سلام استاد . در شهر ما چند نفری هستند که ادعا دارند وقتی علم و پرچم ایام عزاداری امام حسین (ع) را برمیدارند علم در دست آنها تکان میخورد و اختیار حرکت را از آنها میگیره و آنها را به این طرف و آن طرف میبرد یا به در و دیوار میکوبد . در منزلی پرچمی بوده که هر کس آن پرچم را بردارد مانند دیوانه ها به هر طرف میرود و ادعا میکنند این پرچم است که با آنها چنین میکنند .چنین چیزی ممکن است؟ (کد: 465526)

باسمه تعالی

اینها جزء خرافات و اسرائیلیات است. به هیچ وجه به این مسائل توجه نکنید. بهتر است کتاب های تاریخ مستند راجع به حضرت سیدالشهدا (ع) را مطالعه نمایید.

سلام علیکم ۱.استاد آیا خواستگاری رفتن و یا عقد کردن در ماه محرم و صفر از لحاظ اخلاقی نهی شده است؟ ۲. استاد اهل بیت در عزای ابی عبد الله علیه السلام لباس مشکی می پوشیدند؟ تا چند روز بعد از عاشورا پوشیدن لباس مشکی به عنوان شعائر محسوب می شود و مستحب است؟ و آیا افراطی در پوشیدن لباس مشکی در این ایام وجود دارد؟ ۳. استاد آیا نگاه کردن به صورت و اندام پوشیده دختر خانم در خواستگاری اشکال دارد؟ ۴. در صورتی که پدر دختر خانم راضی نشود که برای شناخت طرفین دو طرف عقد موقت کنند، باید چکار کرد؟ و آیا عقد موقت در این جا رجحان دارد نسبت به رفت و آمد بدون خواندن صیغه؟ با تشکر (کد: 465525)

باسمه تعالی

1- عقد کردن در غیر روزهای تاسوعا و عاشورا و نیز شهادت ائمه معصومین (سلام الله علیهم) مشکلی ندارد.
2- پوشیدن لباس مشکی فقط در شب و روز شهادت جزء شعائر است و مابقی آن اینطور نیست. اهل بیت (سلام الله علیهم) نیز لباس مشکی را در رثای حضرت سیدالشهدا(ع) به تن کرده اند. رجوع کنید به کتاب قصه کربلا نوشته آقای منفرد بخش برگشت اهل بیت از شام به مدینه.
3- اگر به قصد خواستگاری باشد مانعی ندارد در غیر این صورت جایز نمی باشد.
4- در چنین حالی رابطه فقط باید در حد معمولی باشد و برای فراتر از آن باید عقد موقت خواند و آن رضایت پدر را می‌طلبد و اگر پدر رضایت ندهد نمی توانند دخترخانم و آقا پسر چنین کاری را انجام دهند.

سلام و عرض ادب استاد سوالی که دارم از خدمتتون این هست که من یه فرزند دارم و کوچک هست، 19 ماهه خب اینکه یه سری کارا و رفتارا متناسب سنشون هست، اینو خوب میدونم، ولی من خیلی صبرم کمه، هی تو ذهنم میذارم ک من باید با بچه کنار بیام، باید بهش فرصت بدم، باید دل به دل کاراش بدم، جز اونجاهایی ک ممکنه خطرآفرین باشه یا اینکه ب صلاحش نباشه ولی نمیدونم چرا نمیتونم، صبرم خیلی کمه، اصلا دوستندارم با بچم بدرفتاری کنم، ولی گاها شده متاسفانه استاد من چیکار کنم صبرم زیاد بشه، کارای بچه منو اذیت نکنه نمیدونم شایدم چون بچه اولمه و تجربه ای ندارم خیلی اذیت میشم ولی خیلی حساسیت ب کاراش نشون میدم و میترسم و میدونمم ک اشتباهه و احتمال اینکه نتیجه عکس بده خیلی هست ولی نمیدونم چجوری باید برخورد کنم ممنون میشم راهنماییم کنین (کد: 465524)

باسمه تعالی

همانطور که فرمودید فرزند ۱۹ ماهه نیاز به محبت پدر و مادر دارد و شیطنت نیز جزئی از ذات اوست. همین که او گریه می‌کند، میخندد، حرف می زند، می دود، می نشیند و غذای خود را میخورد خدا را شاکر باشید. همه اینها حکمتهای پروردگار متعال است. کاری نکنید که باعث کفران نعمت شود.
اما برای رفع عصبانیت خود همیشه زمانی را کاملاً به کودک خود اختصاص دهید و در آن زمان نه تنها هیچ کاری انجام ندهید بلکه فکرتان نیز درگیر کار دیگر نباشد. از این جهت پیشنهاد می‌شود؛
1- حداقل روزی ۳۰۰ مرتبه صلوات بفرستید. 
2- هر روز سوره صف را بخوانید. 
3- مواقع اذان صدای آن را در فضای خانه بلند کرده و سعی کنید فرزندتان نیز صدای اذان را بشنود و اگر بتوانید در مواقعی خودتان در خانه با صدای بلند اذان بگویید.
4- در موقع شیر دادن به بچه حتماً وضو بگیرید و نیز شبها با وضو بخوابید.
5- هر روز سوره ضحی و انشراح را بخوانید.
6- در قنوت نمازتان آیه "رَبِّ اشْرَحْ لِي صَدْرِي وَيَسِّرْ لِي أَمْرِي وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِنْ لِسَانِ يَفْقَهُوا قَوْلِ – 25 الی 28 طه" را بخوانید. (حتما درست بخوانیم که نمازتان باطل نشود)
بعد از ۱۰ روز گزارش کار خود را به ما بدهید.

سلام علیکم جنابعالی در مبحث نبوت درباره معجزه انبیا فرموده اید که معجزات بدون سبب رخ میدهند و تنها به اراده الهی یا اراده پیغمبر یا به درخواست پیامبر و به اراده الهی رخ میدهند اما در تفسیر المیزان علامه طباطبایی (ره) جلد۱ صفحات ۶۴تا۶۸ بر اثبات قانون علیت عمومی در قرآن بحث کرده است و ظاهرا برای معجزات علت های پنهانی قائل شده اند میشه راجع به این تناقض توضیح بدهید و بنده را از این ابهام خارج کنید (کد: 465522)

باسمه تعالی

این مطلب را ما نیز مطالعه کرده ایم. متاسفانه این موضوع سلیقه ای مطرح شده ولی اثبات نشده است. اگر در نظر شما اثبات شده است یک معجزه ای را بفرمایید که از مجاری قانون علیت عمومی عبور کرده است. آنگاه در این زمینه با شما صحبت خواهیم کرد. 

سلام وقت بخیر طاعات و عبادات قبول استاد مادر شوهر من خیلی بد زبان و تو جمع با بنده بد صحبت میکنند و وقتی خانواده ام به منزل من میان جوری باهاشون رفتار میکنه که یا نمیاین خونمون یا دوروزه برمیگردن و نصبت به من خیلی ظلم میکنن هم زبانی و رفتاری سوال ۲ مسئله دیگه که دارم *** استاد من چیکار کنم که ازشون در امان باشم و آسیبی به خودم و زندگیم نرسه و *** البته ایمان خودم به خداست ممنون میشم راهنمایی کنید (کد: 465521)

باسمه تعالی

برنامه ده گانه (لینک) را انجام دهید و در هنگام خواندن دعای سمات به جای عبارت فلان بن فلان، نام ایشان و پدرشان را قرار دهید. یک ماه بعد گزارش کار خود را برای ما ارسال کنید

با توجه به تبلیغات ضد دین در فضای مجازی خواهشمند از استاد بخواهید که جواب قانع کننده ای بدهد . با تشکر *** (کد: 465518)

باسمه تعالی

یا انسان باید همه چیز را راست بپندارد یا همه چیز را دروغ بپندارد و یا اینکه بعضی از چیزها را راست و بعضی چیزها را دروغ فرض کند. البته پنداری که نشأت گرفته از یقین و اطمینان و دلیل و برهان باشد. اگر همه چیز را بگوییم راست است که در واقع مطلب این چنین نیست. بسیاری از چیزها را می دانیم و یا به عینه می‌بینیم که دروغی بیش نیست و به جای مطلب راست به جامعه منتقل می گردند. اگر همه چیز را هم دروغ ببینیم این هم مانند وجه اول همان اشکال را دارد. می‌ماند وجه سوم که همواره در عالم بعضی از گفته‌ها و چیزهای دیگر راست و بعضی دروغ است. این ما هستیم که باید با دلیل و برهان، دروغ ها را از راست ها تفکیک نموده و حرف راست را با جان و دل پذیرا باشیم.

سلام استاد با توجه به عبارت" السلام علی من دفنه اهل القری" که در ناحیه مقدسه از زبان امام عصر علیه السلام صادر شده؛ و اعتقاد شیعه که امام را امام دفن میکند ؛ چطور میشود این تناقض رو حل کرد؟ (کد: 465517)

باسمه تعالی

منظور از "اهل القری" کسانی هستند که وسایل دفن را آوردند و به امام سجاد علیه السلام کمک کردند که آن حضرت بتواند پدر گرامی خویش را دفن نمایند.

سلام استاد . چند وقتی است که اراده ام برای بیدار شدن برای نماز صبح خیلی ضعیف شده یعنی گوشی را سر ساعت مشخص کوک میکنم و از خواب بیدار میشم اما دوباره میخوابم و به خود میگویم چند دقیقه دیگر بیدار میشوم و دوباره به خواب میروم تا وقت میگذره. حتی گوشیم را در اتاق دیگری میگذارم که مجبور بشم راه برم تا شاید خوابم بپره ولی بیفایده است . نفسم بر اراده ام غلبه کرده .به نظر شما چه کاری انجام دهم تا اراده ام قوی بشود.ممنونم (کد: 465515)

باسمه تعالی

باید زودتر استراحت کنید تا خواب شما تقریباً کامل شود. حتماً شب ها با وضو بخوابید و آیه آخر سوره کهف را با دقت تلاوت کرده و نیز آیت الکرسی و ناس و فلق در موقع خواب فراموش نشود. سپس ساعت یا موبایل را در فاصله مناسبی از خود قرار دهید و بعد از اینکه بلند شدید بلافاصله دست و صورت خود را بشویید. این کار باعث می شود که دیگر نماز شما فوت نگردد.

سلاااااااام استاد ✋شما کتاب باید و نباید های شهید بهشتی رو خوندید؟ اگه خوندید لطفا کنید درباره اون قسمت که فرمودن القاب مثل آیت الله و... یه توضیحی بفرمایید... و اگرم نخوندید خواهش میکنم که بخونید و جواب بنده رو بدید..... بعد استاد، کتابای استاد نیکو صفت رو از کجا پیدا کنم؟!!؟؟؟ و همینطور عکسشون رو میخوام پیدا کنم و ببینم (کد: 465514)

باسمه تعالی

ما چنین کتابی را نخوانده ایم و اگر شما خوانده اید و سوالی دارید بهتر است سوال خود را مطرح کنید تا ما اگر توانستیم پاسخ آن را به شما بدهیم. جهت دریافت کتابهای مرحوم نیکوصفت (ره) می توانید به شعبه مرکزی یا دیگر شعب موسسه مراجعه نمایید.

سلام و خسته نباشید خدمت استاده محترم ، سوالی داشتم درباره چله ی زیارت عاشورا منقول از ایت الله حق شناس همرا با ترک گناه برای طلب حاجت که به صورت زیر است :۱ صد مرتبه الله اکبر ۲ یک مرتبه سلام اخر زیارت عاشورا ۳یک مرتبه لعن اخر زیارت عاشورا ۴ قرائت زیارت عاشورا از اول تا ابتدای اللهم العن ۵ دو رکعت نماز هدیه به امام حسین (ع) ۶ صد مرتبه الله اکبر ۷ قرائت زیارت عاشورا از ابتدا تا انتها همراه با صد مرتبه لعن و صد مرتبه سلام ۸ دو رکعت نماز زیارت امام حسین (ع) در جایی خوندم که خواندن زیارت عاشورا به این روش مخصوص افراد خاص است و ممکن است برای افراد معمولی عوارضی داشته باشد و دستور عمومی نیست میخواستم نظر شما را در این باره بدونم ایا افراد معمولی هم میتونن به این صورت بخونن با تشکر (کد: 465504)

باسمه تعالی

مطالبی که فرمودید سلیقه ای است و تا آنجا که ما اطلاع داریم هیچکدام به آن صورت که گفته اید فرموده ی مرحوم آقای حق شناس نیست. زیارت عاشورا را باید همانطور که در مفاتیح الجنان گفته شده بخوانیم و البته برای انجام هر عملی و در حین انجام آن و قبل و بعد آن برای استجابت دعا نباید انسان معصیتی مرتکب شود و این فقط به زیارت عاشورا مختص نیست، بلکه در تمام حالات، انسان باید مواظب باشد که معصیتی انجام ندهد.

در صورتیکه پرسش خود را نیافته اید می توانید آنرا در این قسمت مطرح کنید. ( )
توجه: سوالات مربوط به تعبیر خواب فقط به ایمیل ارسال می شود.
کاربر گرامی تا اطلاع ثانوی امکان پاسخ گویی به سوالات شما مقدور نمی باشد. از صبر و شکیبایی شما متشکریم.
پست الکترونیک *
پرسش *
سن
جنسیت
کد امنیتی زیر را وارد کنید.
CaptchaImage

کد پیگیری *
کد امنیتی زیر را وارد کنید.
CaptchaImage