باسلام وخسته نباشید وتشکر فراوان از استاد گرامی ودگر دوستان ویاران همراه. اگر بزرگواری فرموده وجلسات قبلی شرح دعای مکارم الاخلاق در سایت یا سروش بار گذاری شود مشتاقانه منتظرم دعا گوی شما عبدالله انشاء الله (کد: 424797)

باسمه تعالی

ان شاء الله بزودی در سایت هم قرار خواهد گرفت. البته در سروش هم اکنون قرار داده میشود. 

سلام استاد خواستم در رابطه با تاریخچه اشهدان علیا ولی الله ازتون بپرسم اینکه از چه زمانی این جمله به اذان اضافه شده است اینکه گفته میشه در زمان شاه اسماعیل این جمله به عنوان شعار شیعه در اذان گفته شد وعلامه مجلسی آن را تایید کردند آیا درست است؟ اگر اشتباه نکنم یکبار در سخنرانیهایتان به این موضوع اشاره کردید البته نمیدانم در کدام سخنرانی .اگه میشه کتاب خوبی در این مورد معرفی کنید ممنون از زحمات شما.البته من این جریان رو از زمان شاه اسماعیل میدونستم که دوستان کانون به من گفتن اشتباه است (کد: 424796)

باسمه تعالی

1- ما پاسخ این مطلب را در سخنرانی‌های خود در یک سال گذشته مفصل توضیح داده ایم و بطور خلاصه، شهادت بر ولایت حضرت بنا به فتوای همه فقها جزء اذان نیست بلکه بیان آن مستحب است. البته فقط در اذان و این مطلب، یعنی ورود این شهادت از زمان شاه طهماسب به خاطر اینکه شیعه در حال انقراض و از بین رفتن بوده است و مواردی از این دست که در تاریخ مذکور ذکر شده است در اذان گنجانده گردیده است.

2- اعتقاد به ولایت حضرت جزء ما انزل الله بوده و ریشه قرآنی دارد و کسی که عامداً به ولایت آن حضرت اقرار نداشته و منکر شود از دین بیرون رفته است و حسب آیه قرآن کریم کافر است.

3- چون بیان اذان مستحب است و لذا بودن شهادت بر ولایت آن حضرت در اذان یا نبودن آن خللی به ساختار وجودی اذان وارد نمی کند. البته باید توجه داشت که ذکر شهادت در اذان با این نیت نباشد که چنین چیزی دستور دین است و به قول معروف وارد شده است.

4- هرگونه اضافه کردن و کم کردن موارد وجوبی در نماز و اصول و فروع دین فقط از جانب خداوند متعال و ائمه معصومین (ع) جایز است و دیگران حق چنین کاری ندارند.

 

سلام استاد خسته نباشید...چن وقت پیش منزل اقوام همسر بحث شده بود سر غذا و خیرات و خواهر شوهرم گقت ناهار امروز خیرات خانم رقیس چون من بهش گفته بودم قبلا... من از چیز هایی بین بچه های کانون شنیده بودم گفتم مومن باید زرنگ باشه برای هرکاریش نیت کنه می‌تونه وعده غذای خانوداشو نذر کنه برای اهل بیت چون خیلی شنیده بودم حالا صحتش نمیدونم اونام منو مسخره کردن ک ن چرته این چیزا از این حرفا حالا درستش میشه ب من بگید ک اگ اشتباه بود دوباره دچارش نشم بتونم خوب بیانش کنم تو شرایط دیگه خسته نباشید ممنون (کد: 424791)

باسمه تعالی

اینکه مومن باید زرنگ باشد با اینکه حرفی را به دروغ بیان کند تفاوت می کند. زرنگ بودن با دروغ گفتن دو مقوله جدا از هم است و قابل قیاس نیست. شما اگر می‌خواهید غذایی را به نذر بدهید باید صیغه نذر شرعی خوانده باشید. در غیر اینصورت بگویید این غذا برای شادی روح دختر امام حسین علیه السلام می باشد.

با سلام. در باب سوال دوست عزیز ک در رابطه با عرفان حلقه صحبت کردند نظرشان را به صحبت ها و سخنرانی های استاد فریدونی که در سایت میقات القرآن هست جلب میکنم. در باب تصوف صحبت کردند. بسیار بسیار زیبا و پربار و بسیار کامل . تمام سوالات ذهن من درباره عرفان حلقه و صوفی و صوفی گری پاسخ داده شد. من قصد سوال ندارم ابتدا به خودم و سپس به دوستان عزیز پیشنهاد میکنم این سلسله سخنرانی ها رو که توسط اساتید بزرگ میقات بهش پرداخته شده که حاصل ساعت ها مطالعه و زحمت هست رو گوش بدیم واقعا پاسخ بسیاری از سوال های ماست و باعث آگاهی میشه. از زحمات استاد مخملباف عزیز نیز کمال تشکر و قدردانی رو دارم‌. من ایران نیستم اما واقعا از نفس گرم این اساتید استفاده میکنم‌. التماس دعا (کد: 424790)

باسمه تعالی

با تشکر از شما. با آرزوی موفقیت برای دنیا و آخرت شما.

به نام خدا با سلام خدمت استاد گرانقدر ۱ اگر در آزمونی که در سوال چند روز پیش پرسیده شد در مورد وکالت از کجا باید فهمید که به صلاحمان نبوده یا اینکه تلاشمان کافی نبوده البته من در حد توانم تلاش می کنم واگر به صلاح نیست دیگر درمورد آن مورد تلاش نشود چون من خیلی علاقه دارم ولی می توانم بپذیرم که به صلاحم نیست ۲_دعایی برای رزق و روزی حلال ۳_دعایی برای خریدن یک زمین برا ساخت خانه ببخشید که خیلی وقتتونو میگیرم برام دعا کنید (کد: 424787)

باسمه تعالی

1- حتماً آن اعمال را انجام دهید و بدانید به زودی خواهید دید که خداوند متعال مصلحت شما را جلوی چشمان شما قرار خواهد داد.

2- حتماً هر روز صبح آیات ۲۶ و ۲۷ آل عمران را بخوانید و نیز ذکر مستحبی سجده "یا خیر المسئولین" را بخوانید.

3- روزی صد مرتبه سوره توحید را بخوانید.

سلام و خسته نباشید . چند وقتی است قلبم پر از کینه شده ، کینه از کسانی که مسیر زندگی منو عوض کردند ،از اخلاق من و همسرم سواستفاده کردند و ضربه های اقتصادی به ما زدند طوریذکه جبران پذیر نیست . چند ماهی است برای جبران سالهای از دست رفته من و همسرم شدیدا مشغول کاریم از صبح تا اخر شب . فرزندانم را همراهخود به محل کار میبرم و آنطور که باید نمیتوانم به امورات زندگی و بچه ها برسم . کلاسهای کانون را رها کردم که فقط کار کنم و فرزندانم را نجات بدم از مفسده های که بر اثر فقر ممکنه گرفتارش بشن و نیازهای معمولی زندگیمو برطرف کنم مثلا خانه ای داشته باشیم و تغذیه ی سالمی برای بچه هام فراهم کنم ... ، اطرافیانمون اینطوری مسیر زندگی ما را عوض کردند که من کلاسهای کانون را رها کردم در صورتی که مهم ترین قسمت زندگیم بودند . از طرفی دلم نمیخواد قلبم پر از نفرت باشه از طرفی هم نمیخوام دیگران را ببخشم . حتی در این میان علاقه ام را به همسرم از دست دادم . استاد بگید چیکار کنم کمی آرام بشم و چون دیگر کلاس نمیرم میترسم گرفتار گناه بشم؟ متاسفانه وقت خواندن ادعیه ها را ندارم . (کد: 424786)

باسمه تعالی

شما باید حتماً برنامه‌ریزی داشته باشید. در غیر این‌صورت همان طور که گفته اید موفق نخواهید شد. برای رسیدن به این موفقیت برنامه ده‌گانه هفتگی (لینک) را مرتب و منظم به هر قیمتی شده انجام دهید. بعد از پانزده روز از انجام این برنامه، گزارش کار خود را بدهید.

با سلام و احترام حدودا یک سال است هیچ انگیزه و برنامه ای برای زندگیم ندارم و سردرگمم و نمیدونم باید چیکار کنم و تصمیم به هر کاری میگیرم خوب پیش میرم ولی وسطش رهاش میکنم از درون خیلی سنگینم احساس میکنم همینطور پیش برم دنیا و آخرتم رو از دست میدم ، لطفا کمکم کنید.با سپاس (کد: 424785)

باسمه تعالی

حتماً بحث مدیریت (لینک) را گوش کنید و نیز حتماً برنامه ده‌گانه هفتگی (لینک) را انجام دهید. 

با عرض سلام. جهت شروع مبحث "مدیریت و برنامه‌ریزی در زندگی فردی" بسیار تشکر میکنم. نظری در مورد مبحث داشتم: باتوجه به اینکه خیل عظیمی از مخاطبان میقات القرآن را جوانان تشکیل میدهند، و نیز اغلب این جوانان مشغول به تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی اعم از دبیرستان و دانشگاه هستند، خواهشمندم با همین نگاه تخصصی که همیشه همه مباحث را تاکنون ارائه نموده‌اید، در مورد "مدیریت و برنامه‌ریزی تحصیلی و زندگی تحصیلی" نیز جلسه‌ای را اختصاص دهید. منظورم ارائه مباحثی چون: برنامه ریزی تحصیلی جهت امتحانات، کنکورها و آزمون های مختلف مقاطع، روش های صحیح مطالعه و درس خواندن، احادیث و روایات مربوط به صحیح درس خواندن و یادگیری، گریزی بر بحث تقویت حافظه و... مواردی که حتماً خودتان بهتر از بنده مطلع هستید. به نظرم با استقبال بالایی مواجه خواهد شد. با تشکر از استاد مخملباف و همکاران. (کد: 424783)

باسمه تعالی

در انتهای بحث آنچه که شما و دوستان دیگر می‌خواهید حتما انجام خواهد شد و اصولاً ‌این بحث با همان قسمت آخر تکمیل می‌شود.

سلام در ادامه پیام بنده با کد: 424768 ؛ بررسی کردم و پاسخی از جانب شما به ایمیل من ارسال نشده است! در قسمت پیگیری سوال هم کدی که دادید رو وارد می‌کنم اما با 《هنوز پاسخی به سوال شما داده نشده》 مواجه میشم. سوال بنده تقریبا دو هفته قبل ارسال شده، با متنی طولانی که ابتداش ذکر کردم پیامم در سایت منتشر نشه. شاید آدرس ایمیل رو اشتباهی نوشتم، لطفا به همین ایمیلی ارسال کنید که الان ثبت کردم. با تشکر (کد: 424782)

باسمه تعالی

لطفا کد پیگیری خود را برای ما ارسال نمایید.

با سلام. پدربزرگ یک سال است که از دنیا رفته است. او حدودا 8 سال پایانی عمرش را شدیدا بیمار و زمین گیر شده بود و بخاطر همین مسئله در این مدت 8 سال نمیتوانست نماز بخواند. حال میخواستم بپرسم آیا من و کسانی که عهده دار شده ایم نمازهای قضای او را بجا آوریم، می توانیم این نماز ها را نشسته هم بخوانیم یا حتما باید ایستاده خواند؟ این را هم بگویم که مرجع تقلید من، پدربزرگم و تمام کسانی که عهده دار خواندن نمازهای قضای او شده اند مقلد آیت الله خامنه ای هستیم. با تشکر (کد: 424781)

باسمه تعالی

حتماً باید نمازها را ایستاده و با شرایط کامل آن که حداقل واجبات است بجای آورید.

در صورتیکه پرسش خود را نیافته اید می توانید آنرا در این قسمت مطرح کنید. ( )
توجه: سوالات مربوط به تعبیر خواب فقط به ایمیل ارسال می شود.
پست الکترونیک *
پرسش *
سن
جنسیت
کد امنیتی زیر را وارد کنید.
CaptchaImage

کد پیگیری *
کد امنیتی زیر را وارد کنید.
CaptchaImage