استاد مخملباف
استاد مخملباف
مباحث اعتقادی، خمس، نماز، شادی، ازدواج، ولایت فقیه و ...
مشاهده مباحث
مبحث معراج پیامبر اسلام (ص)

مبحث معراج پیامبر اسلام (ص)

جلسه 18 : مشاهدات پیامبر اکرم(ص) در سدرة المنتهی

تعداد دفعات دانلود : 191

دانلود

تاريخ سخنراني: 22-07-1396

 

مشاهدات پیامبر اکرم (ص) در سدرة المنتهی

 

ابتدای جلسه روایاتی درباره سدرة المنتهی خوانده شد که حاوی مطالبی بودند از جمله اینکه اعمال زمینیان توسط ملائکه حافظ اعمال به آنجا آورده می شود.

 

پس از آن روایتی از امام سجاد (ع) درباره سؤالات پیش آمده درباره روایت تخفیف نماز ها خوانده شد و به این سؤالات ذیل آن روایت پاسخ کامل داده شد: 1- چرا پیامبر (ص) بنا به درخواست حضرت موسی (ع) برای نماز ها تخفیف گرفت؟ چرا خودش همان جا تخفیف نگرفت؟ 2- این جمله حضرت موسی (ع) خطاب به پیامبر (ص) که می فرمود به سوی پروردگارت برگرد (برای تخفیف گرفتن)، آیا به این معنی است که خداوند جا و مکانی داشته؟

 

همچنین درباره احترام مساجد هم صحبت شد. پس از آن باز روایتی از امام سجاد (ع) خوانده شد که در آن از حضرت پرسیده شده بود: آیا خداوند مکانی دارد؟ اگر ندارد پس چرا - خدایی که همه جا حضور دارد - پیامبرش را به سمت آسمان ها برد؟ و سؤال دیگر اینکه معنای آیات 8 و 9 سوره نجم چیست؟

 

مضمون پاسخ های حضرت چنین بود که: خداوند بالاتر و پاکتر از آن است که مکانی داشته باشد و اگر پیامبر (ص) را به آسمان ها برد برای این بود که می خواست به پیامبرش ملکوت آسمان ها و عجایب و بدایع موجود در آن ها را نشان بدهد. معنای این دو آیه – که می فرماید: پیامبر (ص) نزدیک و نزدیک شد تا به اندازه قوس کمان) نیز این نیست که حضرت با خدا به اندازه قوس کمان فاصله داشت، بلکه معنایش این است که: حضرت نزدیک به عرش الهی بود که از آنجا به زیر پای خود نگاه کرد و به اذن الله آن قدر زمین را نزدیک به خود دید که گمان کرد فاصله اش تا زمین به اندازه فاصله دو سر کمان یا کمتر است.

 

بعد روایتی از امام موسی بن جعفر (ع) خوانده شد که مشابه روایت قبل بود ولی در پایان آن این مطلب اضافه شده بود که: خداوند پیامبر (ص) را به معراج برد تا عجایبی را نشانش دهد تا حضرت آن ها را برای مردم بازگو کند (تا هم باعث ازدیاد ایمان مؤمنین شود و هم حتی بعضی مسلمان شوند).

 

پس از آن نیز روایتی خوانده شد از امام باقر (ع) درباره جزئیاتی از چگونگی وجوب نماز ها در معراج و پس از آن درباره آیه 17 و 18 سوره نجم هم توضیحی کوتاه داده شد.

 

در پایان جلسه نیز طبق روال گذشته بخشی از سخنان خصوصی پروردگار با پیامبرش بیان شد که در ارتباط با اوصاف اهل آخرت بود و توضیحات جالبی هم برایشان داده شدند.

 

لیست جلسات

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
نظر *
کد امنیتی زیر را وارد کنید.
CaptchaImage