سلام و خدا قوت چطور میتونم مجموعه ارزشمند و کامل تفسیر زیارت عاشورا از فرمایشات استاد مخلباف رو در سالهای اخیر داشته باشم؟ (کد: 414539)

باسمه تعالی

برای دریافت سی دی های شرح زیارت عاشورا می توانید به نزدیک ترین شعبه ما مراجعه نموده و از آنجا دریافت کنید.

سلام من ۱۵ میلیون پول دست کسی داشتم، چند ماه بعد از سال خمسی ام بهم برگردوند، من دوباره ان پول رو دادم به شخص دیگه ای. حالا میخوام بدونم چون نفر اول بهم برگردونده باید خمسش رو پرداخت کنم یا می تونم تا از نفر دوم پس بگیرم صبر کنم؟؟ ممنون (کد: 414537)

باسمه تعالی

اگر عین ۱۵ میلیون را قبلاً خمسش را پرداخت کرده اید به آن مبلغ یعنی ۱۵ میلیون خمس تعلق نمی گیرد. ولی اگر مازاد آن سودی باشد باید سود آن حتماً خمسش پرداخت شود و اگر چنانچه عین ۱۵ میلیون داده نشده است، اگر بر آن سال گذشته باشد باید بلافاصله خمس پرداخت شود.

با سلام نماز در خانه و و وسایل و حتی لباس قصبی مورد قبول هست و اگر توبه کند و اسباب قصبی را به صاحبان آن رد کند اعمال او قبول میشود یا باید اعمالش مانند نماز و غیره را اعاده کند (کد: 414534)

باسمه تعالی

نماز با لباس غصبی باطل است لکن اگر در هر زمانی که فرد متوجه شود، آن لباس را از خود دور کرده و نماز را با لباس غیرغصبی بخواند صحیح بوده و برای غصب کردن نیز فقط استغفار کردن کافی است و البته اموال مردم را باید به آنها مسترد نمود.

سلام. مادر من پیر است و فردی عصبی است و صدای خیلی بلندی هم دارد. من هم معمولا با مادرم خوب و خوش هستم. اما گاه پیش می‌آید که مادرم در لحظاتی که با هم داریم میگوییم و میخندیم و همه چیز رو به راه است، به یکباره سر چیزهایی بسیار کوچک و فوق العاده بی ارزش به عصبانیت صد درجه میرسد و چنان جیغ و دادی راه می اندازد که صدایش تا کوچه ها هم میرود. همین واکنش غیرمترقبه او من را هم در لحظه به واقع دیوانه میکند و من آنقدر خشمگین میشوم که حرفها و حرکات زشتی نسبت به او مرتکب میشوم و تمام اینها در یک آن اتفاق می افتد. آنقدر سریع که تا بخواهی فکر کنی چه شده، همه کاسه کوزه ها بهم ریخته است... قبلترها سعی میکردم طوری از دلش دربیاورم، اما الآن دیگر از او عذرخواهی هم نمیکنم، چون از طرفی هم جر و بحث هایمان (هرچند تعدادش کم است) اما آنقدر تند است که از دل درآوردنی نیست و فقط باید فراموش شود؛ و از طرفی هم من دیگر از رفتارهایم مثل قبل پشیمان نمیشوم، چون رفتارش واقعا دیوانه کننده است. حتی الآن که دارم برایتان توصیفش میکنم دوباره از کارهایش حرصم میگیرد!! با این حال میدانم که چنین رفتاری نباید بین مادر و پسر باشد و هیچکس هم امیدی به تغییر مادرم ندارم و همه از من توقع تغییر دارند که درست هم هست. او دیگر عوض شدنی نیست. من چه باید بکنم؟ او مرا نیز فردی عصبی کرده... (کد: 414533)

باسمه تعالی

اولاً سعی کنید خود را کنترل کنید. ثانیاً اگر موردی که فرموده اید اتفاق افتاد و کنترل از دست شما خارج شد حتماً حتماً بلافاصله استغفار نمایید و از مادر نیز حلالیت بطلبید و به هیچ وجه ناامید نشوید.

سلام سوال اوّلم این بودکه عرض کردید که حضرت حوا ازبهشت برای اینکه حضرت آدم ع تنها بود به دستور خدواند به عقد حضرت آدم ع درآمد دراین مورد توضیحی بدهید ممنون دوم اینکه بعضی مثلا میگن فرزند رهبر دزد خودش وغیره ما به این افراد چه حرفی بگیم بعضی موقعه هم ائمه چرت وپرت میگن چه جوابی بدهیم (کد: 414532)

باسمه تعالی

1- خداوند متعال از گل پخته حضرت آدم(ع) و از مابقی آن حضرت حوا(س) را خلق کرد و سپس این دو را به عنوان همسر برای یکدیگر در نظر گرفت و پس از آن از این از این دو اولاد زیادی متولد شدند. البته این امر پس از هبوط آن دو به روی کره خاکی صورت گرفته است (یعنی تولد فرزندان).

2- انسان در مورد قضاوت کردن افراد نباید به حرفهای مردم اعتماد کند بلکه در این زمینه باید دلایل و مستندات قوی داشته باشد. در غیر این صورت بیان هر حرفی به صورت یک اتهام بوده و تا ثابت نشود از لحاظ شرعی و قانونی خلاف و حرام می باشد. در مورد شخص رهبر هم باید بدانید فعلاً پاک ترین فرد در نظام جمهوری اسلامی در ابعاد مختلف شخص رهبری است و حتی دشمنان نتوانسته اند در موارد گوناگون از ایشان نقطه ضعفی بگیرند و اگر می توانستند تا به حال با رسانه‌های خود این کار را انجام داده بودند و در مورد این که فعلاً شایسته ترین فرد برای رهبری نظام مقام معظم رهبری هستند حتی خود مخالفین داخلی نیز این مطلب را می‌دانند و لذا همان ها هم جسته و گریخته در جلسات خود این مورد را تایید می کنند. اما اینکه مردم درمورد پیامبر(ص) و رهبران دینی و امامان معصوم (ع) و غیره حرفهای ناروایی می زنند حرف جدیدی نیست. بلکه در طول تاریخ این امر سابقه طولانی دارد. بنده و شما باید حواسمان جمع باشد که هر حرفی را از هر کسی قبول نکنیم و اگر کسی چنین مطالبی بر زبان جاری می‌کند شما نیز به او بگویید پشت سر شما نیز مردم حرف های بسیار زشتی می زنند. آیا ما باید آنها را بدون دلیل قبول کنیم؟

سلام علیکم استاد 1- استاد به چه دلیل در آیات قرآن به این مطلب اشاره شده که قیامت نزدیک است؟ در صورتیکه ما میدانیم که تا وقوع قیامت حداقل چندین هزار سال (رجعت و ...) طول می کشد. 2- چرا زمان وقوع قیامت را فقط خداوند می داند و به انبیاء و ائمه علیهم السلام زمان وقوع آن را خبر نداده است؟ آیا زمان وقوع ظهور هم همین گونه است؟ 3- استاد بنده زیاد در مورد توحید در یهود تحقیق کردم لطفا بفرمایید که آیا یهود مشرک هستند و یا توحید را قبول دارند؟ (با توجه به صحبت ها و توچیه هایی که از عالم ایشان موسی بن میمون نقل شده است)؟ و لطفا منابع خوبی در زمینه "توحید در یهود" معرفی نمایید؟ تشکر از زحمات و پاسخگوییتان (کد: 414530)

باسمه تعالی

1- به این دلیل که زمان ها در دنیا بسیار سریع و زود گذر می باشد. مثلاً شما نگاه می کنید که ۴۰ سال از پیروزی انقلاب گذشته است و خیلی ها آمدند و رفتند. پس اگر قرآن می فرماید قیامت نزدیک است یک دلیل آن همین است که گفتیم و دلیل دیگر این که مردمان بدانند که مطلب قیامت حتمی خواهد بود و بالاخره محقق خواهد شد و این آن قدر یقینی می باشد که قرآن دائماً می فرماید قیامت نزدیک است به این خاطر که انسانها خود را برای آن روز کاملاً آماده نمایند و نگویند حالا حالا ها قیامت نمی رسد و ما فرصت داریم.

2- اصولاً خداوند متعال دارای علومی است که فقط خود از آنها اطلاع دارد و هیچ کس در آن شریک نیست. مانند علم به قیامت. اما زمان ظهور را ممکن است پیامبر(ص) یا ائمه(ع) بدانند و از اخبار برنمی‌آید که زمان ظهور را فقط خدا میداند.

3- اولاً اسمی را که به کار برده اید صحیح نیست. ثانیاً یهود عُزَیر را پسر خدا می دانند پس مشرک اند و قرآن این مطلب را تایید کرده است " وَقَالَتِ الْيَهُودُ عُزَيْرٌ ابْنُ اللَّه... – توبه 30". ثالثاً در زمینه دین یهود شما می توانید به کتب مختلفی از جمله زندگی حضرت موسی علیه السلام در کتاب "از آدم تا خاتم" نوشته آقای رسولی محلاتی مراجعه نمایید و تمام موارد یهودیان را در آنجا مشاهده کنید

 

سلام من مدتی هست که به یکی از پسرای فامیل علاقه مند شدم حالا چطوری میتونم با دعا از خدا بخوام که بهش برسم؟ البته اینو میدونم که نباید با اصرار چیزی رو از خدا بخوایم و باید از خدا بخوایم که هرکسی به صلاحمونه قسمتمون کنه ولی این موضوع خیلی زندگی منو تحت تاثیر قرار داده خواهش میکنم منو راهنمایی کنید🙏 (کد: 414529)

باسمه تعالی

مطلبی که شما فرموده اید درست نیست. چرا که ممکن است فرد مذکور برای آینده شما مناسب نباشد و شما نیز الان نمی دانید و بعدها خواهید فهمید. پس به شما می‌گوییم که اینگونه دعا کنید که خدایا اگر فرد مذکور برای همسری من مناسب می باشد موانع موجود در این راه را برای من برطرف کن و مرا به خواسته خود برسان. در غیر این صورت خیر. 
لازم به ذکر است هر گونه ارتباط غیر از مسئله خواستگاری جایز نبوده و ممکن است به گناه نیز منجر شود.

سلام 414526 هستم ایمیلی برایم ارسال نشده است. (کد: 414527)

باسمه تعالی

روز پنجشنبه ساعت 10 صبح با موسسه تماس گرفته و مستقیما با مدیریت محترم موسسه جناب استاد مخملباف صحبت نمایید.

تلفن: 55390144 - 55370517

سلام من دختری 26 ساله هستم ب*** (کد: 414526)

باسمه تعالی

پاسخ به ایمیلتان ارسال شد.

سلام میشه لطف کنید کیفیت نماز استغفار رو توضیح بدین؟ سایتهای مختلف مطالبی رو نوشته که مثل نماز جعفر طیاره با این تفاوت که بجای تسبیحات اربعه ذکر استغفرالله گفته میشه. سوال من اینه که آیا گفتن ذکر سمع الله لمن حمده و لا حول ولا....و همچنین تکبیرهایی که بعد از برخاستن از سجده و بین دو سجده گفته میشه لازمه یا خیر ؟ (کد: 414525)

باسمه تعالی

1- تمام اذکاری که گفتید مستحب است، چه در نماز واجب و چه در نماز مستحبی می توان آن ها را بگویید یا اینکه نگویید. اگر بگویید ثواب نمازتان بیشتر است.

2- نماز استغفار در مفاتیح الجنان ذکر شده است. لکن بدانید که لازم نیست حتما نمازی با این نیت خوانده شود. بلکه اگر شما بخواهید از مسئله‌ای توبه کنید می توانید روزی چهارصد مرتبه استغفار نمایید تا مدتی، و نیز عملاً موارد توبه را انجام دهید که ما آنها را در بحث توبه (لینک - مبحث معاد جلسات 78 به بعد) مطرح کرده‌ایم.

در صورتیکه پرسش خود را نیافته اید می توانید آنرا در این قسمت مطرح کنید. ( )
توجه: سوالات مربوط به تعبیر خواب فقط به ایمیل ارسال می شود.
پست الکترونیک *
پرسش *
سن
جنسیت
کد امنیتی زیر را وارد کنید.
CaptchaImage

کد پیگیری *
کد امنیتی زیر را وارد کنید.
CaptchaImage