سلام استاد کارگری دارم که از اهل سنت میباشد آیا شست وشوی ظروف توسط ایشون از لحاظ شرعی اشکال دارد یا نه(از نظر نجس بودن و پاک بودن ) (کد: 424778)

باسمه تعالی

اگر به او بیاموزند که تطهیر را مطابق گفته فقه شیعه انجام دهد مشکلی ندارد. چون اهل سنت در بعضی مواقع ازاله نجاست را کافی می دانند لکن فقه شیعه این را تایید نمی کند.

با سلام و احترام عرفان حلقه چیست؟ چه تفاوتی با عرفان واقعی دارد؟ آیا عرفان حلقه مخالف دین اسلام و دیگر ادیان است؟ آیا کسی در ایران عضو این عرفان باشد خلاف شرع و قانون عمل کرده است؟ (کد: 424777)

باسمه تعالی

اصولاً هر آنچه که در دین وجود نداشته باشد و ما آن را به اسم دین وارد دین نماییم آن را بدعت گویند و از اعمال حرام و گناه هان کبیره است. عرفان های موجود که با نام های زینتی به خورد نسل جوان داده می‌شود هیچکدام ریشه و اساسی در دین اسلام نداشته و ندارد. آنچه که شارع مقدس بر آن تاکید می ورزد عرفان به معنای معرفت می باشد. یعنی معرفت به خداوند تبارک و تعالی (معرفة الله) و معرفت به پیامبر خاتم (ص) (معرفة النبی) و معرفت به جانشینان واقعی پیامبر که ۱۲ نفر می باشند (معرقة الامام) و دعای "اللهم عرفنی نفسک..." از جمله دلایل این مطلب می باشد. 

سلام و خداقوت...استاد ما مستاجر هستیم و پس اندازی هم نداریم شوهرم همه سعی خودش رو میکنه دو شیفت کار میکنه ولی قیمت خونه انقدر بالا رفته که با این درامدا اصلا نمیشه فکر خرید خونم کرد...لطفا راهنمایی کنید چیکار کنیم .دوست دارم خیلی زود صاحب خونه بشیم ...ممنونم (کد: 424776)

باسمه تعالی

روز شنبه ساعت 10:30 با موسسه تماس گرفته و مستقیما با جناب استاد مخملباف صحبت نمایید و مورد خود را بیان فرمایید.

با سلام و احترام.من زمانی بسیار دور از شاگردان میقات القرآن بودم. دندانپزشک هستم. از حدود ۴ سال قبل که درس به اتمام رسید و وارد کار شدم، به لطف خدای متعال، زندگی بسیار پردرآمدی پیش رویم قرار گرفت. موفق به تاسیس چند کلینیک شدم و حالا هم درآمد بسیار بالایی در ماه دارم. اما چند وقتی است که ذهنم بسیار درگیر شده: سوال اول) من در دوران دبیرستان، علاقه بسیار زیادی به طلبگی و خواندن در حوزه علمیه داشتم. اما بدلیل اینکه در امتحان مشاوره مدرسه، ضریب هوشی بالاتر از نرمال داشتم، متاسفانه والدینم همین را بهانه کردند و گفتند حیف است که حوزه بروم. مرا به اجبار وارد دبیرستان تیزهوشان کردند. اوایل علاقه ای به درس نداشتم، اما بعد با هدف خدمت به خلق، درس خواندم و حالا هم دندانپزشک شدم و بسیار برنامه کاری شلوغی دارم. اما هنوز هم عشق به طلبگی و حوزه در سرم مانده. از طرفی مشغله های زیادم، اجازه حضور در حوزه نمیدهد. در این زمینه بنده رو راهنمایی بفرمایید. سوال دوم) چند وقتیست که بدلیل درآمدهای بالا و فوق تصور، خیلی ترسیده ام.میترسم اسیر بازی های دنیوی بشوم و آخرتم را از دست بدهم. ***خواهشا راهنمایی کنید که چطور اسیر دنیا نشویم. (کد: 424775)

باسمه تعالی

حتما در یکی از روزهای شنبه، دوشنبه و یا پنج شنبه از ساعت ۴:۳۰ بعد از ظهر به بعد با موسسه تماس گرفته و با مدیریت محترم موسسه جناب استاد مخملباف صحبت نموده و موارد خود را مطرح کنید.
تلفن موسسه: 55390144 – 55370517

بسمه تعالی با سلام و احترام در مبحث مدیریت و برنامه ریزی جلسه دوم اشاره به وجود حدیثی داشتید مبنی بر عدم تحمیل ازدواج بر فرزندان دختر با یک شخص خاص، می خواستم در صورت امکان منبع حدیث همراه با ذکر متن عربی و فارسی حدیث را برایم تعیین فرمائید. قبلا از تلاش شما کمال امتنان را دارم. (کد: 424774)

باسمه تعالی

رجوع کنید به کتاب میزان الحکمه، بحث ازدواج. اگر پیدا نکردید دوباره با ما تماس بگیرید.

به نام خدا سلام وقت بخیر ۱اگر تعداد ذکر ها بیشتر شود اشکال دارد ۲ برنامه هایی که برای دیگران داده می شود خاص است یا درمورد همه یک خاصیت را دارد ۳در پاسخی که برای من ارسال شده دو بار بیان شده استغفار ۴۰۰ مرتبه البته دو سوال بوده برای هر کدام ۴۰۰ مرتبه یا کلا ۴۰۰ مرتبه کافی است با تشکر از شما عزیزان (کد: 424773)

باسمه تعالی

1- اگر بیشتر شود اشکال ندارد ولی نباید کمتر از چیزی که گفته شد باشد.
2- هر کس باید برنامه خودش را انجام دهد.
3- کلاً 400 مرتبه است.

سلام و احترام. بنده پزشک هستم. سال قبل پس از فارغ‌التحصیلی از مقطع پزشکی عمومی، در امتحان تخصص شرکت کردم و تخصص داخلی شیراز قبول شدم. دو سه ماه خواندم اما بعدش به دلیل اینکه همسرم همزمان با من در تهران مشغول خواندن تخصص بودند اما بدلیل این دوری که بین‌مون افتاده بود بسیار پریشان و افسرده شده بودند و من تصمیم به انصراف از ادامه تحصیل گرفتم و با خود عهد بستم که سال بعد دوباره تلاش میکنم و خوب درس میخوانم و امتحان میدهم تا ان‌شاالله تهران قبول شوم. اما متاسفانه درس خواندنم گاه گاهی است... گاهی خیلی باانگیزه و انرژی درس میخوانم و گاهی شل میخوانم... طوری که میترسم دوباره نتوانم نتیجه مطلوب بگیرم... درخواست راهنمایی و کمک داشتم. ممنون (کد: 424771)

باسمه تعالی

شما قبل از هر چیز باید با جلسه ای با همسر خود برنامه ای برای ادامه زندگی داشته باشید و در آغاز به نتیجه ای برسید که با کدام گزینه می توانید زندگی را ادامه دهید. اگر با این گزینه به تفاهم رسیدید که درس بخوانید تصمیم خود را بگیرید و با جدیت مشغول این کار شوید. البته باز هم می گوییم پس از بررسی همه جوانب و حواشی این مطلب چه از نظر اقتصادی و چه از نظر دوری راه و غیره و اگر به این نتیجه نرسیدید تصمیم خود را برای گزینه دیگر بگیرید. در هر صورت روزی چهارصد مرتبه استغفار کنید و هر روز سوره فتح را بخوانید و نیز فرستادن سیصد صلوات برای هر روز و خواندن دعاهای روزهای هفته و نیز خواندن دعای کمیل در هر شب جمعه و سوره های فتح و صف در هر روز، هم شما وهم همسرتان. بعد ازمدتی مشکلات ان شاء الله برطرف خواهد شد.

با سلام و درود خدمت استاد محترم چرا در کشور ما، سه نفر از سران قوا و تایید خامنه ای که میشن چهار نفر برای یک ملت تصمیم میگیرن؟ در حالی که مردم و مجلس و حتی چند تن از مراجع تقلید مخالف این افزایش قیمت بنزین بودن. (کد: 424770)

باسمه تعالی

همه اینها نشانگر این است که هیچ یک از سران کشور معصوم و دور از خطا نبوده و دارای اشتباهاتی نیز می باشند. اتخاذ چنین تصمیمی به نظر ما نیز اشتباه بوده است. البته باید کسانی که چنین تصمیمی گرفته اند نیز حق توضیح داشته باشند.

با سلام علت اینکه قیامت پنجاه موقوف هزار ساله دارد چیست و آیا همه مردم باید این موقوف را طی کنند یا خیر (کد: 424769)

باسمه تعالی

چنین روایتی مستند نیست. در اینکه قیامت دارای موقف هایی هست حرفی نیست لکن اینکه همه باید در این موقف ها بایستند محل تامل است و اصولا ایستادن در موقف ها برای عده ای خاص است که در واقع این ایستادن گوشه ای از عذاب آنهاست واِلّا افراد متقی و شیعیان واقعی بدون این توقف ها به بهشت وارد می شوند و این معنای سریع الحساب بودن خدای تعالی است.

سلام، بنده هفته گذشته مطلبی رو برای استاد نوشتم اما هیچ پاسخی دریافت نکردم، با اینکه شما قبلا گفته بودید پاسخ تا ۷۲ ساعت آینده ارسال می‌شود، البته شاید بگوئید مطلب شما سوال نبوده که پاسخ داشته باشد، اما بنده به هرحال می‌خواهم مطمئن شوم که شخص استاد این پیام بنده رو دیدند، لطفا بررسی کنید. (کد: 424768)

باسمه تعالی

قطعا به دست جناب استاد رسیده و پاسخ ارسال شده است. توجه داشته باشید برخی از پاسخ ها مثل تعبیر خواب فقط به ایمیل فرستنده ی سوال ارسال می شود. اینباکس ایمیلتان را بررسی نمایید.

در صورتیکه پرسش خود را نیافته اید می توانید آنرا در این قسمت مطرح کنید. ( )
توجه: سوالات مربوط به تعبیر خواب فقط به ایمیل ارسال می شود.
پست الکترونیک *
پرسش *
سن
جنسیت
کد امنیتی زیر را وارد کنید.
CaptchaImage

کد پیگیری *
کد امنیتی زیر را وارد کنید.
CaptchaImage