استاد مخملباف
استاد مخملباف
مباحث اعتقادی، خمس، نماز، شادی، ازدواج، ولایت فقیه و ...
مشاهده مباحث
مبحث جن

مبحث جن

جلسه 13 : جلسه سیزدهم

تعداد دفعات دانلود : 146

دانلود

تاریخ سخنرانی: 30-06-1398

متن خلاصه موارد مطرح شده در جلسه سیزدهم:

 

واژه خرافه در کتاب فرهنگ عمید : "خرافه اعتقاد به چیزی از روی نادانی یا عمل ناشی از نادانی را گویند، ترس از ناشناخته ها، اعتقاد به جادو و بخت، درک نادرست برخی علت و معلول ها، و مانند آن".

بیان مصداقی از درک نادرست برخی علت ها و معلول ها: انجام ندادن اموری مانند ازدواج که امری واجب است و در عوض پرداختن به برخی کارهای غیر ضروری که در اولویت قرار داده می شود و باعث عواقب ناخوشایندی می شود و در آخر نسبت دادن آن به برخی خرافات. (حتماً مورد مثال آن را در فایل صوتی استماع نمایید)

 

وقتی دچار گرفتاری یا امری می شویم، در مرحله اول بررسی نمی کنیم که آیا کوتاهی کرده ایم یا فریب خورده ایم و نمی آییم علت ها و معلول هایش را بررسی کنیم و مستقیم رو به خرافات آورده و به آن نسبت می دهیم. در عالم هیچ چیزی بی دلیل اتفاق نمی افتد و باید علتش را بررسی کنیم و عدم انجام این کار عمدتاً علتش تنبلی است.


در مورد خرافه، گذشتگان مانند بسیاری از مردم امروز، غالباً با حوادث و مسائلی روبرو می‌شدند که از تفسیر صحیح علمی یا فلسفی آن عاجز می ماندند و از طرفی طبع بشر، طبعی کنجکاو است که بالاخره  این مسئله چرا اتفاق افتاده است. لذا به دنبال تحقیق آن نرفته و آسانترین مسیر را برای پاسخ سوال خود انتخاب کرده و دست به جعل خرافه می زدند. لذا یک تفسیر خیالی درست می کردند و با آن سال ها زندگی می کردند. 
برخی اختلافات و دعواها بر سر هیچ و پوچ بوده که متأسفانه تبدیل به یک سنت و یک واقعیت کاذب می شود و استمرار می یابد و تبدیل به یک خرافه می شود. بزرگ شدن با این تخیلات و خرافات و ترویج آن در بین فرزندان فاجعه‌بار می‌شود.


پناه بردن به خرافات، راحت کردن وجدان خود و دور ماندن از قیل و قال های علمی و تجربی برای قشر تنبل در جامعه است.

 

نمونه هایی از خرافات که در همه جای دنیا وجود دارد:

1- جرقه زیر پای سم اسبان به علت این است که اجنه زیر پای اسبان چراغ روشن می کنند.

2- عده ای از مردم اجنه را، سم دار، دارای دم، موذی، کینه توز و بدرفتار و شرور می‌دانند.

3- ریختن ظرف آب داغ جن به خانه می آورد.

4- جن ها شبیه انسان ها ولی خیلی قد کوتاه تر و پوشیده از موهای زرد و ظریفی هستند و هایشان سم دارد.

5- در گذشته اجنه مورد پرستش اقوامی بودند. در یونان قدیم و در هندوستان و یک طایفه ای هم در عرب عقیده داشتند که باید اجنه مورد پرستش قرار گیرند و لذا آنها را می پرستیدند.


در تفسیر المیزان ذیل سوره نحل آیه ۵۷ دارد که جنیان دومین طایفه ای از طوایف سه گانه هستند که مورد پرستش مشرکین واقع شده‌اند. مشرکین قبل از پیامبر(ص) سه طایفه را می پرستیدند. ملائکه، جن و قدیسین از بشر و پرستش جنیان به خاطر این بود که می گفتند ما می پرستیم برای اینکه از شرشان در امان باشیم. هم اکنون هم در بعضی از کشورها شیطان را می پرستند بدون آنکه او را ببینند.

 

6- اعتقاد بر این که اجنه به زنی که باردار است و یا زنی که حملش را به دنیا آورده، قبل از استحمام آن، آزار می رساند. 

7- اجنه شب ها آزار می رسانند و روزها کاری نمی کنند.

8- همسر حضرت سلیمان(ع) اعتقاد دارند که از اجنه بوده است در حالی که عدم امکان این مورد را در جلسات قبل بررسی کردیم.

9- حمام از ساخته شده های اجنه است.

10- در آستانه ی در نخوابید چون جن زده می شوید.

11- می گویند محل های تاریک، گرم، حمام های قدیمی، قورستانها، کاروانسراها، خرابه ها، آب انبارها، درختان، همه و همه محل تجمع اجنه است.
[ تمام دعانویس ها و رمال ها، به قول خودشان سرکتاب باز کن ها(!)  اگر  تازه با سواد باشند، اتفاقاً برای فریب مردم سراغ این کتاب هایی می روند که این مزخرفات را در آنها نوشته است که کم هم نیستند. ]

12- می گویند پادشاه جنیان کسی بود که اسمش زعفر بوده و در اوایل قرن چهاردهم درگذشته است و الان پسرش شاه کاظم بر جای او نشسته است!

13- روزهای یکشنبه و سه شنبه جنیان مردم آزار می شوند.

14- اجنه از تتمه غذای انسان ها تغذیه می کنند.

15- اجنه برای مراسم خود لباس انسان ها را می پوشند.

16- حیوانات می توانند اجنه را ببینند.

17- می گویند هر انسانی موکلی دارد و لذا پیش جن گیر ها و رمالها می روند که همه اش دروغ است. 

[ هر انسانی با اراده ی خود کار می کند و همه زیر نظر خدای تعالی هستند. هر انسانی دو فرشته در راست و چپ خود دارد و اعمال او را ثبت و ضبط می کنند. هر انسانی می تواند فرشته نگهبان داشته باشد و بواسطه ی خواندن آیت الکرسی و برخی آیات قرآن حفاظت از او را به عهده بگیرد و الا آخر که احادیث معتبر درباره آنها داریم و اینکه هر انسانی موکل دارد، هیچ دلیل و مدرک علمی، تجربی، قرآنی یا روایی ای ندارد. ]

 

18- می گویند عده ای هستند که می توانند جن انسان ها را بگیرند!

19- عده ای می گویند جعفر یا زعفر جنی بوده که در کربلا آمده است و بعد از دنیا رفته است و آیت الله بروجردی(ره) برایش مجلس ختم گرفته است و غیره. اینها گیریم درست هم باشد اما تاثیری برای ما نخواهد داشت و این که بگوییم چون این کار اتفاق افتاده و آیت الله بروجردی(ره) این کار را کرده است، لذا جن می تواند در وجود شخصی برود و یا جن گیرها درست هستند و کار درستی می کنند و مواردی از این قبیل، درست نیستند و با هم هیچ ارتباطی ندارند و نباید خرافات را با واقعیت درآمیخت.

 

نود درصد روایات جعلی و خرافاتی که درباره اجنه وجود دارد از روایات اهل سنت گرفته شده که هیچ مبدأ درستی ندارد و خیلی جالب است که بدانید نویسندگان خارجی بسیاری که اصلا مسیحی و یهودی هستند و اعتقادی به خدای واقعی و پیامبران(ع) و پیامبر اسلام(ص) و ائمه(ع) ندارند، آمده اند درباره موجودی به نام جن که خالقش خدای تعالی است و اصلا خداوند آمده است بشر را از موجودی به نام جن مطلع کرده است، ده ها کتاب مستقل درباره جن نوشته اند و یک سری مزخرفات خنده دار را در آن کتابها آورده و به چاپ رسانده اند. به راستی علت این کار چیست؟

علت این امر ترویج خرافات در بین مردم، استعمار و استثمار و استحمار کردن آنها، سرگرم کردن مردم و غارت منابع آنهاست. 

 

چرا عده ای تصور می کنند که جن زده شده اند؟ چرا خیال می کنند جن دیده اند؟ چرا خیال می کنند جن با آنها رابطه دارد و چرا جن خیال می کنند که جن دارد آنها را آزار می دهد؟

علت های این موارد:

1- خیال بافی که علتش بیکاری است. بیکاری عامل و مادر بسیاری از بیماری های روحی و جسمی است.

2- تنبلی. فرد تنبل چون نمی خواهد کار انجام دهد و از زیر کار همواره گریزان است. لذا علاقه دارد فقط به رؤیاهای خود فکر کند و فکر می‌کند چگونه می‌تواند به آنها در رؤیاهایشان برسد و چون نمی رسند، از نظر روحی اذیت می شود و چون اذیت می‌شود در برخی موارد فکر می‌کند جن زده شده‌ است.

3- بی‌برنامگی. برنامه‌ای در زندگی ندارد و باعث می‌شود در کارهایش شکست بخورد و بلافاصله روی آورده به اینکه بختک روی من افتاده یا برای من دعایی نوشته‌اند و غیره.

4- یکسری افرادی هستند که مغزشان دچار بیماری‌های خاصی هستند که باید دارو مصرف کنند و تحت نظر پزشک باشند. لکن نزد پزشک نمی‌روند یا دارو مصرف نمی‌کنند و یا بد مصرف می کنند و یا اینکه پزشک درست تشخیص نداده و لذا نسبت های جن زدگی و غیره می دهند.

 

انسان دو جزء دارد: روح و جسم. روح از بدن عنصری انسان مهمتر است. مغز انسان محل تجلی روح است. روح است که داده های اطلاعاتی و محفوظات ما را می گیرد و در خود ثبت می کند. آنها را تجزیه و تحلیل می کند و بلافاصله به مغز مخابره می کند و مغز به زبان و اعضاء پاسخ می دهد. اما روح چون دیده شدنی نیست و خودش به خودی خود نمی‌تواند تجلی کند، باید جایگاهی برای تجلی کردن و به منصه ظهور رسیدن داشته باشد که آن مغز است. حال انسان دچار پریشان حالی، اضطراب، افسردگی و استرس می شود که گفته می شود مغز (که مرکز تجلی روح است) مریض شده است و در واقع روح است که مریض شده و دچار پریشان حالی و افسردگی و استرس می شود. اینها مربوط به روح است که او را باید مداوا کرد و تحت درمان قرار گرفته شود که امروزه متاسفانه پزشکان در این باره به نتیجه خوبی نرسیده اند و لذا صرفاً داروهایی می‌دهند که شما ساکت باشید و فعالیتی نداشته باشید تا ببینند چه می شود و چون به جوابی نمی رسند در آخر به این نتیجه رسیده و می گویند طرف جن زده شده است.

 

ادامه این مطلب در جلسه بعد خواهد آمد. ان شاء الله.

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
نظر *
کد امنیتی زیر را وارد کنید.
CaptchaImage