن الهی غیب را می داند و هر وقت خداوند مجاز بداند از آن استفاده می‌کند. شخصی به نام برقعی که معلم دینی از او نقل کرده است از کسانی بود که در حدود ۴۰ سال پیش از مسیر اصلی منحرف شده و به وهابیون پیوست و بعدها خود نیز از مبلغین وهابیت در ایران شد. این فرد عاقبت بخیر نشده و با عقیده به فرقه ضاله وهابیت از دنیا رفت.
شما هر گاه اشکالی دارید و یا می خواهید پاسخی به معلم دینی بدهید اشکالات خود را مطرح کنید تا پاسخ آن را به شما داده و شما آن را به معلم دینی انتقال دهید.

در صورتیکه پرسش خود را نیافته اید می توانید آنرا در این قسمت مطرح کنید. ( )
توجه: سوالات مربوط به تعبیر خواب فقط به ایمیل ارسال می شود.
کاربر گرامی تا اطلاع ثانوی امکان پاسخ گویی به سوالات شما مقدور نمی باشد. از صبر و شکیبایی شما متشکریم.
پست الکترونیک *
پرسش *
سن
جنسیت
کد امنیتی زیر را وارد کنید.
CaptchaImage

کد پیگیری *
کد امنیتی زیر را وارد کنید.
CaptchaImage