آخرین پرسش های ارسالی

با سلام قبلا اقای صافی مرجع تقلید من بودند اما چند ماهی هست که رهبرمان ایت الله خامنه ای رو می خوام به عنوان مرجع انتخاب کنم اما می خواستم ببینم کار درستی هست یانه ؟ البته انتخاب مرجع تقلید جدید به این علت است که ایشون به نظر من چون حاکم شرع هستند علمشان از همه بالاتر است و اورا همه قبول داریم و اینکه اقای صافی خیلی سختگیری در مسائلشون دارند ایا با این دلایل امکان تغییر مرجع می باشد یانه؟ و اینکه عمل خالص یا مطلب خاصی باید ذکر شود که مرجع تقلیمان را تغییر دهیم؟ ممنون از حوصله شما (کد: 496043)

باسمه تعالی

تغییر دادن مرجع به خاطر سخت گیری در احکام الهی جایز نیست بلکه تغییر مرجع فقط با مراعات "الاعلم فالاعلم" جایز می باشد و این فتوای همه مراجع در حال حاضر است. بنابراین شما باید برای تغییر مرجع خود با شرایط مذکور اقدام نمایید.

با سلام اگر فردی برای فرار از کفاره روزه در ماه رمضان به مسافرت رود و ۸ فرسخ شرعی را که شرط یک مسافر است رعایت شود و بعد منصرف شود و تا قبل از ظهر به وطنش برگردد روزه او صحیح است یا نه ؟ کاری که روزه را باطل میکند انجام نداده (کد: 496042)

باسمه تعالی

زمانی که قبل از ظهر به وطن خود بر می گردد باید نیت روزه نماید و اگر چنانچه نیت نکند، بعد از ماه مبارک باید قضای روزه خود را به جای آورد.

سلام علیکم. در خصوص اعلام عید فطر، اگر مرجع ما عید را اعلام نکنند و رهبری اعلام کنند در کشور ایران عید است، تکلیف مقلدین مراجع دیگر چیست؟ (در صورتی که آن مراجع اعلام عید نکنند.) در ادامه سوال؛ تکلیف مقلدینی که در ایران هستند و مراجع شان مثل آیت الله سیستانی که در کشور دیگری هستند و عید را در ایران اعلام نکرده باشند و عید را در کشوری که ساکن آن هستند اعلام کنند که روز دیگری است، چیست؟ باتشکر (کد: 496038)

باسمه تعالی

در مورد رویت هلال نظر مراجع کلاً بر دو قسم تقسیم می‌شود. یکی رویت هلال با چشم مسلح و دیگری رویت هلال با چشم غیر مسلح. سپس اختلافات از همین جا نشأت می‌گیرد و مطلبی که فرموده اید آیت الله سیستانی برای کشور دیگر فتوا می‌دهد صحیح نیست. چون مسائل فقهی به این کشور و آن کشور ارتباطی ندارد و لذا در چنین مواردی شما با سوال از دفتر مرجع خود تکلیف خود را مشخص سازید.

پیوست سوال ۴۹۵۹۶۵ با سلام و آرزوی قبول طاعات ماه مبارک تموم شد و نتیجه ای ندیدم. تشکر (کد: 496034)

باسمه تعالی

امروز دوشنبه یا اگر نتوانستید روز پنجشنبه ساعت 4:45 بعد از ظهر با موسسه جهت تماس با مدیریت محترم جناب استاد مخملباف تماس بگیرید.
تلفن: 55390144 – 55370517

سلام و عرض ادب پیرو سوال کد496027 لطفا فقیر شرعی را تعریف کنید . ممنون (کد: 496033)

باسمه تعالی

فقیر شرعی کسی است که مخارج او بیشتر از درآمدش باشد. البته مخارج باید در حد عرف باشد مثلاً غذا و پوشاک معمولی.

سلام استاد من سن ازدواجم رسیده مادرم میگه تو بزرگ نشدی من رو برده پیش روانشناس میگه اون بهش گفته این پسر شما عقلش مثل بچه ها می مونه بابام مسکن ش رو برای ازدواج من داره اما میگه تو شغل و درآمد نداری از طرفی خودم هم * تارک الصلاه شدم و تو نمازم تمرکز ندارم الان باید چیکار کنم خدا رو خوش بیاد نیازم رو نادیده بگیرم یا به حرف پدر و مادرم گوش کنم خودمم احساس گناه میکنم (کد: 496032)

باسمه تعالی

شما اطلاعاتی را با اشخاص مختلف در میان گذاشته اید و سپس نتیجه آن را برای ما نوشته اید. ما که نمی دانیم شما چند سال دارید و زمان بلوغ شما از نظر شرعی کی بوده است و همچنین خدمت سربازی انجام داده اید یا نه و تحصیلات تان و خلاصه از نظر موارد دیگر در چه حالتی هستید. باید اینها را نوشته تا نظر خود را به شما بگوییم.

سلام آیا جواب سوال رو خود استاد میدهند اگر سوال خصوصی داشته باشیم چطور باید مطرح بشود تا دیگران نبینند (کد: 496030)

باسمه تعالی

برای ارتباط مستقیم با مدیریت محترم موسسه جناب استاد مخملباف می توانید با موسسه، روزهای شنبه از ساعت 9:30 الی 7:30 بعد از ظهر و روزهای دوشنبه و پنجشنبه از ساعت ۴ بعد از ظهر الی ۷ بعد از ظهر با موسسه تماس بگیرید و یا روزهای یکشنبه تا چهارشنبه یک ساعت قبل از ظهر با شماره تلفن 55158678 تماس بگیرید.

پیوست سوال ۴۹۶۰۰۵.... سلام علیکم برای من ایمیل نیومده . دوباره میشه ارسال کنید . (کد: 496028)

باسمه تعالی

ارسال شد.

سلام ، من از طریق اپلیکیشک صدقات روزانه رو به حساز کمیتا امداد می زنم ، هرسال هم فطریه رو با مسجد محل میدم و تو مسجد به خانواده های تحت پوشش کارت نان میدن و این افراد به ازای اعتبار کارتشون از نانوایی محل نان رایگان میگیرن . حالا نمی دونم مردد شدم که صدقات رو به حساب کمیته امداد بریزم یا فطریه رو به مسجد بدم یا نه ؟ آیا شما ، شماره کارت برای این امور دارید؟ که بتونیم واریز کنیم ؟ (کد: 496027)

باسمه تعالی

اگر واقعاً صدقات شما از طریقی که گفته اید به دست فقرا برسد اشکالی ندارد ولی بهترین کار این است که صدقات را جمع نموده و خودتان با دست خودتان به فقیر شرعی بدهید. این کار پیامدهای مثبتی برای شما به دنبال دارد. در مورد فطریه نیز طبق دستور بعضی از فقها فطریه یک فرد یا یک خانواده باید به صورت کامل در اختیار یک فقیر قرار گیرد و خرد کردن آن جایز نمی باشد و لذا اگر فطریه را هم خودتان به دست فقیر شرعی برسانید بهتر است.
در صورت نداشتن فقیر شرعی می توانید با موسسه تماس گرفته و اقدامات لازم در این زمینه را به عمل آورید.

تلفن موسسه: 55370517 - 55390144

سلام علیکم استاد دلیل نجس بودن سگ چیست چرا اسلام گفته سگ نجسه (کد: 496025)

باسمه تعالی

اصولاً اسلام برای هر یک از حلال ها و حرام های خود دلیلی ذکر نمی کند. اگرچه آنها دلیلی دارند و بعضی از آن دلایل در بعضی از کتب مانند کتاب "علل الشرایع" ذکر شده است؛ چرا که احکام اسلامی در مسائل فقهی همگی تعبدی می باشند یعنی پس از پذیرفتن اسلام با دلیل عقلی و نقلی و تحقیق در آن، یک فرد مسلمان در احکام الهی آنچه را که پروردگار و خالق هستی به او می گوید، دربست آن را پذیرفته و این همان بندگی خالصانه می‌باشد. اگر بنا بود بنده برای پذیرفتن هر حکمی از احکام الهی از خالق خود دلیلی طلب می کرد، آنگاه دیگر این بندگی، اولاً بندگی نبود و ثانیاً ارزشی نداشت.

در صورتیکه پرسش خود را نیافته اید می توانید آنرا در این قسمت مطرح کنید. ( )
توجه: سوالات مربوط به تعبیر خواب فقط به ایمیل ارسال می شود.
کاربر گرامی تا اطلاع ثانوی امکان پاسخ گویی به سوالات شما مقدور نمی باشد. از صبر و شکیبایی شما متشکریم.
پست الکترونیک *
پرسش *
سن
جنسیت
کد امنیتی زیر را وارد کنید.
CaptchaImage

کد پیگیری *
کد امنیتی زیر را وارد کنید.
CaptchaImage