سلام سوال اوّلم این بودکه عرض کردید که حضرت حوا ازبهشت برای اینکه حضرت آدم ع تنها بود به دستور خدواند به عقد حضرت آدم ع درآمد دراین مورد توضیحی بدهید ممنون دوم اینکه بعضی مثلا میگن فرزند رهبر دزد خودش وغیره ما به این افراد چه حرفی بگیم بعضی موقعه هم ائمه چرت وپرت میگن چه جوابی بدهیم (کد: 414532)

باسمه تعالی

1- خداوند متعال از گل پخته حضرت آدم(ع) و از مابقی آن حضرت حوا(س) را خلق کرد و سپس این دو را به عنوان همسر برای یکدیگر در نظر گرفت و پس از آن از این از این دو اولاد زیادی متولد شدند. البته این امر پس از هبوط آن دو به روی کره خاکی صورت گرفته است (یعنی تولد فرزندان).

2- انسان در مورد قضاوت کردن افراد نباید به حرفهای مردم اعتماد کند بلکه در این زمینه باید دلایل و مستندات قوی داشته باشد. در غیر این صورت بیان هر حرفی به صورت یک اتهام بوده و تا ثابت نشود از لحاظ شرعی و قانونی خلاف و حرام می باشد. در مورد شخص رهبر هم باید بدانید فعلاً پاک ترین فرد در نظام جمهوری اسلامی در ابعاد مختلف شخص رهبری است و حتی دشمنان نتوانسته اند در موارد گوناگون از ایشان نقطه ضعفی بگیرند و اگر می توانستند تا به حال با رسانه‌های خود این کار را انجام داده بودند و در مورد این که فعلاً شایسته ترین فرد برای رهبری نظام مقام معظم رهبری هستند حتی خود مخالفین داخلی نیز این مطلب را می‌دانند و لذا همان ها هم جسته و گریخته در جلسات خود این مورد را تایید می کنند. اما اینکه مردم درمورد پیامبر(ص) و رهبران دینی و امامان معصوم (ع) و غیره حرفهای ناروایی می زنند حرف جدیدی نیست. بلکه در طول تاریخ این امر سابقه طولانی دارد. بنده و شما باید حواسمان جمع باشد که هر حرفی را از هر کسی قبول نکنیم و اگر کسی چنین مطالبی بر زبان جاری می‌کند شما نیز به او بگویید پشت سر شما نیز مردم حرف های بسیار زشتی می زنند. آیا ما باید آنها را بدون دلیل قبول کنیم؟

سلام علیکم استاد 1- استاد به چه دلیل در آیات قرآن به این مطلب اشاره شده که قیامت نزدیک است؟ در صورتیکه ما میدانیم که تا وقوع قیامت حداقل چندین هزار سال (رجعت و ...) طول می کشد. 2- چرا زمان وقوع قیامت را فقط خداوند می داند و به انبیاء و ائمه علیهم السلام زمان وقوع آن را خبر نداده است؟ آیا زمان وقوع ظهور هم همین گونه است؟ 3- استاد بنده زیاد در مورد توحید در یهود تحقیق کردم لطفا بفرمایید که آیا یهود مشرک هستند و یا توحید را قبول دارند؟ (با توجه به صحبت ها و توچیه هایی که از عالم ایشان موسی بن میمون نقل شده است)؟ و لطفا منابع خوبی در زمینه "توحید در یهود" معرفی نمایید؟ تشکر از زحمات و پاسخگوییتان (کد: 414530)

باسمه تعالی

1- به این دلیل که زمان ها در دنیا بسیار سریع و زود گذر می باشد. مثلاً شما نگاه می کنید که ۴۰ سال از پیروزی انقلاب گذشته است و خیلی ها آمدند و رفتند. پس اگر قرآن می فرماید قیامت نزدیک است یک دلیل آن همین است که گفتیم و دلیل دیگر این که مردمان بدانند که مطلب قیامت حتمی خواهد بود و بالاخره محقق خواهد شد و این آن قدر یقینی می باشد که قرآن دائماً می فرماید قیامت نزدیک است به این خاطر که انسانها خود را برای آن روز کاملاً آماده نمایند و نگویند حالا حالا ها قیامت نمی رسد و ما فرصت داریم.

2- اصولاً خداوند متعال دارای علومی است که فقط خود از آنها اطلاع دارد و هیچ کس در آن شریک نیست. مانند علم به قیامت. اما زمان ظهور را ممکن است پیامبر(ص) یا ائمه(ع) بدانند و از اخبار برنمی‌آید که زمان ظهور را فقط خدا میداند.

3- اولاً اسمی را که به کار برده اید صحیح نیست. ثانیاً یهود عُزَیر را پسر خدا می دانند پس مشرک اند و قرآن این مطلب را تایید کرده است " وَقَالَتِ الْيَهُودُ عُزَيْرٌ ابْنُ اللَّه... – توبه 30". ثالثاً در زمینه دین یهود شما می توانید به کتب مختلفی از جمله زندگی حضرت موسی علیه السلام در کتاب "از آدم تا خاتم" نوشته آقای رسولی محلاتی مراجعه نمایید و تمام موارد یهودیان را در آنجا مشاهده کنید

 

سلام من مدتی هست که به یکی از پسرای فامیل علاقه مند شدم حالا چطوری میتونم با دعا از خدا بخوام که بهش برسم؟ البته اینو میدونم که نباید با اصرار چیزی رو از خدا بخوایم و باید از خدا بخوایم که هرکسی به صلاحمونه قسمتمون کنه ولی این موضوع خیلی زندگی منو تحت تاثیر قرار داده خواهش میکنم منو راهنمایی کنید🙏 (کد: 414529)

باسمه تعالی

مطلبی که شما فرموده اید درست نیست. چرا که ممکن است فرد مذکور برای آینده شما مناسب نباشد و شما نیز الان نمی دانید و بعدها خواهید فهمید. پس به شما می‌گوییم که اینگونه دعا کنید که خدایا اگر فرد مذکور برای همسری من مناسب می باشد موانع موجود در این راه را برای من برطرف کن و مرا به خواسته خود برسان. در غیر این صورت خیر. 
لازم به ذکر است هر گونه ارتباط غیر از مسئله خواستگاری جایز نبوده و ممکن است به گناه نیز منجر شود.

سلام 414526 هستم ایمیلی برایم ارسال نشده است. (کد: 414527)

باسمه تعالی

روز پنجشنبه ساعت 10 صبح با موسسه تماس گرفته و مستقیما با مدیریت محترم موسسه جناب استاد مخملباف صحبت نمایید.

تلفن: 55390144 - 55370517

سلام من دختری 26 ساله هستم ب*** (کد: 414526)

باسمه تعالی

پاسخ به ایمیلتان ارسال شد.

سلام میشه لطف کنید کیفیت نماز استغفار رو توضیح بدین؟ سایتهای مختلف مطالبی رو نوشته که مثل نماز جعفر طیاره با این تفاوت که بجای تسبیحات اربعه ذکر استغفرالله گفته میشه. سوال من اینه که آیا گفتن ذکر سمع الله لمن حمده و لا حول ولا....و همچنین تکبیرهایی که بعد از برخاستن از سجده و بین دو سجده گفته میشه لازمه یا خیر ؟ (کد: 414525)

باسمه تعالی

1- تمام اذکاری که گفتید مستحب است، چه در نماز واجب و چه در نماز مستحبی می توان آن ها را بگویید یا اینکه نگویید. اگر بگویید ثواب نمازتان بیشتر است.

2- نماز استغفار در مفاتیح الجنان ذکر شده است. لکن بدانید که لازم نیست حتما نمازی با این نیت خوانده شود. بلکه اگر شما بخواهید از مسئله‌ای توبه کنید می توانید روزی چهارصد مرتبه استغفار نمایید تا مدتی، و نیز عملاً موارد توبه را انجام دهید که ما آنها را در بحث توبه (لینک - مبحث معاد جلسات 78 به بعد) مطرح کرده‌ایم.

الاعلي مولي آل سام گويد: امام صادق(علیه السلام) شروع به سخن كرده فرمود: هر كه ستم كند خداوند مسلط گرداند كسي را كه به او يا به فرزندان او يا به فرزند فرزندش ستم كند، گويد: عرض كردم: او ستم كند و خدا به فرزندش يا فرزند فرزندش مسلط سازد؟ خداي(عز و جل) فرموده: (و بايد بترساند آنان كه اگر باز گذارند پس از خود فرزندان ناتواني مي ترسند بر ايشان پس بترسند خدا را و بگويند سخني استوار) (سوره نساء آيه 9).روایت در کافی است ج ۲ ص ۳۳۱چرا به فرموده قرآن ستمکاری به یتیم موجب ستم به فرزندان ستمکار میشودفرزندان ستمگر چه گناهی کرده اند؟مگر این نیست که ولاتزر وازره وزر اخری.... (کد: 414519)

باسمه تعالی

امثال این روایات صحیح نیست و باید در این زمینه یا حضوراً مراجعه نمایید تا توضیحات لازم به شما داده شود و یا این که احادیث دیگری که در معارض با این احادیث هستند را مطالعه نمایید.

سلام علیکم ۱. استاد به چه دلیل به خوردن میوه ممنوعه توسط حضرت آدم علیه السلام، بیرون رفتن زود هنگام حضرت یونس علیه السلام از میان قومش و ... را ترک اولی می نامند با وجود این که تا جایی که بنده مطلعم نه در روایات و نه در قرآن اصطلاح ترک اولی وجود ندارد و علما قرار داده اند. با این که می توان گفت که اینها خطایی(نه گناه) هست که از ایشان سرزده است، در واقع مرز بین خطا و ترک اولی چیست؟ بر اساس معنای خطا و اشتباه به راحتی میتوان امثال این اعمال مذکور از انبیاء را خطا و اشتباه نامید و دیگر معصوم از خطا نمی باشند. ۲. آیا ترک مستحب و انجام مکروه نیز ترک اولی محسوب میشود؟ ۳. آیا این اعتقاد صحیح است؟ که اگر پیامبران و امامان و حضرت زهرا سلام الله علیهم، معصوم هم نبودند، گناه نمیکردند، چون این اشخاص از نیروی تقوای خود به طور کامل استفاده میکردند. آیا در این صورت فکر گناه هم نمی کردند؟ (کد: 414518)

باسمه تعالی

1- اولا در این مورد ما سخنرانی ای انجام داده ایم به عنوان عصمت انبیا (لینک) که می توانید رجوع نمایید. ثانیا در خود قرآن کریم اوامر و نواهی را به دو دسته تقسیم می کند. مانند امر به صدقه، امر به انفاق، امر به نماز شب و امثال اینها. آیا به نظر شما اینها واجب هستند؟ اگر بفرمایید خیر واجب نیستند، شما پاسخ دهید از کجا این مطلب را درمی آورد؟ نواهی پروردگار هم چنین است. بعضی از نواحی که عقوبت پروردگار را به دنبال دارد اصطلاحاً نواحی مولوی گفته شده و بعضی از نواحی که عقوبت پروردگار را به دنبال نداشته نباید ارشادی نامیده می شود.

2- بله.

3- بله درست است. در واقع پس از دریافت مقام عصمت نیز آنها هم این کار را انجام می‌دادند. لکن به طور کامل یعنی زمانی که در علم خداوند این افراد مورد آزمایش قرار گرفته اند پس از اینکه مقام عصمت را در زمان خلقت دریافت کردند و پا به عرصه وجود نهادند از این مقام به طور کامل استفاده کرده و صد درصد آن را انجام داده اند.

بسمه تعالی شانه .با عرض سلام وعذر خواهی از استاد ارجمند خیلی ممنون می شوم برای اینکه با آمادگی بیشتر وآشنائی ذهن نسبت به مباحث و ترویج فرهنگ مطالعه که دقدقه رهبر عزیزمون است اگر ابتدای هر بحث جدیدی تعدادی از کتبی که در آن بحث مهم است و برای آن موضوع مورد مطالعه قرار داده اید را بیان بفرمائید تا ما هم به آن کتب مراجعه بکنیم وهمچنین ممنونم اگر لطف بفرمائید اول هر جلسه از بحث هم آدرس مطالب مطرح شده در جلسه ی بعدی را با ذکر صفحه بیان بفرمائید تا از طرف دوستان محصل یاد داشت شده واگر دوست داشتند با مطالعه ودقت بیشتری در جلسه ی بعدی حاضر شوند با تشویق های دلسوزانه شما بر مطالعه .انشاءالله .با کمال تشکر (کد: 414517)

باسمه تعالی

شما می‌توانید کتب وارده در مبحث جن را از طریق اینترنت جستجو کنید و معروف ترین کتب در این زمینه قرآن کریم، قاموس القرآن، بحارالانوار و احادیث اهل بیت در کتابی مانند بحارالانوار می باشند.

بسمه تعالی شانه .باعرض سلام خدمت استاد و دوستان موسسه. در جلسه پنجم در جواب سوال فرمودید قرآن در مورد ابلیس از بحث تغلیب استفاده کرده وقرآن آمده این تغلیب فعل مذکر بر مونث را از ادبیات عرب استفاده کرده اما سوال این است درمورد ابلیس که تغلیبی از جهت فعل مذکر بر فعل مونث مطرح نیست تا بگوئیم از باب تغلیب است بلکه تغلیب از جهت مدت طولانی بودن موجودی به نام ابلیس در بین ملائکه است.و آیا چنین تغلیبی در ادبیات عرب هست تا بگوئیم در ادبیات عرب جائی که موجودی مدتی طولانی دربین گروهی غیر خود باشد از باب تغلیب اورا از آنها می داند.خیلی متشکرم از پاسخ شما. (کد: 414515)

باسمه تعالی

در بحث تغلیب فقط مسئله مذکر بودن و مونث بودن مطرح نیست. بلکه ما مثال زدیم که در قرآن نیز دستورات احکامی به افراد مونث از باب تغلیب که به مذکر داده شده، شامل آنها نیز می شود. بنابراین در بحث تغلیب گاهی مذکر شامل گروه مونث نیز می‌شود و گاهی افراد تحت یک حکم می توانند اگرچه موضوعاً مشمول نیستند ولی حکماً مشمول باشند و این ارتباطی فقط به مذکر و مونث ندارد.

در صورتیکه پرسش خود را نیافته اید می توانید آنرا در این قسمت مطرح کنید. ( )
توجه: سوالات مربوط به تعبیر خواب فقط به ایمیل ارسال می شود.
پست الکترونیک *
پرسش *
سن
جنسیت
کد امنیتی زیر را وارد کنید.
CaptchaImage

کد پیگیری *
کد امنیتی زیر را وارد کنید.
CaptchaImage