استاد مخملباف
استاد مخملباف
مباحث اعتقادی، خمس، نماز، شادی، ازدواج، ولایت فقیه و ...
مشاهده مباحث
مبحث جن

مبحث جن

جلسه 16 : جلسه شانزدهم - آخر

تعداد دفعات دانلود : 111

دانلود

تاریخ جلسه: 20-07-1398
 

خلاصه مطالب این جلسه (آخرین چلسه از بحث جن) با موضوع پاسخ به سوالات مربوط به بحث جن 2:
 

1- آیا خود ابلیس می تواند به شکل حیوان درآید یا جسم حیوانات را در اختیار بگیرد؟  در مورد شیطان اگر اذن خداوند باشد حتی به شکل انسان هم در می آید اما نه به شکل پیامبر(ص) و امامان معصوم(ع) و حتی شیعیان واقعی آنها. اما اینکه ابلیس در حیوانی حلول کرده و جسم حیوانی را در اختیار بگیرد این گونه نیست.
 

2- آیا جنیان می‌توانند بر اجسام تاثیر بگذارند؟ خیر، بلکه فقط شیاطین از طریق القا و وسوسه تاثیر می گذارند.
 

3- آیا همه جنیان فرزند ابلیس هستند؟ خیر. بلکه ابلیس یکی از اجنه هست و تولید مثل کرده و فرزندان زیادی دارد.
 

4- آیا درست است که شیطان می تواند در نطفه ی انسان شریک شود؟ هرگز چنین نیست و این مطلب اشتباه است که برخی می گویند. شراکت شیطان که در قرآن بدان اشاره شده اینگونه نیست که بصورت فیزیکی باشد. چون اصلا از جنس ما و از جنس ماده نیست. آنچه که قرآن می فرماید که شیطان در برخی از افراد منحرف در مالشان و در فرزندانشان شراکت می‌کند یعنی اینکه شیطان آنها را وسوسه می کند لذا مالشان را پاک نمی کنند. همین که مالشان را پاک نکردند دیگر شیطان در مالشان شریک است یعنی مالشان در جهت درست مصرف نمی‌شود بلکه آنگونه که شیطان می‌خواهد مصرف می شود. در اولادشان نیز به این صورت است که  پدر یا مادر اولادشان را به حال خود می گذارند تا هر کاری که دلش می خواهد بکند. هر دوستی را که می خواهد بگیرد، هر جایی که می‌خواهد برود، هر چیزی که می خواهد گوش بدهد و کلاً هر جوری که دلش می خواهد زندگی کند. وقتی که از راه مستقیم به گمراهی و انحراف رفت، دیگر آنجا شیطان شریک اوست. اگر کسی بدحجابی می کند، دزدی می کند، بیت المال را می خورد، مواد مخدر مصرف می کند و ... قطعاً خداوند دوست ندارد که این کار را انجام دهد ولی شیطان است که دوست دارد این کارها را انجام دهد و شیطان است که او را تشویق به این کارها می کند و در این کارها با او شریک است و منظور آیه هم همین است.
 

5- برخی بیان می کنند اگر کس از روی اختیار، اختیار خود را به دست شیطان بدهد، شیطان می تواند اختیار بدنش را در دست بگیرد. مثل برخی از این شیطان پرستها. آیا این مطلب دست است؟ خیر. شیطان وقتی فردی را وسوسه کرد و او را در مسیر انحراف انداخت، اصلاً دیگر سراغش آن فرد  نمی رود و کاری هم با او ندارد چون راهش دیگر کج شده است و در روایات هم چنین است و اعمال و رفتاری که برخی به عنوان شیطان پرستی و غیره انجام میدهند، علت بسیاری از اینها شهرت طلبی است.

- بیان روایتی در احوالات شیخ مرتضی انصاری(ره).
 

6- برخی می گویند شیطان در بدن ایوب پیامبر(ع) تصرف کرد و بعد از تصرف کردن، جسم او را مریض و بستگانش را نیز کشت. آیا این صحت دارد؟ این گفته خلاف قرآن است که متاسفانه در برخی کتب نیز نوشته شده است ولی مطلب خلاف واقع و تهمت بزرگی است که به حضرت ایوب (ع) زده شده است. در قرآن داریم "إِنَّهُ لَيْسَ لَهُ سُلْطَانٌ عَلَى الَّذِينَ آمَنُوا وَعَلَىٰ رَبِّهِمْ يَتَوَكَّلُونَ / چرا كه او را بر كسانى كه ايمان آورده‏ اند و بر پروردگارشان توكل مى كنند تسلطى نيست- نحل 99" یعنی غیر از پیامبران، افرادی هم که ایمان آورده و تقوی پیشه می کنند، شیطان به این ها هم راه ندارد چه رسد به پیامبران! حال چگونه این مطلب را می گویند؟! ند توکل می کنند غرب بشکنند شیدا در آنها راه ندارد و منظور از شیطان در آیه "وَاذْكُرْ عَبْدَنَا أَيُّوبَ إِذْ نَادَى رَبَّهُ أَنِّي مَسَّنِيَ الشَّيْطَانُ بِنُصْبٍ وَعَذَابٍ - ص 41" میکروب است که باعث مریضی آن حضرت شده است نه چیز دیگر.


7- آیا برای درمان وسواس می توان ذکر یونسیه را خواند؟ هر چیزی برای کاری خوب است. در معنویات هم همین است. متناسب با بیماری روح باید دعا کرد. در مورد وسواس نمی‌توان گفت که ذکر یونسیه بخوانیم تا رفع شود. اصلا ارتباطی به آن ندارد. بلکه کسی که وسواس دارد، اول باید تکلیف خودش را با خودش مشخص کند که آیا من حلال و حرام و نجس و پاکی را آورده ام یا پیامبر(ص) از جانب پروردگار متعال. اگر من نیستم و پیامبر(ص) است، پس باید به گفته آن حضرت عمل کند که حلال و حرام، نجسی و پاکی را مشخص کرده و پیروی از ایشان کند نه خواسته ی خودش.
اگر پیامبر(ص) فرموده است که خونی که در بدن حیوان بعد از ذبح شدن باقی می‌ماند پاک است، باید تبعیت کرد و نگوییم خون خون است دیگر چه فرقی می کند. بلکه خداست که نجسی و پاکی را مشخص کرده است و اینگونه اراده کرده است که آن خونی که در بدن حیوان باقی می ماند پاک باشد و خونی که از بدن می رود نجس باشد. 
لذا کسی که دچار وسواس است باید به این نکته توجه کند و بعد از آن،  در برگه هایی عبارت فقهیِ "کل شی‏ء طاهر" را نوشته و در جاهای مختلف در خانه اش بزند تا به او تلقین شود که همه چیز پاک است مگر یقین به نجسی چیزی کند و بی خود  همه چیز را نجس فرض نکند.
 

اشاره به آیه "أَفَرَأَيْتَ مَنِ اتَّخَذَ إِلَٰهَهُ هَوَاهُ … / پس آيا ديدى كسى را كه هوس خويش را معبود خود قرار داده  - جاثیه 23 " یعنی کاری ندارم که پیامبر(ع) چه گفته است، من نجس می دانم آن را و به دلم نمی چسبد! لذا می بینی کلی آب مصرف میکند و اسراف هم می کند تا در آخر به دلش بچسبد و پاک بداند.
 

8- آیا قدرت بعضی از مرتاض های هندی و بعضی از دراویش از طریق تسخیر اجنه شیطانی میباشد یا از طریق ریاضت کشیدن؟ دیده شده برخی از دراویش اطلاعات شخصی و کاملی راجع به اشخاص میدهند و کارهای خاصی انجام می دهند. آیا از طریق تسخیر انجام می شود؟ به هیچ عنوان صحیح نیست و دراویش اصلاً این کار نیستند. بلکه آنها بسیار تنبل هستند و از آن رو اکثر آنها دچار اعتیاد هم هستند و از نظر مادی و حتی معنوی افراد کثیفی هستند. اگر چنین چیزی که می گویید از آنها دیدید بدانید که دارای باندهایی هستند که قبلاً طرف را رصد کرده و اطلاعاتی از آن بدست آورده اند و می گویند و ارتباطی به ریاضت و تسخیر و این حرفها ندارد. در مورد مرتاض های هندی هم آنها به واسطه ریاضتی که می کشند، خداوند پاداش آنها را در همین دنیا به شکل همین کارهای فوق‌العاده ای که انجام می دهند می دهد که در جلسات قبل توضیح دادیم.
 

9- آیا چیزی وجود دارد که آدم آن را نبیند ولی آن را حس کند و اثراتی از خودش باقی بگذارد؟ بله.  در عالم چیزهایی وجود دارد که قابل دیدن نیست بلکه اثرات آن قابل دیدن است. مانند اتم که از روی اثراتشان دیده می شوند و یا ارواح مومنین و مومنات که هنگام عصر جمعه طبق برخی روایات به عالم دنیا می آیند و ثقالت(سنگینی) عالم دنیا را زیاد می کنند و شما از آن سنگینی احساس می کنید که یک اتفاقی افتاده است.
 

10- آیا اینکه اجنه ما را می بینند ولی ما آنها را نمی بینیم و اینکه آنها بر زندگی ما تاثیر می گذارند در حق انسان ظلم نیست؟ اجنه به دو دسته تقسیم می‌شوند. یکی مومنین از اجنه که با انسان کاری نداشته و تاثیری روی آنها نمی گذارند و دیگری اجنه ای که شیطان هستند و زیر نظر ابلیس کار می کنند و فقط انسان را وسوسه و تلقین منفی می کنند و به ظلم ارتباطی ندارد چون کاری انجام نمی دهند و تاثیرشان فقط از طریق وسوسه کردن است که انسان با اختیار خود می تواند آنرا بپذیرد یا نپذیرد.

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
نظر *
کد امنیتی زیر را وارد کنید.
CaptchaImage