استاد مخملباف
استاد مخملباف
مباحث اعتقادی، خمس، نماز، شادی، ازدواج، ولایت فقیه و ...
مشاهده مباحث
مبحث جن

مبحث جن

جلسه 15 : جلسه پانزدهم

تعداد دفعات دانلود : 115

دانلود

تاریخ جلسه 13-07-1398

خلاصه موارد مطرح شده در این جلسه:

 

1- در زمان حضرت سلیمان(ع) مردم عادی نیز جنیان را در همان قالب مثالی که بودند می دیدند.

2- ماجرای انگشتر حضرت سلیمان(ع) صحت ندارد. باید گفت قدرت از طریق خداوند متعال به روح داده شده و لذا خود پیامبر، نفس او، اعمال و دعای او است که کارایی دارد نه انگشتر او و چیزی که جنیان را به تسخیر در می آورد اذن پروردگار است نه چیز دیگر.

3- از جنیان پیامبری مبعوث نشده است و آیات و روایات همگی دلالت بر این دارد که پیامبر و امامان آنها نیز همین پیامبر و امامان ما –سلام الله علیهم اجمعین- می باشند و از میان آیات قرآن کریم فقط یک آیه داریم که می فرماید "آیا از میان شما رسولی انتخاب نکردیم"، در اینجا نیز کلمه رسول به معنای فرستاده است نه پیامبر. مثل مومن آل فرعون یا زن فرعون یا آن فرشتگانی که خداوند نزد قوم لوط فرستاد. در مورد این آیه جلسه بعد صحبت خواهد شد ان شاء الله.
خداوند متعال اراده بالغه اش بر این تعلق گرفته که برای جنیان هم همین پیامبر ما کفایت می کند و نیاز به ارسال پیامبر دیگری نیست.

4- آیا جنیان می توانند به اراده خود با انسان ها ارتباط برقرار کنند؟ خیر. چون نیازی به این کار ندارند و چه نیازی به انسان دارند؟! دوم اینکه اگر بخواهند با انسان ها ارتباط برقرار کنند باید از چیزی بهره‌مند شوند. چه مادی و چه معنوی که در هر دو صورت نیازی ندارند. اما برادران و خواهران جنی ما مانند خود ما به دعا نیازمند هستند و ما می‌توانیم در دعاهای خودمان آنها را نیز دعا کنیم و این تاثیرات مثبتی دارد که این کار باعث می شود آنها نیز برای شما دعا کنند و البته این تجربه شده است.

5- این که جنیان آیا می توانند انسان ها را گمراه کنند باید گفت یکی از عوامل گمراهی و وسوسه کردن شیطان است که از جن است ولی خود انسان ها در گمراه کردن بیشتر دخالت دارند نسبت به شیطان یا نفس اماره. لکن چنانچه که در جلسات قبل از آیات قرآن مطرح کردیم، شیطان بر کسی که ایمان آورده و عمل صالح انجام می‌دهد و بر خداوند دائماً توکل می کند نفوذ ندارد.

6- ابلیس رئیس شیاطین است و شیاطین بسیار زیادی تحت امر او وجود دارد که انسان را وسوسه و گمراه می کنند.

7- بهشت و جهنم انسان و جن یکی است و متفاوتی ندارد که در جلسات قبل آیات آن مطرح شد. نعمت های بهشتی هم انسان و هم جن را متنعم می کند و عذاب و آتش جهنم نیز به گونه ای است که هم جنیان را عذاب می‌دهد و هم انسانها را.
آتشی که خداوند در کره زمین خلق کرده است هرگز با آتش دوزخ قابل قیاس نیست و تفاوت های آن بیان شد.

8- اینکه آیا ابلیس می تواند به شکل حیوان در آید و یا حیوانات را در اختیار خود بگیرد، باید گفت به اذن الله می تواند و نه برای هر کاری.

9- اینکه گفته می شود وسایلمان خود به خود گم می شود و بعد پیدا می شود ارتباطی به جن ندارد بلکه از بی نظمی و عدم توجه باعث می شود. باید اگر چیزی را در جایی می خواهد بگذارد بسم الله بگوید و تعداد صلوات ها و بسم الله گفتنش را در خانه زیاد کند که بعد از مدتی هیچ چیزی را در جایی جا نخواهد گذاشت.

10- درباره سحر و جادو نیز سوالی مطرح شد که می توانید به مبحث دعا (لینک) جلسات 41 الی 45 که مفصل درباره آن صحبت شده است مراجعه نمایید.

 

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
نظر *
کد امنیتی زیر را وارد کنید.
CaptchaImage