سلام علیکم استاد لطفا به سوالات زیر پاسخ بفرمایید: 1- در مورد اینکه خداوند چرا انسان را آفرید، یادگرفته ایم که چون خداوند همیشه کار بهتر را انجام میدهد، انسان را آفرید تا این موجودی که مختار و دارای شهوت و عقل هست خدا را عبادت کند. سوال بنده اینجاست که مگر قبل از خلقت انسان، جنیان که دارای اختیار و از نوع خوب و بد هستند خلق نشده بودند که خداوند را پرستش کنند، دیگر چه نیازی به خلق انسان داشت؟ 2- اگر انسان مسلمان گناهانش به قدری زیاد باشد که در برزخ پاک نشود، آیا به جهنم قیامتی هم کشیده می شود و در جهنم قیامتی مدت زمانی معذب خواهد شد؟ 3- لطفا بفرمایید تفاوت کافر فقهی و اعتقادی چیست؟ کافر اعتقادی چه کسانی هستند؟ آیا کسانی که پیامبر خاتم را به عنوان خاتم پیامبران قبول نداشته باشند کافر اعتقادی نیستند؟ 4- در مورد اینکه عقیده شما این هست که حضرت یعقوب علیه السلام طبق آیه قرآن نابینا نشدند بلکه چشمشان سفید شد.(سوره یوسف ، آیه 84)، اما نظر علامه طباطبائی این هست که چشم ایشان نابینا شد، و دلیلش را آیه 93 همین سوره ذکر کرده اند که "یوسف فرمود: پیراهنم را ببرید و روی صورت پدرم بیاندازید، او بینا میشود). با این که نظر عقلی شما را در این باره که فرمودید پیامیری که نابینا باشد خودش نیاز به هدایت دارد، چگونه دیگران را هدایت کند تا حدودی قابل قبول هست، ولی این که مگر نابینا بودن پیامبر چه قدر در امر هدایتی او تاثیر گذار هست؟ با اینکه ایشان با زبان و عملشان مردم را به سمت خداوند دعوت می کنند. و اینکه آیه 93 و 96 چطور با نظر شما جمع میشود؟ 5- در مورد آیه 18 سوره مبارکه نمل، لطفا بفرمایید که در مورد لگد شدن مورچگان، چرا از واژه حطم استفاده شده است که به معنای شکستن است؟ آیا "و هم لا یشعرون" به حضرت سلیمان علیه السلام نیز بر میگردد؟ مگر پیامبران از خطا و اشتباه مبرا نیستند؟ با تشکر از پاسخگوییتان (کد: 414297)

باسمه تعالی

1- شما سوالی را مطرح کرده‌اید و خودتان به آن پاسخی داده اید و سپس بر اساس آن پاسخ، قضاوت کرده اید. در حالی که چنین نیست. در آیه 56 سوره مبارکه ذاریات می‌فرمایند ما جن و انس را برای اینکه پروردگار متعال را عبادت کرده و در نهایت خودشان به فیض کامل برسند خلق کردیم. نتیجه عبادت، احتیاج و نیاز پروردگار نیست بلکه سود بردن عابدان، یعنی انس و جن از این عبادت می باشد. ممکن است بگویید بدون این که عبادت کنند خداوند به آنها سود برساند. در حالی که این کار خلاف حکمت و عقل می باشد چرا که شما بدون این که کسی کاری کند به او مزد نمی دهید. پس بندگان اعم از جن و انس باید کاری انجام دهند تا در نتیجه آن کار به فیض کامله و جاودانه پروردگارشان دست یابند و آن عبادت حق تعالی است.

2- گناهان بر دو دسته اند. یکی حق الله و یکی حق الناس. گناهان دسته اول اگر به نوعی باشد که در مسیر زندگی با سختی‌ها و مصائب پاک شوند دیگر در قبر و برزخ و قیامت مشکلی نخواهد بود. اما اگر این طور نباشد، در قبر و برزخ، فرد گناهکار به اندازه ای که گناهانش پاک شود معذب خواهد بود و اگر طوری باشد که به هیچ وجه پاک نشود باید در قیامت نیز مدت زمانی را متحمل عذاب شود. در مورد دسته دوم یعنی حق الناس، گناهان در صورتی پاک می شود که شخصی که مورد ستم قرار گرفته، چه معنوی و چه مادی، ستم کننده راه حلال نماید و از تقصیر او بگذرد. در غیر این صورت هیچ راه نجاتی برای او نیست مگر اینکه خداوند ستم شونده را به نوعی راضی نماید. البته این مطالب مخصوص فرد مسلمان مومن و شیعه می باشد.

3- اعتقاد نداشتن به پیامبر خاتم(ص)، کافر اعتقادی محسوب می شود و اهل نجات هم نخواهد بود. دوم اینکه کفر اعتقادی عبارت است از انکار خداوند یا پیامبر(ص) و یا ما انزل الله. کافر فقهی نیز همین است لکن تفاوتی که با یکدیگر دارند آن است که از نظر فقهی اگر فردی شهادتین را بر زبان جاری کند مسلمان است به صورت ظاهری و پاک می باشد و احکام یک فرد مسلمان بر او جاری است لکن تا زمانی که عمل صالح نداشته باشد (که شامل همه آنچه را که باعث نجات از دوزخ است می باشد) به هیچ وجه به بهشت وارد نخواهد شد.

4- ما نظر مرحوم علامه(ره) را خوانده ایم. ایشان نیز این چنین که شما می‌گویید نظر ندارند لکن اگر چنین باشد، ما با نظر ایشان موافق نیستیم. چرا که در قرآن کریم از واژه "ابيضت عيناه" استفاده کرده است نه "عمی" و این می رساند که آن حضرت کور (نابینا) نشده است بلکه از شدت گریه ی زیاد سفیدی داخل چشم آن حضرت پدید آمده بود و باعث کم بینایی آن حضرت شده بود و عبارت بینا گشتن برای آن بزرگوار به معنای برگشتن چشم به حالت اول می باشد که کاملاً بینا بوده و مشکلی نداشته است. این مطلب را مرحوم علامه در تفسیر المیزان و نیز در تفسیر نمونه مفسرین توضیح داده‌اند و در این زمینه می توانید به کتاب واژگان قرآن مراجعه نمایید.

5- زمانی که حضرت سلیمان(ع) به دیار مورچگان آمد، به عنوان فرمانده لشگر خویش بود و لشگریان پیشاپیش او وارد وادی مورچگان شده بودند و مورچگان شکایت به حضرت سلیمان(ع) بردند که اینها روی خانه‌های ما حرکت می‌کنند و الی آخر. پس در نتیجه حضرت سلیمان(ع) فاعل این کار نبوده است و "لا یشعرون" به سپاه ایشان بر می گردد نه به خود آن حضرت. چرا که اگر چنین بود، مورچگان از سپاه ایشان شکایت نمی کردند بلکه از خود آن حضرت شکایت می کردند.

سلام وعرض ادب در مفاتیح دعایی است ک مرد در ماه چهارم بارداریه زن میخاند تا خداوند ب او فرزند پسر بدهد ب شرط انکه نام پسر را محمد بگذارد میخاستم بدانم ایا خاندن این دعا مشگلی ندارد ؟؟از لحاظ شرعی دست بردن ب کار خدا نیست؟؟یا اگر اسم فرزند رامحمد نزاریم مثلن حسین بزاریم ایا اشگال دارد ؟؟ممنون میشم اگر پاسخ دهید (کد: 414296)

باسمه تعالی

شما می توانید این دعا را انجام دهید. البته اگر سند معتبری داشته باشد و از معصوم رسیده باشد. نامگذاری فرزند به نام محمد، ظاهراً جزء شرایط دعا است لکن می توانید بعد از محمد، اسم دیگری را که مورد نظر شماست متصف به آن کنید و برای فرزند در نظر بگیرید.

چنین کاری اگر از جانب معصوم(ع) رسیده باشد، عین اطاعت از خدای تعالی می باشد و دست بردن در کار خداوند متعال محسوب نمی‌شود.

 

سلام خدمت استاد گرامی. استاد دوفرزند دارم که خیلی زیاد بیمار میشوند البته بیشتر فرزند بزرگترم . بدنشان ضعیف شده و سریع دچار عفونت و تب میشوند . آیا دعایی هست که بخوانم که بچه هام انقدر مریض نشوند .واقعا مستاصل شدم ممنونم (کد: 414295)

باسمه تعالی

حتما هر روز 70 مرتبه سوره حمد را در یک مجلس برای او بخوانید و نیز هر روز دعای مجیر برای او خوانده شود. در ماه مبارک رمضان حداقل 3 بار برای او دعای جوشن کبیر را بخوانید. همچنین دعای هر روز ماه مبارک رمضان (اللَّهُمَّ أَدْخِلْ عَلَى أَهْلِ الْقُبُورِ السُّرُورَ ...) و نیز دعای کمیل برای شفای ایشان ان شاءالله مؤثر است.

سلام و طاعاتتون قبول. دوسه روزی هست که خوبهای دنباله داری میبینم که ذهنم رو خیلی مشغول کرده و ناراحتم: ***. خوابهای بعدی در ادامه و در راستای پنهان کردن این موضوع بودن مثلا به خونه همسایه رفتم تا اون مرد منو پیدا نکنه و....این درحالی است که به لطف خدا زندگی خانوادگی بسیار خوبی دارم و الحمدلله شوهرم مرد مومن و متعهدی است. ممنون میشم مثل همیشه راهنمایی بفرمایید. (کد: 414294)

باسمه تعالی

پنجشنبه ساعت 4:45 بعد از ظهر با دفتر مرکزی جهت صحبت و مشاوره با جناب استاد مخملباف تماس بگیرید.

تلفن: 55370517 – 55390144

 

باعرض سلام وخسته نباشید.میخاهم بدانم 1.آیا این که الان که در فضای مجازی هم خیلی زیاد شده است که با صحبت کردن با فرشتگان هرچه می‌خواهیم به ما میدهند واز هر فرشته که مامور کاری است درخواست مربوط به آن را بگیم وبه اصطلاح با فرشتگان حرف بزنیم درست است یا خیر؟2. همینطور ادعایی ک میگویند بنویس تا اتفاق بیافتد واعجاز قلم راببین ،که اگر خاسته یا ارزویی داری را بنویسی ونسبت به براورده شدنش ایمان داشته باشی وزمان خاصی برایش در نظر بگیری حتما به وقوع میپیوندد این چگونه است؟ومنظور خداوند از قسم خوردن به قلم چیست؟ 3.آیا ورزش یوگا نوعی شرک محسوب میشود به گفته برخی اگر درست است دلیل آن چیست؟4.برای شفای دختر بچه شش ساله تحت درمان شیمی درمانی چ دعایی بخوانیم؟ممنونم از راهنمایی خوب وهمیشگی شما.ان شاءالله که موفق پیروز باشید ومورد عنایت خداوند. متعال (کد: 414293)

باسمه تعالی

1- این کار افراد زندیق و ملحد است و هدفشان دور کردن بندگان از درگاه خداوند متعال می باشد. خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید مرا بخوانید تا شما را اجابت کنم (ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ – آیه 60 سوره مبارکه غافر) و هیچگاه دستور به خواندن ملائکه برای برآورده شدن حاجات نداده است. مطلب قابل توجه اینکه شفیع قرار دادن پیامبر خاتم(ص) و ائمه معصومین(ع) و حضرت صدیقه طاهره -سلام الله علیها- در پیشگاه خداوند چون به اذن الله می باشد بسیار نیکو و مطلوب بوده و باعث برآورده شدن سریع حاجات می باشد. لکن باید حاجت فقط از خداوند متعال خواسته شود.

2- قسم خوردن به قلم ارتباطی با مطلبی که شما فرموده اید ندارد. در این زمینه می توانید به تفسیر المیزان نوشته مرحوم آیت الله طباطبایی مراجعه نمایید.

3- اصولاً ورزش ها متنوع و متفاوت می باشند و هیچ کدام از ورزشها شرک تلقی نمی‌شوند. لکن اگر در محتوای آن‌ها چیزی یا کسی غیر از خدای متعال به عنوان معبود در نظر گرفته شده و عبادت شود، آنگاه فاعل چنین کاری مشرک است.

4- حتما هر روز 70 مرتبه سوره حمد را در یک مجلس برای او بخوانید و نیز هر روز دعای مجیر برای او خوانده شود. در ماه مبارک رمضان حداقل 3 بار برای او دعای جوشن کبیر را بخوانید. همچنین دعای هر روز ماه مبارک رمضان (اللَّهُمَّ أَدْخِلْ عَلَى أَهْلِ الْقُبُورِ السُّرُورَ ...) و نیز دعای کمیل برای شفای ایشان ان شاءالله مؤثر است.

با سلام خانومی هستم 20ساله که از ابتدای سن تکلیف در نماز و روزه کوتاهی کردم و به عمد و بعضی موقع هم به غیر عمد روزه های خود را خورده ام و از سر جهالت و جدی نگرفتن بوده تکلیف من برای این کوتاهی در روزه گرفتن چیست و اینکه الان پشیمان شدم و نمیدونم چه تعداد هست؟ (کد: 414292)

یاسمه تعالی

1- فعلاً نمازهای واجب خود را بخوانید و روزه های ماه مبارک رمضان را که در حال حاضر در آن قرار داریم را حتماً بگیرید و در انجام آنها کوتاهی نکنید مگر اینکه عذر شرعی داشته باشید.

2- برنامه ای برای روزه ها و نمازهای قضای خود بریزید و فعلاً از نمازهای قضا شروع کنید. به این صورت که هر وقت فرصتی پیدا می کنید آرام آرام نمازهای قضای خود را به مقداری که خسته نشوید بجای آورده و در کاغذی یادداشت کنید و همچنین بعد از ماه مبارک رمضان و بعد از فصل گرما، برنامه‌ای برای روزه ها بریزید که در هفته چند روز، قضای آنها را بجای آورید. هرگاه به مقداری که انجام دادید و احساس کردید تقریباً همین حدود قضا بر گردن شما بوده است، آنگاه چند روزی هم احتیاطاً بیشتر بجای آورید؛ مشکل حل خواهد شد.

3- برای روزه هایی که عمداً خورده اید، برای هر روز ۱۵۰ هزار تومان از گندم به عنوان کفاره به دفتر مرجع خود تحویل دهید. دقت داشته باشید که نمی توانید به فقیر داده و یا داخل صندوق بیندازید. اگر هم فعلا پول ندارید، برای هر روزه ی عمدیِ خورده شده، استغفار کنید تا زمانی که وضع مالی خوبی پیدا کردید این کار را انجام دهید.

 

سلام دعای مشلول نوشته شده با طهارت باشی من چهل روز نذر کردم اگه عذر شرعی داشته باشم بخونم گناه داره؟؟ (کد: 414291)

باسمه تعالی

اگر این دعا را خانمها در زمان عادت ماهانه بخواهند بخوانند، باید وضو گرفته و بخوانند و دست بر خطوط آن نکشند. اما اگر آقایان بخواهند این دعا را بخوانند آنان نیز اگر در حال جنابت باشند لمس کردن خطوط دعا برای آنها حرام است و فقط می‌توانند آن را بخوانند و بهتر است وضو نیز بگیرند.

سلام ببخشید یه سوال دارم دلیل اینکه علامت های وقف تو قرآن ها متفاوته چیه چرا یه جا میم که وقف لازم هست تو یه قران دیگه نیست چرا قرآن های مختلف این موارد رو به خصوص میم و لا رو رعایت نمیکنن مگه معنای قرآن با وقف کردن های لازم یا غیرلازم تغییر نمیکند پس چرا اینجوریه ؟؟ (کد: 414289)

باسمه تعالی

علائم وقف در قرآن کریم وحی منزل نیست بلکه سلیقه ای است. این قاری است که باید بر اساس معانی قرآن کریم، آنجا را که صلاح می‌داند خودش وقت نماید.

با سلام خدمت استاد می خواستم درمورد سیدجوادذاکرومداح های به مانند سید جواد که اکثرا لخت می شوند وبالا وپایین میپرن وعباراتی همچو سگ و می و ساقی این جور چیزا میخونن یه صحبتی کنید وفلسفه اینا چیه ودرمورد علم های که در محرم هم ساخته میشه که میگن نمیدونم چند تیغه هستشو اینا اگه توضیح بدید ممنون میشم وهدف ازاینا چی هستش (کد: 414281)

باسمه تعالی

1- ما چنین کسی را نمی شناسیم و اعمال این ها اگر به این صورت که فرموده اید باشد مورد تایید شارع مقدس نمی باشد.

2- این ابزار و وسایل نیز هیچ کدام پایه و اساس نداشته لکن تا زمانی که از آنها سوء استفاده نشود و صرفاً به عنوان علائم و نشانه های عزاداری باشد مشکلی ندارد.

سلام اگر کسی در خواب های متعدد به زیارات امام زاده ها میرود چه تعبیری دارد؟ (کد: 414280)

باسمه تعالی

ان شاء الله به زودی چند دعای مانده ایشان به اجابت خواهد رسید و دیگر اینکه حتماً حتماً اگر در تهران هستید به زیارت حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) رفته و عرض حاجت نمایید.

در صورتیکه پرسش خود را نیافته اید می توانید آنرا در این قسمت مطرح کنید. ( )
پست الکترونیک *
پرسش *
سن
جنسیت
کد امنیتی زیر را وارد کنید.
CaptchaImage

کد پیگیری *
کد امنیتی زیر را وارد کنید.
CaptchaImage