استاد مخملباف
استاد مخملباف
مباحث اعتقادی، خمس، نماز، شادی، ازدواج، ولایت فقیه و ...
مشاهده مباحث
مباحث مربوط به امام صادق(ع)

مباحث مربوط به امام صادق(ع)

جلسه 1 : مروری اجمالی بر مجاهدت های امام جعفر صادق(ع) در جهت اعتلای فرهنگ تشیع

تعداد دفعات دانلود : 78

دانلود

تاریخ سخنرانی: 08-04-1398  مراسم شهادت امام صادق(ع) بهمراه مقتل خوانی و ذکر مصیبت

متن خلاصه این جلسه:

 

تلاقی بنی امیه و بنی عباس و انتقال حکومت بین آن دو فرصتی کوتاه برای امام صادق علیه السلام به وجود آورد که این فرصت برای امامان دیگر مهیا نشد.
چهار هزار نفر شاگرد منظور مجلس به مجلس بوده نه این که در یک مجلس چهار هزار شاگرد حضور داشته باشند و البته همه این شاگردان، آدم‌های خوبی نبودند.


بیان ویژگی های ظاهری آن حضرت(ع).


وقتی گفته می شود فرصتی برای تربیت شاگردان داشته این نیست که در فراغ بال و راحتی این کار انجام شده باشد.
به نقل از ابن شهر آشوب امام صادق علیه السلام ۱۲ سال در کنار جدش امام سجاد علیه السلام زندگی کرده است و ۱۹ سال در محضر پدر، امام باقر علیه السلام بوده و بعد از آن ۳۴ سال دوران امامتشان طول کشیده است.
عمر ایشان ۶۵ سال بوده که هیچ امامی غیر از امام زمان(عج) این مقدار عمر نکرده است. لذا به ایشان شیخ الائمه گفته می شود.
در این مدت آن حضرت با دو خلیفه بنی امیه یعنی هشام بن عبدالملک و مروان بن محمد(مروان حمار) و دو خلیفه بنی عباس، عبدالله بن محمد (سفاح) و منصور دوانیقی معاصر بود. 


مروان حمار را به آن جهت حمار می گفتند که در جنگها پافشاری و سرسختی بسیاری داشت.


منصور دوانیقی حدود 22 سال حکومت کرد که امام صادق(ع) در دو سال ابتدایی حکومت وی حیات داشته است. امام صادق علیه السلام با مشقت های بسیاری به تربیت شاگردان پرداخته است. از ویژگی های منصور دوانیقی می توان به کاخ سرخ او و روز یوم الذبح آن اشاره کرد که مخصوص کشتن افراد بوده است.


بیان روایتی از کتاب تتمة المنتها و داستان عبرت آموز آن.


در کتاب جَلاءُ العُیون علامه مجلسی(ره) دارد که منصور دوانیقی پنج بار قصد جان حضرت را کرد که در آخر آن حضرت را مسموم و به شهادت رساند.


ماجرای دفن اسماعیل فرزند امام صادق(ع).


سختی و مشقت دسترسی به امام جهت اخذ مسائل فقهی. نقل حکایت فردی که برای مسئله شرعی خود و دیدن امام، مجبور به تغییر چهره در قالب یک خیار فروش شد.


نحوه احضار امام(ع) توسط منصور دوانیقی لعنت الله علیه و روایت شنیدنی از برخورد آن حضرت با منصور.


ابوبصیر روایت می‌کند که: 
پس از شهادت امام صادق علیه السلام برای عرض تسلیت به خانه ی آن حضرت رفتم. ام حمیده همسر آن حضرت درب را باز کرد و من گریسته و او نیز گریست.سپس ام حمیده گفت:« اگر در آخرین لحظات عمر آن حضرت اینجا بودی، صحنه عجیبی می‌دیدی. او در آخرین لحظات در حالتی که هیچ توانی برایش باقی نمانده بود فرمود « تمام خویشان مرا جمع کنید.» وقتی همه خویشان و بستگان بر بالینش جمع شدند، همه آنان سرهای خود را پایین آورده موازی لبان آن حضرت، تا صدایش را بشنوند. حضرت تمام قوای خود را جمع کرد و فرمود: «اِنَّ شَفاعَتَنَا لاتَنالُ مَستَخِفّاَ بِالصَّلاةِ؛ شفاعت ما به کسی که نماز را سبک بشمارد نخواهد رسید» 

 


در پاسخ به کسانی که می گویند هفت میلیارد نماز نمی خوانند حالا مگر چی شدند و خدا هم ارحم الراحمین است و می بخشد، قرآن کریم می فرماید: "وَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّنِ افْتَرَىٰ عَلَى اللَّهِ كَذِبًا أَوْ كَذَّبَ بِآيَاتِهِ ۗ إِنَّهُ لَا يُفْلِحُ الظَّالِمُونَ: و كيست ستمكارتر از آن كس كه بر خدا دروغ بسته يا آيات او را تكذيب نموده؟ بى ترديد، ستمكاران رستگار نمى‌شوند. انعام 21" خداوند همه جا نسبت به همه کس و همه چیز ارحم الراحمین نیست بلکه خداوند ارحم الراحمین هست در جای خودش؛ "أَنَّکَ أَنْتَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِینَ فِی مَوْضِعِ الْعَفْوِ وَ الرَّحْمَةِ - دعای افتتاح". لذا اگر کسی خلاف این را گفت مصداق "وَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّنِ افْتَرَىٰ عَلَى اللَّهِ" است و به خداوند متعال افترا زده است.  


مقتل خوانی و ذکر مصیبت به همراه روضه خوانی توسط آقای سجاد زرگران.

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
نظر *
کد امنیتی زیر را وارد کنید.
CaptchaImage