زکات فطره رمضان 1399
زکات فطره رمضان 1399

با آرزوی قبولی طاعات و عبادات روزه‌داران گرامی، نظر به فتوای مرجع عالیقدر آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی -حفظه‌الله- فطریه از گندم با احتیاط برای هر نفر ۱۰ هزار تومان می‌باشد و چنانچه یکشنبه عید فطر بود، باید غروب شنبه مبلغ را کنار گذاشته و به فقیر شرعی داد. در این زمینه به موارد ذیل توجه نمایید:


1- فطریه خود را به داخل هیچ صندوقی نیندازید چون در این زمینه کلاهبرداری‌های زیادی انجام شده و می‌شود.

2- شما می‌توانید فطریه سادات را به سادات و یا غیر سادات بدهید ولی فطریه عام را فقط می‌توانید به غیر سادات بدهید و دادن آن به سادات جایز نیست.

3- تا آنجا که می‌توانید آن مبلغی که به عنوان فطریه کنار گذاشته‌اید را با دست خودتان به فقیر شرعی بدهید و اگر کسی را نیافتید، مبلغ را داخل پاکتی گذاشته و در موقع مناسب به مؤسسه تحویل دهید تا به فقرایی که در لیست مؤسسه قرار دارند داده شود. این کار باعث می‌شود که ان‌شاءالله زکات فطریه شما تاثیرات وضعی خود را برایتان تا سال آینده داشته باشد.

4- اگر برای دادن فطریه پول نقد ندارید، مقدار فطریه خود که در حسابتان موجود است را نیت نمایید و سپس برای فقیری که در نظر گرفته‌اید آن را کارت به کارت کنید.

۵- اگر کسی خودش فقیر باشد و نتواند زکات فطره را پرداخت نماید فطریه بر او واجب نیست.

۶- زکات فطر بر سرپرست خانواده واجب است، یعنی کسی که افراد دیگر تحت تکفل او می باشند و به عبارتی نان‌خور او هستند. حال ممکن است فردی به عنوان سرپرست خانواده غیر از فرزندان و همسر خود، پدر، مادر یا افراد دیگری را هم سرپرستی کند که در این صورت بر او واجب است زکات فطره همه آنها را بدهد.

7- کسی که قبل از غروب شب عید فطر به عنوان میهمان و با رضایت صاحب خانه وارد خانه کسی می‌شود زکات فطره‌اش بر صاحبخانه واجب است و اگر بعد از غروب آفتاب بیاید زکات فطره‌اش بر خودش واجب می‌باشد.

۸- به هیچ وجه به پولی که به عنوان زکات فطره کنار گذاشته‌اید دست نزنید، یعنی آن را جابه‌جا نکرده و صرف موارد دیگر نکنید. همچنین مبلغی را که در کارت خود نیت کرده‌اید را نیز نباید صرف چیز دیگری نمایید.

9- همان طور که ذیلا اشاره خواهد شد، فدیه و کفاره با فطریه فرق می‌کند و هر کدام مسائل جداگانه‌ای دارد. دقت کنید که این دو را با هم اشتباه نگیرید.

تذکراتی راجع به فدیه و کفاره:

کسانی که ماه رمضان سال گذشته را به هر دلیلی نتوانسته‌اند روزه بگیرند، اگر تا رمضان امسال قضای آن را به جای نیاورده‌اند باید برای هر روز مبلغ ۳۰۰۰ تومان از گندم به عنوان فدیه پرداخت نمایند و کسانی که امسال به هر دلیلی نتوانسته‌اند روزه ماه مبارک را بگیرند، فعلا لازم نیست کفاره یا فدیه بدهند، بلکه باید تا سال دیگر صبر کنند تا چنانچه  توانستند قضای روزه را بگیرند و در آن صورت نیازی به دادن کفاره نیست، مگر کسانی که عمداً روزه خود را باطل نموده باشند که حتماً باید کفاره روزه خود را پرداخت نمایند. در این رابطه مسائل دیگری در رساله‌های عملیه هست که هر کس می‌تواند به رساله مرجع خود مراجعه نماید.

زمان انتشار : چهارشنبه 31 اردیبهشت 1399 23:45